Kiedy pracownikowi z krótkim stażem przysługują świadczenia chorobowe i jak je liczyć?

Pracownicy nabywają prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania, a podstawa wymiaru świadczeń liczona jest najczęściej na podstawie wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie. W praktyce występuje jednak wiele wyjątków od tych ogólnych zasad, pozwalających na wcześniejsze wypłacenie świadczenia chorobowego oraz przyjęcie do obliczeń wynagrodzeń z krótszego okresu. Dotyczą one m.in. osób o krótkim stażu zawodowym.   

Jak poinformować ZUS od dochodach osiągniętych w ubiegłym roku przez zatrudnionych emerytów i rencistów?

Do 28 lutego 2017 r. podmiot zatrudniający emeryta lub rencistę musi poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego przez daną osobę w roku ubiegłym. Informację taką ma obowiązek też przekazać sam świadczeniobiorca. Uzyskane informacje pozwolą ZUS na sprawdzenie, czy dane świadczenie powinno ulec zmniejszeniu albo zawieszeniu.

Informacja roczna dla ubezpieczonych do 28 lutego – jak ją przygotować w programie Płatnik

Informację roczną za 2016 rok płatnik składek zobowiązany jest przekazać ubezpieczonemu, np. pracownikowi czy zleceniobiorcy w terminie do 28 lutego 2017 r. Powinna ona zawierać dane, jakie płatnik wykazał w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych sporządzonych za ubezpieczonego za 2014 rok. Płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu informację roczną/informację miesięczną na piśmie lub za jego zgodą w formie dokumentu elektronicznego. Ubezpieczeni powinni zaś sprawdzić, czy w dokumentach przekazanych do ZUS płatnik składek wykazał prawidłowe dane, m.in. prawidłowe podstawy wymiaru składek, prawidłowe kwoty składek, czy też właściwe okresy przerw w opłacaniu składek.