Wyrównanie emerytury do 1.000 zł

Gwarancją kwoty najniższej emerytury nie są objęte wszystkie emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy. Wkrótce ma się to zmienić.

W jakim kraju opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę?

Przedsiębiorca prowadzący firmę w Polsce i zatrudniony jednocześnie w Wielkiej Brytanii nie opłaca  składek na ubezpieczenia w Polsce. Potwierdził to ZUS w interpretacji z 18 maja 2017 r., DI/100000/43/515/2017.

Składki od użyczenia pracownikowi samochodu służbowego do wyjazdu na urlop

Pytanie: Na podstawie umowy pracownik użytkuje do celów służbowych samochód będący naszą własnością. Z uwagi na awarię samochodu prywatnego osoba wystąpiła z wnioskiem o umożliwienie skorzystania z pojazdu służbowego do kilkudniowego wyjazdu urlopowego, na co chcemy wyrazić zgodę. Wiemy, że świadczenie takie będzie podlegało oskładkowaniu. Mamy pytanie, jak ustalić kwotę, którą należy przyjąć z tego tytułu do podstawy wymiaru składek.

Ryczałt dla telepracownika za używanie prywatnego laptopa i łącza internetowego – czy opłacać składki

Pytanie: Zgodnie z umową o pracę pracownik będzie świadczył pracę we własnym mieszkaniu wykorzystując w tym celu swój prywatny laptop oraz łącze internetowe. Z tego tytułu będzie otrzymywał od nas ryczałt. Czy tego typu wypłaty powinniśmy oskładkować?

Nowe symbole formularzy do ZUS

ZUS na swoich stronach internetowych przypomniał, że od ponad roku przygotowuje uproszczone formularze – usuwając część pól i sekcji, a komunikaty i opisy pól, pisząc prostszym językiem. Niektórym formularzom zmieniono nazwę lub symbol. Część druków usunięto albo zastąpiono kilka jednym.

Konsekwencje ubezpieczeniowe zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia

Jeżeli przedsiębiorca zatrudni małżonka na nieodpłatną umowę zlecenia, należy  odprowadzać za niego składki na ubezpieczenia tak jak za osobę współpracującą. Nie ma znaczenia, że umowa zlecenia jest nieodpłatna, a małżonek nie uzyskuje z niej wynagrodzenia. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 7 czerwca 2017 r., WPI/200000/43/596/2017.

Jakie świadczenia wypadkowe przysługują zleceniobiorcom?

Zleceniobiorcy jako osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym (z wyjątkiem uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia) mają prawo do świadczeń wypadkowych, czyli świadczeń  krótkoterminowych, jednorazowego odszkodowania oraz rent i dodatków do nich. Aby ustalić prawo do tych świadczeń, zdarzenie musi zostać uznane za wypadek przy pracy.

Czy opłacać składki, gdy pracodawca nieodpłatnie udostępnia pracownikom domki campingowe?

Pytanie: Ze środków obrotowych zakupiliśmy ośrodek wczasowy składający się z kilkunastu domków campingowych, z których korzystać będą nieodpłatnie nasi pracownicy wraz z rodzinami. Czy tego rodzaju świadczenie będziemy musieli oskładkować?