Nowe zasady ustalania okresu zasilkowego

Nowe zasady ustalania okresu zasiłkowego i podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie niezdolności do pracy w okresie do 60 dni zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, bez względu na przyczynę niezdolności. Do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Polski Ład a rozliczenia umów zlecenia

Polski Ład a rozliczenia umów zlecenia w 2022 roku na 3 listach płac

Umowa zlecenia to po umowie o pracę najbardziej popularna forma zatrudnienia. Podlega ona przepisom Kodeksu cywilnego i jest umową starannego działania. Przez umowę zlecenia osoba, która przyjmuje zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby, dającej zlecenie. Jakie rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie wpłyną na rozliczanie wynagrodzenia z umów zlecenia od 2022 roku? Jak rozliczać wynagrodzenie zleceniobiorcy w 2022 r. ? Problematykę naliczania należności z tytułu umów zlecenia według Polskiego Ładu prezentujemy na przykładach liczbowych.

Rozliczenia składkowo-podatkowe od 1 stycznia 2022 r.

Polski Ład: Zmiany podatkowo-składkowe od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia zmieniają się zasady dotyczące naliczania wynagrodzeń za pracowników oraz inne osoby. Zmiany wynikają z wejście przepisów Polskiego Ładu.  Wprowadza on nowe zasady, które wpłyną na rozliczenia podatkowo-składkowe. Jedna ze zmian dotyczy składki zdrowotnej i braku możliwości odliczania jej części od zaliczki na podatek dochodowy. Nie ma jednak przeszkód, aby płatnik opłacił składki z wyprzedzeniem, np. za grudzień w grudniu, i skorzystał jeszcze z odliczenia na dotychczasowych zasadach. Pobierz ebook.

Zmiany w zasiłkach od 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w zasiłkach od 1 stycznia 2022 r.

Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu, krótszy okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci pracodawcy, brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków po ustaniu tytułu do ubezpieczeń dla wszystkich emerytów i rencistów, zmiana w ustalaniu okresu zasiłkowego – to tylko część ze zmian w ustawie zasiłkowej, które czekają płatników i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r.

Dokumentacja pracy zdalnej

Ebook: Dokumentacja pracy zdalnej. Polecenie, regulamin, ewidencja czasu pracy

Specustawa dotycząca koronawirusa przewiduje m.in., że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracę zdalną.Polecenie pracy zdalnej nie wpływa na treść umowy o pracę i nie wymaga jej zmiany za porozumieniem stron czy za wypowiedzeniem zmieniającym.

Kwarantanna i zasiłki

Kwarantanna i zasiłki

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę są uprawnione do świadczeń chorobowych: wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem naumowę o pracę, umowę zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych. Z tytułu kwarantanny dziecka można wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Mimo ponad roku stosowania przepisów dotyczących kwarantanny w kontekście świadczeń chorobowych nadal pojawiają się pytania i wątpliwości.

Dokumentacja związana z pandemią

Dokumentacja związana z pandemią

Trwająca epidemia oznacza nowe obowiązki dla pracodawców, również w zakresiedokumentacji, której dotąd po prostu nie było. Wraz z nowymi obowiązkami pojawiły się różne wątpliwości. Wielu pracodawców zastanawia się np., gdzie powinni przechowywać te nowe dokumenty. Sprawdź wskazówki ekspertów dotyczące dokumentacji związanej z pandemią.Poznaj najnowsze stanowiska Ministerstwa Pracy na ten temat:• Dokumentacja dotycząca pracy zdalnej – gdzie ją przechowywać• Dokumentacja dotycząca pracy zdalnej – w jakiej formie w aktach osobowych? Odpowiada Ministerstwo Pracy• Okresy kwarantanny lub izolacji – jak je wykazać w świadectwie pracy• Kiedy pracodawca musi otrzymać od pracownika oświadczenie o kwarantannie lub izolacji – 3 przypadki• Czy i na podstawie jakiego dokumentu pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy na szczepienie na COVID-19 – sprawdź odpowiedź resortu pracy na zapytanie Redakcji• Jakie nowe dokumenty trzeba umieścić w aktach osobowych i w której części (praktyczna tabela).

Badania profilaktyczne w okresie epidemii COVID-19

Badania profilaktyczne w okresie epidemii COVID-19

W związku z trwaniem epidemii COVID-19 – dzięki tarczy antykryzysowej – pracodawca nie musi kierować pracowników na badania okresowe. Dodatkowo okres zawieszenia wykonania badań został znacznie przedłużony. Oprócz tego, jeśli pracownik ma aktualne badania z poprzedniego miejsca pracy, w wielu przypadkach pracodawca nie musi zlecać badań wstępnych – nawet jeśli przerwa od poprzedniego zatrudnienia przekracza 30 dni.

Zasiłki chorobowe i opiekuńcze w 2021 roku

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian dotyczących zasiłku chorobowego i opiekuńczego w zakresie ustalania prawa, wysokości oraz podstawy wymiaru. Jak wiadomo, wynikają one z przepisów dotyczących COVID-19. Niektóre z nich znowelizowały ustawę zasiłkową bezpośrednio, pozostałe wynikają z innych aktów prawnych. Wiedza dotycząca zasad przyznawania, obliczania oraz wypłacania świadczeń chorobowych jest ważna dla wszystkich płatników składek – i stan epidemii niczego w tej kwestii nie zmienił. Częściej niż do tej pory natomiast trzeba rozwiązywać problemy związane z nieobecnością w pracy spowodowaną kwarantanną – własną lub dziecka czy izolacją domową. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8, przedłużany na kolejne okresy, również stanowił wyzwanie dla służb płacowo-kadrowych w firmach. Możliwość zmniejszenia etatu to następny element programu walki z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa, który wpływa na kwestie ustalania prawa, wysokości oraz wypłaty zasiłków. Dynamika zmian i wynikająca z tego konieczność bycia na bieżąco sprawiają, że potrzebne są nie tylko codzienne informacje przekazywane w mediach czy na stronach rządowych, ale również kompleksowe opracowanie dotyczące zasiłków chorobowych i opiekuńczych w 2021 roku.

Nowe zasady ustalania prawa do świadczeń chorobowych i inne planowane zmiany w ubezpieczeniach

Zgodnie z zapowiedziami, rząd do końca marca zamierza przyjąć projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, oraz usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście gospodarki finansowej, oraz rozliczeń z płatnikami składek.