Zwolnienie lekarskie na starym druku jest ważne

 ZUS potwierdza, że płatnicy składek mogą – ze względu na ważny interes świadczeniobiorców – honorować zaświadczenia lekarskie wystawiane na starym formularzu (obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.).

ZUS może zażądać od pracodawcy zwrotu nienależnie wypłaconej emerytury

Pytanie: W styczniu 2010 roku wystawiliśmy pracownikowi zaświadczenie na formularzu ZUS Rp-7 potwierdzające jego zarobki w latach 2000–2009. W wyniku kontroli ZUS stwierdził, że sporządzając ten dokument, błędnie wykazaliśmy zbyt wysoki przychód za 2009 rok. W związku z tym przez wiele miesięcy świadczenie było wypłacane w zawyżonej wysokości. Po korekcie zaświadczenia ZUS obniżył pracownikowi emeryturę, a nas zobowiązał do zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń za cały okres (prawie 4 lata). Czy istotnie przepisy zobowiązują nas do tego, aby zwrócić do ZUS kwoty wypłacone nienależnie pracownikowi przez ten organ, i czy taki obowiązek obejmuje cały okres, za który świadczenie zostało wypłacone w zbyt dużej wysokości?

ZUS może przejąć wypłatę zasiłku chorobowego w trakcie roku kalendarzowego

 Ustalenie prawa do świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego, określenie ich wysokości oraz wypłata należą do obowiązków pracodawcy (płatnika składek) bądź ZUS. Zdarza się jednak, że wypłatę zasiłku, którego miał dokonać uprawniony do tego pracodawca, przejmuje ZUS. Może to nastąpić po ustaniu zatrudnienia lub gdy pracodawca z różnych przyczyn (np. trudności finansowych) nie wypłacił pracownikowi należnego zasiłku.

Ze składek zwolnione są wyższe odprawy, jeśli związane są z przejściem na emeryturę

Pytanie: Na podstawie obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania pracownikom odchodzącym na rentę z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługują odprawy w wysokości odpowiadającej 6-miesięcznemu wynagrodzeniu. Pozostali pracownicy otrzymują odprawy emerytalno-rentowe w wysokości wynikającej z Kodeksu pracy, tj. jednomiesięcznych poborów. Czy od różnicy między tą wyższą odprawą a odprawą wynikającą z ogólnie obowiązujących przepisów powinniśmy naliczać składki?

Z umowy o dzieło nie trzeba opłacać składek, gdy jest wykonywana przez zleceniobiorcę

Pytanie: Dnia 1 kwietnia 2014 r. na stanowisku konserwatora zatrudniliśmy 50-letniego mężczyznę. Pracę wykonuje na podstawie umowy zlecenia. Z tą samą osobą chcemy zawrzeć umowę o dzieło na przeprowadzenie generalnego remontu zakupionej przez spółkę tokarki. Czy od umowy o dzieło powinny być opłacone składki?

Wypłata zawieszonych emerytur

 ZUS wypłaci zaległe emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. osobom, którym prawo do wypłaty uległo zawieszeniu z powodu kontynuacji zatrudnienia bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do tego świadczenia. Emerytura zostanie wypłacona na wniosek osoby ubezpieczonej.

Wartość zegarka sfinansowanego przez spółkę podlega oskładkowaniu

Pytanie: W kwietniu jeden z pracowników naszej firmy otrzymał zegarek. Zarząd podjął decyzję, aby w całości składki sfinansowała spółka. Przez pomyłkę księgowej przychód ten nie został uwzględniony w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Aktualnie będziemy sporządzali korektę dokumentów. Czy w podstawie wymiaru składek trzeba uwzględnić wartość zegarka po cenie zakupu wraz z podatkiem VAT?