ZUS nie kontynuuje wypłaty świadczenia po ustaniu stosunku pracy 

Pytanie: Pytanie: Umowa o pracę z pracownikiem została rozwiązana 31 stycznia 2014 r. Pracownik dostarczył nam jednak zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem za okres od 27 stycznia do 14 lutego 2014 r. Wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek opiekuńczy przysługujący od 27 do 31 stycznia 2014 r. Czy wobec ustania zatrudnienia powinniśmy przekazać zaświadczenie lekarskie do oddziału ZUS w celu wypłaty zasiłku za dalszy okres, tj. do 14 lutego 2014 r.?

Zleceniodawca nie płaci składek od umowy wykonywanej na rzecz pracodawcy 

Pytanie: Pytanie: Spółka A zawarła ze spółką B umowę, na podstawie której były świadczone na jej rzecz usługi reklamowe. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że spółka B zatrudniła na podstawie umowy zlecenia pracownika spółki A, który w efekcie świadczył pracę na rzecz własnego pracodawcy. Spółka B. odprowadzała za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w tej sytuacji spółka A powinna skorygować dokumenty składane za tę osobę do ZUS?

Zatrudnienie w szczególnych warunkach pracownika uprawnionego do emerytury pomostowej spowoduje zawieszenie świadczenia 

Pytanie: Pytanie: Niedawno rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownikiem, który zgłosił wniosek o przyznanie emerytury pomostowej. Gdy ZUS ustali mu prawo do tego świadczenia, chcielibyśmy zatrudnić go ponownie przy tej samej pracy w szczególnych warunkach, którą ostatnio wykonywał. Czy będzie mógł wtedy pobierać przyznane świadczenie?

Zaświadczenie ZUS Rp-7 dla byłego pracownika można wystawić na podstawie danych z akt osobowych 

Pytanie: Pytanie: Były pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z lat 1978 – 1987. Niestety nie zachowała się dokumentacja płacowa z tego okresu. Z akt osobowych wynika, że był on wynagradzany według stawki godzinowej. Istnieje również dokumentacja potwierdzająca liczbę przepracowanych godzin w stosunku miesięcznym. Czy w oparciu o te dokumenty można wystawić zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia na druku ZUS Rp-7?

Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia ma wpływ na wysokość zasiłku

Pytanie: Pytanie: W naszej firmie była wypłacana premia miesięczna, ale zrezygnowano z niej, po zmianie regulaminu wynagrodzeń, od 1 grudnia 2013 r. Kilka pracownic pobiera zasiłki macierzyńskie obliczone z miesięcy, w których ta premia była wypłacana. Czy należy obniżyć im te świadczenia?

Za ten sam dzień można otrzymać częściowe wynagrodzenie i pełny zasiłek

Pytanie: Pytanie: Jeden z naszych podwładnych po przepracowanym dniu poszedł do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie na 7 dni, obejmujące również dzień, w którym był w pracy. Za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za pracę, gdyż było to dla niego korzystniejsze. Czy powinniśmy wliczyć ten dzień do okresu zasiłkowego?

Wzrosła minimalna podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych za granicę

Od 1 stycznia najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne podwładnych zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców jest wyższa o 33 zł i wynosi 3.746 zł.

Wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy nie zawsze wyłącza prawo do niższych składek 

Pytanie: Pytanie: Jeden z naszych pracowników od 2012 roku przebywał na urlopie bezpłatnym. W styczniu 2014 roku rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron. W ramach tej działalności będzie świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy, które miał w zakresie obowiązków pracowniczych. Czy w takiej sytuacji były pracownik, a obecnie osoba prowadząca działalność będzie mogła opłacać składki na ubezpieczenia od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia?

Ubezpieczony nie uzyska świadczenia przedemerytalnego, jeśli zostanie zatrudniony na podstawie umowy zlecenia 

Pytanie: Pytanie: Zamierzamy zwolnić jednego z pracowników, gdyż z przyczyn ekonomicznych musimy zlikwidować jego stanowisko pracy. Chcielibyśmy jednak zatrudnić go następnie w ramach umowy zlecenia przy wykonywaniu innych obowiązków. Czy podjęcie takiej pracy nie przeszkodzi mu w uzyskaniu świadczenia przedemerytalnego z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy?

Trzeba wyczerpać najpierw okres zasiłkowy, aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie: Pytanie: Pracownikowi, który chce starać się o świadczenie rehabilitacyjne, w niedzielę 23 lutego 2014 r. kończy się okres 182 dni pobierania zasiłku. Czy także na ten dzień powinien mieć wystawione zwolnienie lekarskie? Lekarz wystawił zwolnienie do 22 lutego 2014 r., czyli do soboty. Czy ten jeden dzień (niedziela) bez zwolnienia może być ewentualną przeszkodą w uzyskaniu świadczenia?