AUS 204

Zmiany w opłacaniu i rozliczaniu składek ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od nowego roku czekają płatników zmiany w opłacaniu i rozliczaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych związane m.in. z wprowadzeniem tzw. NRS, czyli numeru rachunku składkowego, który do końca roku powinien otrzymać każdy płatnik składek. Razem z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku składkowego zmienią się zasady rozliczania wpłat. Zmiana zasad rozliczania składek będzie obowiązywała dla wpłat dokonanych po 31 grudnia 2017 r. Na przelewie płatnik składek nie będzie wskazywał ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłaca składki. Wszystkie składki – niezależnie od tego za jaki miesiąc i na jakie ubezpieczenia/ fundusz – będą opłacane jedną wpłatą.

Jakie obowiązki ma płatnik na przełomie roku?

Podstawową zmianą, o której powinni pamiętać płatnicy składek na przełomie 2017 i 2018 roku jest likwidacja – z dniem 1 stycznia 2018 r. – dotychczasowych kont, na które odprowadzane były składki. Od tej daty składki opłacamy za pomocą jednego przelewu na jedno – zupełnie nowe – konto. Kolejne obowiązki mają związek ze zmianą minimalnego wynagrodzenia.

AUS 203

Od 1 stycznia 2018 r. tylko jeden przelew do ZUS na jeden rachunek

Płatnicy składek od nowego roku będą opłacali składki na wszystkie ubezpieczenia (ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne) i fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych) jednym przelewem na jeden rachunek. Funkcjonujące obecnie cztery konta bankowe przestaną być aktywne z końcem bieżącego roku. Każdy płatnik otrzyma swój własny indywidualny numer rachunku, na który będzie opłacał składki.

Nowe druki zasiłkowe od 27 października

ZUS po raz kolejny poinformował na swoich stronach internetowych, że w ramach prac nad upraszczaniem wzorów formularzy udostępnił nowe formularze zasiłkowe. Chodzi o 9 uproszczonych – napisanych bardziej przystępnym językiem druków, wśród których jest m.in. wniosek o zasiłek macierzyński – nowy symbol ZAM. Zastąpił on dotychczasowy druk ZAS-54.

AUS 202

Zasiłek wypłacany przez ZUS – czy pracodawca nadal wypełnia druk ZUS Z-3

Pytanie: Pracownik przedłożył nam wydruk e-zwolnienia. W związku z tym, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych, płatnikiem zasiłku chorobowego będzie ZUS. Czy nadal mamy obowiązek wypełnienia druku ZUS Z-3 oraz czy powinniśmy przekazać wydruk do ZUS w celu podjęcia przez ten organ wypłaty zasiłku?

Przekroczenie rocznej kwoty granicznej składek emerytalno-rentowych – jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego

Pytanie: Pracownik, który osiągnął roczną kwotę graniczną składek emerytalno-rentowych, otrzymał zwolnienie lekarskie, z tytułu którego przysługiwać będzie mu zasiłek chorobowy. Jak ustalić podstawę zasiłku w przedstawionej sytuacji?

AUS 201

Składki na FGŚP należne są także za krewnych będących pracownikami

5 września br. weszła w życie. Osoby posiadające status pracownika, spokrewnione lub spowinowacone z przedsiębiorcą zostały włączone do systemu ochrony roszczeń. W konsekwencji płatnik składek musi opłacać za nie składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zmiany te wynikają z obowiązującej od 5 września br. ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.  za współpracujących krewnych przedsiębiorca nie miał obowiązku uiszczania tych składek.

Nowe wnioski o zasiłek opiekuńczy

ZUS poinformował na swoich stronach internetowych, że od 5 września 2017 r. udostępnił nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy, które zastąpiły wykorzystywany do tej pory formularz Z-15, czyli ZUS Z-15A i Z-15B

Korzystne zmiany dla osób zakładających swoją firmę

Przez trzy, a nie tak jak obecnie dwa lata, przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności będą mogli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 1 września, który trafił do konsultacji publicznych.

AUS 200

Wyrównanie emerytury do 1.000 zł

Gwarancją kwoty najniższej emerytury nie są objęte wszystkie emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy. Wkrótce ma się to zmienić.

W jakim kraju opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę?

Przedsiębiorca prowadzący firmę w Polsce i zatrudniony jednocześnie w Wielkiej Brytanii nie opłaca  składek na ubezpieczenia w Polsce. Potwierdził to ZUS w interpretacji z 18 maja 2017 r., DI/100000/43/515/2017.

Składki od użyczenia pracownikowi samochodu służbowego do wyjazdu na urlop

Pytanie: Na podstawie umowy pracownik użytkuje do celów służbowych samochód będący naszą własnością. Z uwagi na awarię samochodu prywatnego osoba wystąpiła z wnioskiem o umożliwienie skorzystania z pojazdu służbowego do kilkudniowego wyjazdu urlopowego, na co chcemy wyrazić zgodę. Wiemy, że świadczenie takie będzie podlegało oskładkowaniu. Mamy pytanie, jak ustalić kwotę, którą należy przyjąć z tego tytułu do podstawy wymiaru składek.

AUS 199

W jakim terminie złożyć wniosek o refundację do PFRON?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przestrzega przed zbyt szybkim złożeniem przez niepełnosprawnego przedsiębiorcę lub rolnika wniosku o pokrycie składek ubezpieczeniowych. Może wiązać się to z utratą przez niego prawa do refundacji.

Rozliczanie diet z tytułu krajowej i zagranicznej podróży służbowej

Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wyjeżdża w podróż służbową, przysługują z tego tytułu należności na pokrycie kosztów . Jakie są to należności? W jakich przypadkach należy pomniejszyć podwładnemu dietę? Jakie zasady obowiązują  przy wysyłaniu w podróż służbową kierowcy? Czy od wypłacanych diet należy odprowadzić składki i podatek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w opracowaniu.

Prawo do odszkodowania za śmiertelny wypadek przy pracy nie podlega dziedziczeniu

Prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmiertelnego wypadku przy pracy, jakiemu uległ pracownik, nie wchodzi do spadku po uprawnionym członku rodziny zmarłego pracownika. Jeśli więc uprawniony członek rodziny (np. małżonek) nie wnioskował do ZUS o przyznanie odszkodowania, to spadkobiercy tej osoby nie mogą skutecznie ubiegać się o wypłatę tego niezrealizowanego świadczenia.

AUS 198

Wynagrodzenie za okresy krótsze niż 12 miesięcy w podstawie wymiaru zasiłków

W podstawie wymiaru zasiłków uwzględniamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. To jest podstawowa zasada wynikająca z art. 36 ust. 1 ustawy chorobowej. Jest jednak wiele przypadków wskazujących na odstępstwo od tej zasady, np. krótszy niż dwunastomiesięczny okres zatrudnienia czy niewykonywanie w tym okresie pracy z powodu urlopu bezpłatnego albo wychowawczego. Sprawdźmy te przypadki i dowiedzmy się, jak wtedy należy ustalać podstawę wymiaru przysługujących pracownikom świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Nadpłata wynagrodzenia chorobowego – jak skorygować zauważony błąd

Pytanie: Źle ustaliliśmy okres 33 dni, przez które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, w związku z czym zostało ono wypłacone za dwa dni dłużej niż powinno. Jak skorygować ten błąd? Jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

AUS 196

W jaki sposób podwyżka w przerwie między chorobami wpływa na podstawę wymiaru zasiłków?

Pytanie: Mamy pytanie dotyczące tego, czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli między niezdolnościami do pracy była półtoramiesięczna przerwa, w czasie której pracownik otrzymał podwyżkę?

Na jakich zasadach uwzględniać w podstawie wymiaru składek dodatek funkcyjny?

Pytanie: Przyznaliśmy pracownicy dodatek funkcyjny w stałej miesięcznej kwocie wynoszącej 550 zł. Czy powinniśmy uwzględnić go w podstawie wymiaru składek?

AUS 197

Woda mineralna dla pracowników biurowych – co ze zwolnieniem składkowym

Pytanie: W okresie letnim chcemy wydawać pracownikom biurowym wodę mineralną w ilości dwóch półlitrowych butelek dziennie na osobę. Czy tego typu świadczenie powinniśmy oskładkować?

W jaki sposób rozliczyć kwotę wyrównania, gdy pracodawca błędnie ustalił podstawę wypłaty zasiłku chorobowego?

Pytanie: W lutym 2017 roku wypłaciliśmy zaniżoną kwotę zasiłku. W marcu zleceniobiorca również otrzymał zasiłek. Kwotę wyrównania doliczyliśmy do bieżącego zasiłku. W jaki sposób wykazać wyrównanie w raportach ZUS? Co oznacza sformułowanie, że od wyrównania wynagrodzenia chorobowego powinna być opłacona składka zdrowotna, dlatego kwotę wyrównania świadczenia chorobowego pracodawca powinien doliczyć do podstawy wymiaru składki ubezpieczenia zdrowotnego w raporcie ZUS RCA?

Świadczenia wypadkowe dla pracownika w dokumentach ubezpieczeniowych

Z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do lub z pracy pracownikom przysługują określone świadczenia pieniężne. Wypłacane są one nie tylko z ubezpieczenia wypadkowego, ale również z ubezpieczenia chorobowego, a także ze środków własnych pracodawcy. Okres pobierania niektórych z nich musi być wykazywany w raportach miesięcznych, których zakres oraz zasady wypełniania uzależnione są od rodzaju otrzymywanego świadczenia, jak również od tego, kto jest jego płatnikiem.

AUS 195

Świadczenia po zmarłym pracowniku – co z oskładkowaniem i opodatkowaniem

W prawie pracy śmierć pracownika powoduje wygaśnięcie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Pracodawca w takim przypadku ma obowiązek rozliczenia się z rodziną bądź innymi osobami uprawnionymi do świadczeń po zmarłym pracowniku. Przypomnijmy, że w razie śmierci pracownika pracodawca musi się liczyć z wypłatą: wynagrodzenia za pracę po zmarłym pracowniku – za przepracowaną część miesiąca, zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, odprawy pośmiertnej. Powstaje pytanie, jakie obowiązki podatkowe i składkowe ma wtedy pracodawca.

Kiedy za pracownika przekazujemy kilka raportów miesięcznych?

Nie zawsze jeden pracownik oznacza w jednym miesiącu tylko jeden raport rozliczeniowy. Dość często jednego pracownika wykazujemy w dwóch raportach lub nawet w większej liczbie imiennych raportów miesięcznych. Zwykle taki zestaw składa się z raportu składkowego oraz raportu świadczeniowego. W pierwszym rozliczamy należne składki, w drugim wykazujemy przerwę w ich opłacaniu z danego tytułu i ewentualnie wypłacone pracownikowi świadczenie albo świadczenia chorobowe. Czasami jednego pracownika musimy uwzględnić w kilku raportach tego samego rodzaju.

AUS 194

Zasiłek opiekuńczy – odpowiedzi na 20 pytań i 15 przykładów

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do zasiłku przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania, wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, bez względu na to, czy podlegają temu ubezpieczeniu obowiązkowo, czy dobrowolnie. Zasady ustalania prawa do zasiłku są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych. Zasiłek przysługuje na dzieci i na chorych członków rodziny. Rozpatrując prawo do zasiłku na dzieci jest istotny ich wiek i fakt, czy są chore, czy zdrowe. Praktyczne wyjaśnienia wszystkich tych kwestii sprawdzimy w tekście.

Dodatkowe formularze do ZUS sporządzane przez pracodawcę

Oprócz dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych oraz wyrejestrowujących pracodawcy muszą przekazywać do ZUS wiele innych formularzy – głównie zaświadczeń. Część z nich wystawiana jest na gotowych wzorach druków, natomiast część druków pracodawcy muszą opracować we własnym zakresie. Niezłożenie wymaganego dokumentu, nieprawidłowe jego wypełnienie albo podanie w nim niepełnych informacji skutkować będzie określonymi sankcjami karnymi, koniecznością skorygowania błędnego lub złożenia brakującego zaświadczenia i ewentualnie obowiązkiem wypłaty świadczeń odszkodowawczych dla pracownika, który poniósł stratę w wyniku błędu pracodawcy.

AUS 193

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia w programie Płatnik

Nowy rok składkowy, w którym będzie obowiązywała nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe, rozpoczyna się  1 kwietnia 2017 r. i potrwa do 31 marca 2018 r. Dotyczy on składek należnych za okres od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Może się zdarzyć – tak jak to miało miejsce w poprzednim roku składkowym – że dla wielu płatników wysokość stopy procentowej pozostanie na tym samym poziomie, wartość obowiązującą w nowym roku składkowym trzeba zapisać w kartotece płatnika w programie Płatnik. Należy pamiętać, że nie każdy z płatników może wprowadzić nową wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe do kartoteki. Dlatego też warto sprawdzić, co należy zrobić, aby wartość ta znalazła się w kartotece płatnika.

Jakie obowiązki ma płatnik składek po ustaniu stosunku pracy?

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jako płatnik składek pracy musi wyrejestrować byłego pracownika ze wszystkich  ubezpieczeń. Trzeba tu koniecznie pamiętać o terminach i kodach wyrejestrowania. Oprócz tego na płatniku składek spoczywa jeszcze wiele innych obowiązków, m.in.

AUS 192

Roczne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków – 22 przykłady

Jednym z problemów związanych z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłków jest uwzględnianie bądź nieuwzględnianie w tej podstawie składników wynagrodzenia przysługujących za okresy roczne, wypłacane w różnych okresach – w tym samym roku kalendarzowym, za który przysługują albo w roku następnym. Najwięcej wątpliwości powstaje, gdy roczny składnik wynagrodzenia nie został pracownikowi z pewnych przyczyn wypłacony za cały lub część roku albo gdy przysługiwał tylko do określonego terminu, a także gdy jego wypłatę pracodawca zawiesił albo zaprzestał jej całkowicie od określonej daty. Nie zawsze wiemy też, jak ustalać podstawę zasiłkową, gdy zaprzestaliśmy wypłaty składnika rocznego, ale włączyliśmy go w całości lub w części do wynagrodzenia zasadniczego albo do innego składnika lub zamieniliśmy go na inny składnik wynagrodzenia (np. na premię miesięczną albo kwartalną).

AUS 191

Kiedy pracownikowi z krótkim stażem przysługują świadczenia chorobowe i jak je liczyć?

Pracownicy nabywają prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania, a podstawa wymiaru świadczeń liczona jest najczęściej na podstawie wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie. W praktyce występuje jednak wiele wyjątków od tych ogólnych zasad, pozwalających na wcześniejsze wypłacenie świadczenia chorobowego oraz przyjęcie do obliczeń wynagrodzeń z krótszego okresu. Dotyczą one m.in. osób o krótkim stażu zawodowym.   

Jak poinformować ZUS od dochodach osiągniętych w ubiegłym roku przez zatrudnionych emerytów i rencistów?

Do 28 lutego 2017 r. podmiot zatrudniający emeryta lub rencistę musi poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego przez daną osobę w roku ubiegłym. Informację taką ma obowiązek też przekazać sam świadczeniobiorca. Uzyskane informacje pozwolą ZUS na sprawdzenie, czy dane świadczenie powinno ulec zmniejszeniu albo zawieszeniu.

AUS 190

Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.

Niektórzy pracownicy skorzystają z ochrony przedemerytalnej także po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Jeśli bowiem ochrona przedemerytalna pracownika rozpocznie się jeszcze przed 1 październikiem 2017 r., obejmie 4 lata liczone od dotychczasowego wyższego wieku przedemerytalnego. Jeżeli zaś pracownik uzyska dotychczasowy wiek emerytalny po tej dacie, to 4-letni okres ochronny będzie liczony właśnie od 1 października 2017 r.

Jak poprawnie przygotować dokumenty rozliczeniowe?

Pracodawca jako płatnik składek zobowiązany jest do comiesięcznych rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w związku z obowiązkiem naliczania, potrącania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W związku z tym, dokonując rozliczenia składek, co miesiąc przekazuje do ZUS komplet deklaracji zawierający: raport imienny ZUS RCA za wszystkich ubezpieczonych pracowników/współpracowników, raport imienny ZUS RSA, raport imienny ZUS RZA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Sprawdźmy, jak poprawnie wypełniać te dokumenty oraz jak przygotować ich korektę.

Elektroniczne ZUS ZLA – jak wyglądała roczna praktyka stosowania nowych przepisów

Od początku 2016 roku obowiązują tzw. e-zwolnienia, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie. Na razie z nowych przepisów korzystać można na zasadzie dobrowolności. Od 1 stycznia 2018 r. będzie to już obowiązek dla wszystkich pracodawców i lekarzy. Po roku korzystania z e-zwolnień pojawiły się już pierwsze pytania, ale  również komentarze i wyjaśnienia. Sprawdźmy, co z tradycyjnym drukiem zwolnienia lekarskiego, czy nadal ono nas obowiązuje i czy będzie usprawiedliwiać nieobecność w pracy spowodowaną niezdolnością do pracy z powodu choroby.