Wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Większościowy (dominujący) wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99% udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r. (sygn. akt III UZP 8/23). Uchwała Sądu Najwyższego spowoduje, że ZUS zmieni swoje stanowisko i nie będzie prowadził postępowań, których celem było objęcie ubezpieczeniami społecznymi wspólników spółki z o.o., którzy posiadali znaczny udział w spółce, ale nie byli jedynymi wspólnikami.

ZFŚS w 2024 roku

W 2024 roku zmiana sposobu naliczania odpisu na ZFŚS

W 2024 roku pracodawcy będą musieli przeznaczyć na ZFŚS znacząco większe środki niż w latach poprzednich. Jest to efektem „odmrożenia” podstawy odpisów na ten fundusz, co stanowi istotną zmianę w stosunku do praktyki funkcjonującej w tym zakresie od kilkunastu lat.

Wyższe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

Od 1 marca wyższe limity emeryci dla dorabiających emerytów i rencistów

Z początkiem marca zwiększyły się limity przychodów dla dorabiających emerytów i rencistów. Jest to związane ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jednak nie wszystkich beneficjentów świadczeń wypłacanych przez ZUS będą dotyczyć te zmiany.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy

Składka zdrowotna w 2024 r. dla przedsiębiorców – przykłady wyliczeń

Każda osoba, która jest uznawana za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, ma obowiązek opłacać za siebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To, od jakiej podstawy ta składka będzie płacona, jest uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności oraz od formy opodatkowania. Zmiany w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., wcześniej podstawa dla wszystkich była taka sama. Sprawdź, ile muszą płacić na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. przedsiębiorcy.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Zaświadczenie o dochodach emerytów i rencistów do końca lutego

Do końca lutego część płatników składek powinna przekazać do ZUS zaświadczenie o dochodach osiągniętych w 2023 r. przez zarobkujących u nich emerytów i rencistów. Przygotowując ten dokument, warto poznać zasady wykazywania poszczególnych dochodów, tym bardziej że różnią się od tych obowiązujących przy wypełnianiu innego zaświadczenia wystawianego przez płatników, a mianowicie ZUS ERP-7. Sytuację komplikuje fakt, że w informacji rocznej wykazuje się niektóre wypłaty, mimo że nie odprowadzono od nich składek, a niektóre pomija się, mimo że były nimi objęte. W razie popełnienia błędu na płatniku może spoczywać obowiązek zwrotu nadpłaconego świadczenia lub wyrównania świadczenia zaniżonego.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy w 2024 r. z uwzględnieniem zapowiadanych zmian korzystnych dla pracodawców i pracowników

Przejęcie finansowania zasiłków przez ZUS to jedna z zapowiadanych przez rząd zmian przepisów. Oznaczałaby ona likwidację wynagrodzenia za czas choroby. Wtedy od pierwszego dnia niezdolności do pracy pracownik miałby prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS. Nie znając projektu, możemy założyć, że zmiana dotyczyłaby jedynie likwidacji wynagrodzenia za czas choroby, natomiast sam zasiłek wypłacałby pracodawca (rozliczając go w ciężar składek) albo ZUS. Taka zmiana byłaby korzystna dla każdego z pracodawców, bo nie ponosiliby oni kosztów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. Z zapowiedzi rządu ze stycznia 2024 r. wynika, że zmiany te miałaby obowiązywać od 2025 roku. Do tego czasu obowiązują dotychczasowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego.

Początek roku w rozliczeniach z ZUS

Początek 2024 roku w rozliczeniach z ZUS – o czym powinni pamiętać pracodawcy

1 stycznia 2024 r. zmianie uległo wiele wskaźników związanych ze składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te mogły wpłynąć na powstanie lub ustanie obowiązku ubezpieczeń przy niektórych zbiegach tytułów, a także spowodować ustanie obowiązku naliczania składek na FP i FS. W I kwartale 2024 r. płatnicy składek muszą również przygotować dodatkowe dokumenty dla ZUS. W interesie samych płatników jest zapoznanie się ze zmianami i ich wprowadzenie w życie oraz złożenie wymaganych dokumentów, w przeciwnym razie w przyszłości czeka ich konieczność przeprowadzenia kłopotliwych korekt.

Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r.

Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r. – zmiany w rozliczeniach na przykładach liczbowych

Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy.  należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.

Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku

Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku

Od 1 stycznia 2024 r. pracownicy nabywają prawo do nowego limitu dni, za które może być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. Płatnicy powinni również zwrócić szczególną uwagę na nowe limity w sytuacji wypłaty na przełomie roku zasiłku opiekuńczego.