Przekroczenie 30-krotności w programie Płatnik w wersji 9.01.001

W programie Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C, D, E) ZUS dodał m.in. funkcję pobierania danych z ZUS, w tym danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych. Wśród danych pobieranych z kont ubezpieczonych w ZUS jest także informacja o przekroczeniu przez ubezpieczonego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. trzydziestokrotności. Należy podkreślić, że dane te pobierają płatnicy składek, którzy uczestniczą już w drugim etapie wdrażania nowych funkcjonalności programu Płatnik.

Pobieranie danych z kont płatników oraz ubezpieczonych w ZUS

Już kolejnym grupom płatników składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia dane z ich kont oraz z kont ich ubezpieczonych, których zgłosili do ubezpieczeń i za których rozliczają/rozliczali składki na te ubezpieczenia. Wszyscy, którzy już z tego korzystają są objęci tzw. drugim etapem wdrażania nowych funkcji i funkcjonalności w programie Płatnik. Z kolei płatnicy, którzy dopiero przystąpią do niego, powinni do tego odpowiednio się przygotować. Trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, co należy zrobić przed pobraniem danych z ZUS (tzw. czynności wstępne), w jaki sposób je pobrać oraz na co zwrócić uwagę, odczytując raporty z pobrania.

Koszty pracodawcy związane z kontrolą ZUS w firmie

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o wszczęciu kontroli, której przedmiot obejmował zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych, prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych   wpłat, do których pobierania zobowiązany jest Zakład, oraz ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu. Inspektor zażądał przedstawienia tłumaczenia na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji finansowej i osobowej, a także sporządzenia kopii tych dokumentów. Wiązało się to z poniesieniem przez nas określonych kosztów.   Czy możemy domagać się ich zwrotu? Kontrola nie wykryła żadnych nieprawidłowości.  

Jak liczyć okres zasiłkowy, aby nie nadpłacić zasiłku chorobowego

Prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego oraz ustalenie, czy osoba przynosząca zwolnienie lekarskie nie wykorzystała już przysługującego jej okresu zasiłkowego, jest jednym z ważniejszych zadań płatników świadczeń chorobowych. Wypłata świadczenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego oznacza konieczność zwrotu nadpłaconego zasiłku wraz z odsetkami oraz obowiązek skorygowania dokumentów rozliczeniowych przekazanych do ZUS.

Składki od zerwanej umowy na dofinansowanie nauki pracownika

Pytanie: Pracownik dostał zapewnienie od nowego pracodawcy, że otrzyma zwrot kosztów poniesionych za zerwanie umowy lojalnościowej, podpisanej z poprzednim pracodawcą z tytułu sfinansowania nauki. Z poprzedniej firmy pracownik otrzymał fakturę z opisem „refakturowanie kosztów szkolenia”. Czy zwracając pracownikowi poniesione koszty z faktury, nowy pracodawca traktuje je jak zwrot kosztów szkolenia i nie nalicza składek ZUS i podatku, czy też jest to rodzaj świadczenia pieniężnego dla pracownika, które podlega opodatkowaniu i ozusowaniu?