Wynagrodzenie w przerywanym systemie czasu pracy należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku

Pytanie: Czy powinniśmy uwzględniać w podstawie obliczania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wynagrodzenie za przerywany czas pracy kierowcy? W zakładowym regulaminie pracy i wynagradzania mamy zapis o przerywanym czasie pracy kierowcy i należnym z tego tytułu wynagrodzeniu.

 Uczestnictwo w komisji wyborczej pozbawia prawa do świadczenia

Pytanie: Czy pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne może być członkiem komisji wyborczej, otrzymując wynagrodzenie?

 Rekompensatę utraconego dodatku należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku

Pytanie: Od 1 lutego 2014 r. na skutek zmian w układzie zbiorowym pracy zaprzestaliśmy wypłaty kilku przysługujących dotychczas pracownikom składników wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązał się do zrekompensowania utraconych dodatków w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia godzinowego. Czy w związku z tym w podstawie zasiłku dla pracownika, który zachorował w czerwcu, należy uwzględnić zlikwidowane składniki z ostatnich 12 miesięcy, czy też wyłączyć je z podstawy, uznając, że są to składniki obowiązujące do danego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej)? Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik miał przerwę między okresami choroby poniżej 3 miesięcy – czy powinno się przyjąć poprzednią podstawę, czy ustalić nową?

 Niepełnosprawny przedsiębiorca nie straci refundacji

Osoby niepełnosprawne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie stracą refundacji składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli nieznacznie spóźnią się z opłaceniem należności do ZUS, ale zostaną one opłacone przed złożeniem do PFRON wniosku o refundację. Tak przewiduje projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, przygotowany przez senacką komisję.

 Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie skraca okresu wyczekiwania

Pytanie: Od 1 kwietnia 2014 r. zatrudniliśmy osobę, która bezpośrednio przed zatrudnieniem pobierała zasiłek dla bezrobotnych z powiatowego urzędu pracy. W dniu 14 kwietnia pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres 10 kwietnia – 18 kwietnia 2014 r. Pracownik stał się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu zatrudnienia w naszej firmie, nie ma jeszcze 10-letniego okresu ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego. Czy w takim przypadku pracownikowi przysługują świadczenia chorobowe za okres niezdolności do pracy?

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracodawca nie zawsze wypłaca zasiłek

Pytanie:  Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a umowa o pracę ma zostać z nią rozwiązana z końcem lipca. W tym okresie pracownica została zatrudniona w drugiej firmie. Aktualnie osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jakie dokumenty powinny być za nią składane. Czy musimy jej wypłacać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek.

TK: Były pracownik na emeryturze lub rencie bez prawa do zasiłku

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego m.in. w sytuacji, gdy osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Regułę tą podtrzymał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, uznając ją za zgodną z konstytucją.

Oddelegowanie pracownika do pracy w związkach bez wpływu na podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Kilku z naszych pracowników zostało oddelegowanych do pracy w organizacji związkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy, inni zaś w pełnym wymiarze. Pracownicy oddelegowani na pełny etat nie wykonują dotychczasowej swojej pracy, cały wymiar czasu pracy jest przeznaczony na pełnienie przez nich funkcji związkowych. Pracownicy oddelegowani na niepełny etat część czasu pracy przeznaczają na wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków, pozostałą zaś część – na pełnienie funkcji związkowych. Z jakiego okresu należy ustalić im podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli zachorują w okresie tego oddelegowania?

Obowiązują nowe zasady wznawiania wypłaty emerytur mundurowych

Wypłata emerytur byłym funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym, wstrzymana z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego (np. gdy uprawniony nie podał numeru konta lub adresu korespondencyjnego), jest wznawiana na korzystniejszych zasadach. Tak wynika z nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, która weszła w życie 12 czerwca 2014 r.

Nocleg w przystosowanej kabinie pojazdu nie pozbawia kierowcy ryczałtu

Ryczałt za noclegi przysługuje także kierowcom zatrudnionym w transporcie zagranicznym, którzy dysponują miejscem do spania w pojazdach którymi kierują. Zapewnienie miejsca do spania w kabinie kierowcy nie jest bowiem zapewnieniem bezpłatnego noclegu przez pracodawcę – uznał Sąd Najwyższy w uchwale wydanej 12 czerwca 2014 r. (sygn. akt: II PZP 1/14).