Wynagrodzenie za okresy krótsze niż 12 miesięcy w podstawie wymiaru zasiłków

W podstawie wymiaru zasiłków uwzględniamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. To jest podstawowa zasada wynikająca z art. 36 ust. 1 ustawy chorobowej. Jest jednak wiele przypadków wskazujących na odstępstwo od tej zasady, np. krótszy niż dwunastomiesięczny okres zatrudnienia czy niewykonywanie w tym okresie pracy z powodu urlopu bezpłatnego albo wychowawczego. Sprawdźmy te przypadki i dowiedzmy się, jak wtedy należy ustalać podstawę wymiaru przysługujących pracownikom świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Nadpłata wynagrodzenia chorobowego – jak skorygować zauważony błąd

Pytanie: Źle ustaliliśmy okres 33 dni, przez które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, w związku z czym zostało ono wypłacone za dwa dni dłużej niż powinno. Jak skorygować ten błąd? Jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Jakie dokumenty powinien posiadać pracodawca, aby nie naliczać składek od ryczałtów na jazdy lokalne?

Pytanie:  Niektórym pracownikom chcemy przyznać ryczałty na jazdy lokalne. Wiemy, że są one wyłączone z podstawy wymiaru składek. Jakie dokumenty musimy posiadać, żeby skorzystać z tego zwolnienia?

Dojazdy do pracy i z pracy samochodem służbowym – jak ustalać podstawę wymiaru składek

Pytanie:  Przyznaliśmy pracownikowi samochód służbowy, w tym także do jazd prywatnych. Z uwagi na to, że pod siedzibą firmą nie ma parkingu, a pracownik mieszka w domu jednorodzinnym samochód jest parkowany pod jej domem. Czy w takiej sytuacji codzienne dojazdy z domu do pracy i na odwrót należy potraktować jako świadczenie podlegające oskładkowaniu?

Dlaczego ZUS nakazał odprowadzić składki od części świadczeń delegacyjnych?

Pytanie: Pracownik odbył krajową podróż służbową samochodem prywatnym, na co wyraziliśmy zgodę. Z tego tytułu otrzymał diety, kilometrówkę oraz ryczałty na dojazdy i noclegi. Od wypłaconej kwoty nie naliczyliśmy składek. W trakcie kontroli ZUS nakazał nam oskładkować część tej kwoty. Czy, opierając się na przepisach rozporządzenia składkowego wyłączających z podstawy składek świadczenia delegacyjne, możemy odwołać się od takich ustaleń?

Czy zaliczkę na poczet wynagrodzenia oskładkowujemy w miesiącu jej wypłaty?

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia, który chcemy uwzględnić. Kiedy powinniśmy odprowadzić od niej składki, czy  w miesiącu jej wypłaty, czy też w miesiącu, w którym zaliczkowane wynagrodzenie powinno być wypłacone?

Czy pracodawca może wystąpić o zmianę inspektora ZUS przeprowadzającego kontrolę?

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o planowanej kontroli, przy czym wynika z niego, że ma ją przeprowadzić wujek pracownika, którego niedawno zwolniliśmy dyscyplinarnie i który odgrażał się nam, że nas „urządzi”. Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić o zmianę kontrolującego?