Korekta dokumentów rozliczeniowych_2

Korekta dokumentów rozliczeniowych w 2024 roku

Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc należy korygować, przekazując za ten miesiąc nowy, odpowiedni komplet dokumentów rozliczeniowych z podaniem – w bloku I, w dwóch pierwszych kratkach pola „Identyfikator…” tych dokumentów lub dokumentu – kolejnego numeru za dany miesiąc (np. 02, 03). Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają możliwość składania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie możliwości dokonywania korekt w dokumentach rozliczeniowych za lata 1999–2021. Stan rozliczenia na koncie płatnika składek nie będzie podlegał już zmianie. W dalszym ciągu korekty będą mogły być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i to jedynie na koncie ubezpieczonego. W wideo poradzie sprawdzimy najważniejsze informacje na temat korekt dokumentów rozliczeniowych w 2024 r.

Jak ustalać podstawę wymiaru zaasiłków

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków osób zajmujących się prowadzeniem w firmie rozliczeń z ZUS. Dotyczy to zarówno  płatników, którzy są zobowiązani do wypłacania świadczeń chorobowych, jak i tych którzy świadczeń nie wypłacają. Płatnikiem jest wtedy ZUS. I jedni, i drudzy ustalają prawo oraz podstawę wymiaru, a potem kwotę należnego świadczenia. Aby obliczyć podstawę wymiaru, najpierw ustalamy, z jakiego okresu bierzemy wynagrodzenie, potem decydujemy na podstawie przepisów ustawy chorobowej, które składniki wynagrodzenia musimy wliczyć, a które pomijamy.

Czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy

Wideo porada: Czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy – uchwała Sądu Najwyższego z 29 listopada 2023 r.

29 listopada 2023 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów (sygn. III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, mimo że jego przychody były dużo niższe. Sprawdź szczegóły w wideo poradzie przygotowanej przez radcę pranego - Andrzeja Radzisława.

Długa choroba pracownika - prawa i obowiązki pracodawcy

Długa choroba pracownika – na co powinien zwrócić uwagę pracodawca

Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do różnych rodzajów świadczeń. W pierwszej kolejności przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, następnie zasiłek chorobowy, a także możliwość otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Jednocześnie pracodawca, gdy pracownik dłużej pozostaje na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek zapewnienia zastępstwa za nieobecnego pracownika. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, oglądając materiał wideo przygotowany przez naszego eksperta, radcę prawnego Andrzeja Radzisława.

Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – umowa zlecenia i umowa o dzieło z własnym pracownikiem oraz wykonywana na rzecz własnego pracodawcy – nowe stanowisko ZUS

Zgodnie z najnowszymi wyjaśnieniami ZUS (z 6 września 2023 r.) przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Do tej pory bowiem zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenia.

Nowe uprawnienia pracowników - rodziców

Wideoporada: nowe uprawnienia pracowników, rodziców i opiekunów

Do sierpnia 2022 roku mają wejść w życie duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe zwolnienia od pracy, urlop opiekuńczy, zmiany w urlopie rodzicielskim i elastyczna organizacja pracy dla rodziców - to tylko niektóre nowości przewidziane w projekcie ogłoszonym przez rząd. Oto wideoporada, która wyjaśnia, jakie zmiany mają objąć pracowników-rodziców i pracowników-opiekunów.

Basia D rozliczenie

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2022 na druku DRA

Rocznego rozliczenia składki zdrowotnej muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku wybrali, jako formę opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie nie dotyczy podmiotów płacących podatek w formie karty podatkowej. Do kiedy trzeba rozliczyć składkę zdrowotną? Obejrzyj szkolenie i upewnij się, jak dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok na druku ZUS DRA.

Jak rozliczać nowe zwolnienia podatkowe na koniec roku?

Szkolenie wideo: Jak rozliczać nowe zwolnienia podatkowe pod koniec roku?

Od 1 stycznia 2022 r. Polskim Ładem wprowadzono nowe zwolnienia podatkowe dla określonych grup podatników. Pod koniec roku musimy zwrócić uwagę na to, aby prawidłowo podatek za te osoby naliczać. Trzeba  pamiętać, że w ramach tych zwolnień podatkowych te osoby – czyli m.in. zarobkujący seniorzy – podatku nie płacą i za nie zaliczki nie odprowadzamy, ale ten limit wynosi 85.528 zł. Jeżeli limit zostanie przekroczony, to podatek musi być odprowadzany. Co ważne, nowe rozwiązania w tym zakresie będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Szczegółowe wyjaśnienia w materiale wideo.

PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.

PIT- 2 – Nowe obowiązki od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. ustawodawca wprowadza nowe rozwiązanie dotyczące składania informacji PIT-2. W odróżnieniu od roku 2022 PIT-2 będzie można złożyć maksymalnie u trzech płatników i kwota zmniejszająca będzie mógł mogła być podzielona na maksymalnie trzech płatników. Co ważne oświadczenie PIT-2 też będą mogli złożyć również zleceniobiorcy. To tylko niektóre ze zmian dotyczących składania PIT-2 w 2023 roku. Szczegóły w materiale wideo.  

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku

Nowość wideo: Płaca minimalna w 2023 roku rekordowo wysoka

Do 15 września każdego roku rząd musi podać informację dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę w kolejnym roku. Pierwszy raz podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie tak rekordowa. Osiągnie wysokość 3.600 zł i jak nigdy wcześniej zostanie podzielona na dwa etapy. Poza wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie również dwa razy kwota za godzinę zlecenia dla osób pracujących na umowę zlecenia. Minimalne wynagrodzenie za pracę wpływa również na inne parametry.