AUS 159

Świadczenia wypadkowe w przypadku pracy w dwóch firmach

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców na pół etatu. We wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i z tego powodu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ponieważ wypadek wydarzył się w drugiej firmie, za wrzesień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za czas choroby – była to jego pierwsza absencja chorobowa w tym roku. Pracownik przesłał kopie dokumentacji z tej firmy potwierdzającą, że zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy ma to dla nas znaczenie i czy powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości za ten okres?

Obniżone odsetki od zaległości składkowych

Pytanie: W okresie wakacji, tj. od 1 lipca umowę zlecenia wykonywała 26-letnia osoba, która złożyła oświadczenie, że jest studentem. Dlatego nie zgłosiliśmy jej do ubezpieczeń.  Teraz okazało się, że studia licencjackie ukończyła 16 czerwca br., a studia magisterskie rozpoczęła dopiero od 1 października. W konsekwencji musimy ją zgłosić do ubezpieczeń i opłacić zaległe składki. Co zrobić, aby naliczyć niższe odsetki?

Karty multisport dla zleceniobiorców

Pytanie: Chcemy przekazywać zleceniobiorcom karty multisport. Czy takie świadczenia mogą zostać zwolnione od składek? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Ponieważ jesteśmy małą firmą i nie mamy regulaminu wynagrodzeń, to gdzie wprowadzić odpowiednie zapisy?

AUS 158

Obowiązki płatnika składek związane ze śmiercią pracownika

Na pracodawcy, u którego zatrudniony był zmarły pracownik, spoczywa wiele obowiązków. Musi wystawić świadectwo pracy, wypłacić rodzinie zmarłego określone świadczenia pieniężne, jak również pomóc w ewentualnych staraniach o przyznanie renty rodzinnej. Jako płatnik składek powinien też pamiętać o wyrejestrowaniu takiej osoby z poszczególnych ubezpieczeń.

AUS 157

Przekroczenie 30-krotności w programie Płatnik w wersji 9.01.001

W programie Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C, D, E) ZUS dodał m.in. funkcję pobierania danych z ZUS, w tym danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych. Wśród danych pobieranych z kont ubezpieczonych w ZUS jest także informacja o przekroczeniu przez ubezpieczonego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. trzydziestokrotności. Należy podkreślić, że dane te pobierają płatnicy składek, którzy uczestniczą już w drugim etapie wdrażania nowych funkcjonalności programu Płatnik.

Pobieranie danych z kont płatników oraz ubezpieczonych w ZUS

Już kolejnym grupom płatników składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia dane z ich kont oraz z kont ich ubezpieczonych, których zgłosili do ubezpieczeń i za których rozliczają/rozliczali składki na te ubezpieczenia. Wszyscy, którzy już z tego korzystają są objęci tzw. drugim etapem wdrażania nowych funkcji i funkcjonalności w programie Płatnik. Z kolei płatnicy, którzy dopiero przystąpią do niego, powinni do tego odpowiednio się przygotować. Trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, co należy zrobić przed pobraniem danych z ZUS (tzw. czynności wstępne), w jaki sposób je pobrać oraz na co zwrócić uwagę, odczytując raporty z pobrania.

AUS 156

        Okres urlopu zdrowotnego nauczyciela w podstawie wymiaru zasiłku

Pytanie: Nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia do końca sierpnia 2013 r. Od września wróciła do pracy. Od 26 czerwca 2014 r. ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniam również te miesiące, w których nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia (czerwiec 2013 r.– maj 2014 r.), czy też wyłącznie miesiące po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia (tj. wrzesień 2013 r.–maj 2014 r.)? Nauczycielka w czasie urlopu nie otrzymywała dodatku motywacyjnego, dodatku za wychowawstwo i funkcyjnego.

Zasiłki dla pracowników zatrudnionych na zastępstwo

W przypadkach usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, gdy jest potrzeba jego zastąpienia, Kodeks pracy przewiduje możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący czas tej nieobecności. Jest to szczególny rodzaj umowy o pracę. W związku z tym, że dnia powrotu do pracy nieobecnego pracownika często nie można bliżej ustalić, umowa na czas zastępstwa nie jest umową terminową, która zawiera dokładną datę trwania stosunku pracy. Umowa ta rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego albo z datą zakończenia umowy, jeżeli zostanie zawarta na określony czas, np. roku, a zastępowany pracownik nie pojawi się w pracy. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu, na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Dzięki czemu przysługują mu świadczenia chorobowe i macierzyńskie.

Zasiłek opiekuńczy – druki przekazywane do ZUS

Przebywanie ubezpieczonego na zasiłku opiekuńczym nakłada na płatnika składek wiele dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych wobec ZUS. Jeżeli nie jest on uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, musi skompletować, wypełnić oraz przekazać do tego organu dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku. Korzystanie z prawa do zasiłku opiekuńczego powinno też znaleźć odzwierciedlenie w formularzach rozliczeniowych, których zakres oraz sposób wypełnienia uzależniony jest m.in. od tego, kto jest płatnikiem świadczenia oraz okresu, za jaki ono przysługuje.  

AUS 155

Raporty składkowe zerowe ZUS RCA i ZUS RZA – za kogo i kiedy należy przygotować

Raport składkowy zerowy to raport ZUS RCA „Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach” lub ZUS RZA „Imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne”, w którym we wszystkich polach dotyczących podstaw wymiaru składek oraz kwot składek na poszczególne ubezpieczenia zostały wpisane zera („0,00”). Sporządza się go tylko w dwóch ściśle określonych sytuacjach.

Opłacanie składek w przypadku kilku działalności pozarolniczych

Osoba prowadząca działalność może równocześnie prowadzić kilka rodzajów działalności indywidualnie w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej czy też komandytowej, a także jako jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. Prowadzący kilka rodzajów działalności pozarolniczej, jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego rodzaju działalności. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

Obowiązki płatników składek związane z rozstaniem się z pracownikiem

Bez względu na przyczynę oraz sposób rozwiązania stosunku pracy płatnik składek, czyli pracodawca zobowiązany jest do wywiązania się z kilku dodatkowych obowiązków. Przede wszystkim chodzi o wyrejestrowanie z ubezpieczeń, ale nie tylko pracownika, ale również członków jego rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie można też zapomnieć o właściwym zakwalifikowaniu składkowym świadczeń pieniężnych i rzeczowych wypłacanych pracowników w związku z zakończeniem stosunku pracy.

AUS 154

 Wynagrodzenie w przerywanym systemie czasu pracy należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku

Pytanie: Czy powinniśmy uwzględniać w podstawie obliczania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wynagrodzenie za przerywany czas pracy kierowcy? W zakładowym regulaminie pracy i wynagradzania mamy zapis o przerywanym czasie pracy kierowcy i należnym z tego tytułu wynagrodzeniu.

 Uczestnictwo w komisji wyborczej pozbawia prawa do świadczenia

Pytanie: Czy pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne może być członkiem komisji wyborczej, otrzymując wynagrodzenie?

 Rekompensatę utraconego dodatku należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku

Pytanie: Od 1 lutego 2014 r. na skutek zmian w układzie zbiorowym pracy zaprzestaliśmy wypłaty kilku przysługujących dotychczas pracownikom składników wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązał się do zrekompensowania utraconych dodatków w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia godzinowego. Czy w związku z tym w podstawie zasiłku dla pracownika, który zachorował w czerwcu, należy uwzględnić zlikwidowane składniki z ostatnich 12 miesięcy, czy też wyłączyć je z podstawy, uznając, że są to składniki obowiązujące do danego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej)? Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik miał przerwę między okresami choroby poniżej 3 miesięcy – czy powinno się przyjąć poprzednią podstawę, czy ustalić nową?

AUS 153

Umowa zlecenia wykonywana na rzecz własnego pracodawcy

W przypadku wykonywania umowy zlecenia na rzecz własnego pracodawcy najczęściej mamy do czynienia z dwoma przypadkami:1)      gdy z tą samą osobą najpierw zostanie zawarta umowa zlecenia, a następnie po jakimś czasie umowa o pracę i obydwie umowy są wykonywane równocześnie,2)      gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i dodatkowo z innym podmiotem zawiera umowę zlecenia, ale pracę w ramach tej umowy wykonuje na rzecz własnego pracodawcy.Pierwszy z tych przypadków nie budzi większych wątpliwości związanych z ustalaniem obowiązku opłacania składek. W drugiej natomiast sytuacji pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, kto opłaca składki oraz w jaki sposób firma może zabezpieczyć się przed konsekwencjami nieopłacenia składek za własnych pracowników wykonujących umowy zlecenia w innej firmie, ale na rzecz macierzystego zakładu.

Składniki wynagrodzenia nieuwzględniane w podstawie wymiaru zasiłków 

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wypłacane pracownikom, uwzględnia się w podstawie wymiaru przysługujących im zasiłków i wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Generalnie uwzględnia się te, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, jednak nie wszystkie. Duże znaczenie mają zapisy w regulaminach płacowych dotyczące premii i nagród. Trzeba pamiętać również o składnikach terminowych, np. dodatkach funkcyjnych czy umowach zlecenia, ponieważ one nie zawsze będą wliczane do podstawy wymiaru.

Program Płatnik wersja 9.01.001 – drugi etap udostępnienia modyfikacji i funkcji

W nowej wersji programu Płatnik 9.01.001 ZUS wprowadził wiele modyfikacji i nowych funkcji. Nie wszystkie jednak udostępniono płatnikom jednorazowo – przebiega to w dwóch etapach. Należy jednak podkreślić, że udostępnianie płatnikom składek modyfikacji i nowych funkcji w ramach drugiego etapu następować będzie sukcesywnie, czyli nie wszyscy płatnicy w tym samym czasie przystąpią do drugiego etapu.

AUS 152

Zawiadomienie z ZUS o błędnej podstawie wymiaru składek – konsekwencje składkowe  

Płatnik składek, który otrzyma z ZUS zawiadomienie o ustaleniu błędnej podstawy wymiaru składek, musi przygotować korektę dokumentów, a w przypadku niedopłaty – opłacić należne składki. Szczególnie dużo wątpliwości pojawia się co do sfinansowania zaległych składek za zleceniobiorców, zwłaszcza byłych, a także za własnych pracowników wykonujących umowę zlecenia. Zmiana stanowiska organów podatkowych w sprawie zakwalifikowania tego rodzaju przychodów ma określone konsekwencje składkowe.

Zasiłki macierzyńskie – ustalanie uprawnień

Pracownica, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie, ma coraz większe możliwości wyboru między powrotem do pracy a opieką nad dzieckiem. Decyzji pozostania przy dziecku sprzyjają świadczenia z ubezpieczenia społecznego, których wymiar w ostatnim roku znacznie się zwiększył. Obecnie pracownica może prawie rok przebywać z dzieckiem, a nawet przez dłuższy okres, gdy opiekuje się jednocześnie więcej niż jednym dzieckiem urodzonymi przy jednym porodzie lub przyjętymi jednocześnie na wychowanie, zachowując przez ten okres prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy nie tylko za podstawowy okres, tj. za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, ale także za dalszy okres, tj. okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu rodzicielskiego. Dzięki wprowadzonym zmianom przepisów ojciec dziecka może aktywnie uczestniczyć w opiece nad dzieckiem i jego wychowaniu. W początkowym okresie życia dziecka, dzięki dedykowanemu specjalnie ojcu dziecka zasiłkowi macierzyńskiemu za okres urlopu ojcowskiego, może on przez okres dwóch tygodni wspólnie z matką zajmować się dzieckiem. 

AUS 151

Dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego 

Do ustalenia pracownicy lub pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego niezbędne są dokumenty potwierdzające powstanie okoliczności uprawniających do zasiłku. Dokumenty te powinny być dostarczone pracodawcy przez pracownicę lub pracownika. Ich rodzaj zależy od tego, kto i w jakich okolicznościach ubiega się o świadczenie.

ZUS może kontrolować firmy w zakresie zwolnienia ze składek  świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

 W przypadku gdy inspektor kontroli ZUS podważy prawidłowość wyłączenia danego przychodu z podstawy wymiaru składek, mimo że źródłem jego finansowania jest ZFŚS, pracodawca będzie musiał zweryfikować podstawę wymiaru składek. Chodzi o włączenie do tej podstawy nieuwzględnionych wcześniej kwot pochodzących z funduszu.

Z umowy o dzieło można podlegać jedynie dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym

Pytanie: Obecnie jedynym moim źródłem utrzymania jest praca na podstawie umowy o dzieło. Umowa zawarta jest na okres roku. Za wykonanie zleconej pracy będę otrzymywać każdego miesiąca wynagrodzenie w kwocie 2.000 zł. Czy umowa ta powoduje obowiązek opłacania składek do ZUS ? Jeśli nie, to czy mogę przystąpić do ubezpieczeń dobrowolnie? W jakiej wysokości muszę opłacać składki i jakie dokumenty muszę złożyć w ZUS ?

AUS 150

ZUS zdecyduje, czy pracownik wysłany na zagraniczne szkolenie podlega ubezpieczeniom w Polsce

Pytanie: We Włoszech zakupiliśmy maszynę do produkcji makaronu. W ramach zawartej umowy z włoskim producentem nasi pracownicy przejdą dwumiesięczne szkolenie w siedzibie producenta, podczas którego będą pracować przy obsłudze takich samych maszyn. Czy za pracowników wysłanych na szkolenie do Włoch będziemy opłacać składki we Włoszech?

Zleceniobiorcę podlegającego dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu rozlicza zleceniodawca

Pytanie: Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy obowiązek rozliczania składek na to ubezpieczenie ciąży na zleceniodawcy? Czy podstawę wymiaru składek na to ubezpieczenie ustala się tak samo jak na ubezpieczenia obowiązkowe (emerytalne, rentowe, wypadkowe)?

Zleceniobiorca uczeń szkoły dla dorosłych ma status ucznia dla celów ubezpieczeń społecznych

Pytanie: Zawarliśmy umowę zlecenia z 22-letnim uczniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Czy status ucznia takiej szkoły zwalnia z obowiązku ubezpieczeń społecznych?

AUS 149

Zwolnienie lekarskie na starym druku jest ważne

 ZUS potwierdza, że płatnicy składek mogą – ze względu na ważny interes świadczeniobiorców – honorować zaświadczenia lekarskie wystawiane na starym formularzu (obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.).

ZUS może zażądać od pracodawcy zwrotu nienależnie wypłaconej emerytury

Pytanie: W styczniu 2010 roku wystawiliśmy pracownikowi zaświadczenie na formularzu ZUS Rp-7 potwierdzające jego zarobki w latach 2000–2009. W wyniku kontroli ZUS stwierdził, że sporządzając ten dokument, błędnie wykazaliśmy zbyt wysoki przychód za 2009 rok. W związku z tym przez wiele miesięcy świadczenie było wypłacane w zawyżonej wysokości. Po korekcie zaświadczenia ZUS obniżył pracownikowi emeryturę, a nas zobowiązał do zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń za cały okres (prawie 4 lata). Czy istotnie przepisy zobowiązują nas do tego, aby zwrócić do ZUS kwoty wypłacone nienależnie pracownikowi przez ten organ, i czy taki obowiązek obejmuje cały okres, za który świadczenie zostało wypłacone w zbyt dużej wysokości?

ZUS może przejąć wypłatę zasiłku chorobowego w trakcie roku kalendarzowego

 Ustalenie prawa do świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego, określenie ich wysokości oraz wypłata należą do obowiązków pracodawcy (płatnika składek) bądź ZUS. Zdarza się jednak, że wypłatę zasiłku, którego miał dokonać uprawniony do tego pracodawca, przejmuje ZUS. Może to nastąpić po ustaniu zatrudnienia lub gdy pracodawca z różnych przyczyn (np. trudności finansowych) nie wypłacił pracownikowi należnego zasiłku.

AUS 148

ZUS nie kontynuuje wypłaty świadczenia po ustaniu stosunku pracy 

Pytanie: Pytanie: Umowa o pracę z pracownikiem została rozwiązana 31 stycznia 2014 r. Pracownik dostarczył nam jednak zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem za okres od 27 stycznia do 14 lutego 2014 r. Wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek opiekuńczy przysługujący od 27 do 31 stycznia 2014 r. Czy wobec ustania zatrudnienia powinniśmy przekazać zaświadczenie lekarskie do oddziału ZUS w celu wypłaty zasiłku za dalszy okres, tj. do 14 lutego 2014 r.?

Zleceniodawca nie płaci składek od umowy wykonywanej na rzecz pracodawcy 

Pytanie: Pytanie: Spółka A zawarła ze spółką B umowę, na podstawie której były świadczone na jej rzecz usługi reklamowe. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że spółka B zatrudniła na podstawie umowy zlecenia pracownika spółki A, który w efekcie świadczył pracę na rzecz własnego pracodawcy. Spółka B. odprowadzała za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w tej sytuacji spółka A powinna skorygować dokumenty składane za tę osobę do ZUS?

Zatrudnienie w szczególnych warunkach pracownika uprawnionego do emerytury pomostowej spowoduje zawieszenie świadczenia 

Pytanie: Pytanie: Niedawno rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownikiem, który zgłosił wniosek o przyznanie emerytury pomostowej. Gdy ZUS ustali mu prawo do tego świadczenia, chcielibyśmy zatrudnić go ponownie przy tej samej pracy w szczególnych warunkach, którą ostatnio wykonywał. Czy będzie mógł wtedy pobierać przyznane świadczenie?

AUS 147

Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia wpływa na wysokość zasiłku 

Pytanie: Pytanie : W naszej firmie była wypłacana premia miesięczna, ale zrezygnowano z niej, po zmianie regulaminu wynagrodzeń, od 1 lipca 2013 r. Kilka pracownic pobiera zasiłki macierzyńskie obliczone z miesięcy, w których ta premia była wypłacana. Czy należy obniżyć im te świadczenia?

W ZUS Z-3 można wykazać podstawę poprzedniego zasiłku chorobowego

Pytanie: Pytanie : Jeden z naszych pracowników choruje od 20 stycznia do 7 lutego 2014 roku. Poprzednio chorował także we wrześniu i w październiku 2013 r. Jak należy prawidłowo wypełnić druk ZUS Z-3 dla pracownika, który kończy zatrudnienie 31 stycznia 2014 r.? Interesuje nas wykazanie wynagrodzenia pracownika w tym zaświadczeniu.

W razie wypadku w drodze do pracy przysługuje 100% zasiłek chorobowy 

Pytanie: Pytanie : Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy. Jak należy udokumentować ten wypadek i w jakiej wysokości powinien być wypłacany zasiłek? Jakie świadczenia wypłacać jeśli pracownik ma dwóch pracodawców?