AUS 189

Zapomoga dla pracownika

Pytanie: Jednemu z pracowników w związku z jego bardzo poważną chorobą i perspektywą długotrwałego leczenia, w tym operacyjnego, przyznaliśmy mu dwie zapomogi – jedną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, drugą zaś ze środków obrotowych firmy. Czy powinniśmy je przyjąć do podstawy wymiaru składek i czy w przyszłości należy je uwzględniać w podstawie świadczeń chorobowych?

Wysokość wynagrodzenia chorobowego za okres pobytu w szpitalu

Pytanie: Pracownik (47 lat) chorował od 18 listopada do 12 grudnia 2016 r. (25 dni). Dostarczył zwolnienie lekarskie, z którego wynika, że 9 dni przebywał w szpitalu. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy z powodu choroby w tym roku. Czy za cały okres objęty zwolnieniem przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%, czy pobyt w szpitalu należy rozliczać inaczej?

Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku na potrzeby świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Mam pytanie dotyczące tego, jakie są zasady obliczania świadczenia rehabilitacyjnego z uwzględnieniem waloryzacji? Jak to wygląda, gdy wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%?

AUS 188

Zasiłek wyrównawczy – jakie obowiązki ma płatnik składek

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które należy do pakietu świadczeń oferowanych z ubezpieczenia chorobowego, a także z ubezpieczenia wypadkowego. Jest to specyficzne świadczenie, ponieważ przysługuje wyłącznie pracownikom. Innym grupom osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu lub ubezpieczeniu wypadkowemu, np. osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia, osobom wykonującym działalność pozarolniczą itd., zasiłek ten nie przysługuje. Celem zasiłku wyrównawczego jest zrekompensowanie pracownikowi pobierania przez niego niższego wynagrodzenia w okresie, w którym przechodzi rehabilitację zawodową.

Składki i świadczenia chorobowe na przełomie roku – jakie obowiązki ma płatnik składek

Płatnicy składek muszą pamiętać na początku nowego roku kalendarzowego o obowiązkach związanych przede wszystkim ze zmianą minimalnego wynagrodzenia. Po pierwsze sprawdzają, czy zmiana nie spowodowała objęcia ubezpieczeniami lub wyłączenia niektórych osób z ubezpieczeń społecznych oraz powstania obowiązku naliczania składek na Fundusz Pracy. Po drugie – przeliczają podstawy składek liczone od tego wynagrodzenia oraz minimalne podstawy pracowniczych świadczeń chorobowych. Nowy rok oznacza także nowe limity w przypadku wynagrodzenia chorobowego i zasiłku opiekuńczego. W pierwszym kwartale niektórzy płatnicy muszą też przygotować i złożyć w ZUS dodatkowe formularze. Kontrole ZUS pokazują, że nie o wszystkich obowiązkach płatnicy pamiętają, narażając się tym samym na sankcje ze strony tej instytucji. W tekście sprawdzimy aż na 18 przykładach, w jaki sposób rozliczać składki i świadczenia na przełomie roku.

Rekompensata za rozwiązanie umowy o pracę – co ze składkami

Pieniężna rekompensata wypłacona pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zasadę tę potwierdził ZUS w jednej z indywidulanych interpretacji.

AUS 187

Zatrudniając niepełnoetatowców, trzeba opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracodawcy zatrudniający osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie mogą zwolnić się z zapłaty składki na FEP z uwagi na wykonywanie przez te osoby pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczasowe stanowisko ZUS w tym zakresie potwierdziła uchwała Sądu Najwyższego z 28 września 2016 r.

W 2017 r. wzrośnie kwota wolna od potrąceń komorniczych

Kwota wolna od potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne będzie wynosiła 75% najniższej emerytury lub renty. Dotyczyć to będzie także zbiegu egzekucji komorniczych.

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem na urlopie wychowawczym

Pytanie: Chcemy podpisać umowę zlecenie z naszą pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym. Jakim ubezpieczeniom będzie ona podlegała?  

AUS 186

ZUS zawiadamia płatnika składek o zamiarze wszczęcia kontroli

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie wszyscy pracownicy mają prawo przeprowadzać kontrole z upoważnienia ZUS. Uprawnienia takie mają tylko pracownicy, którzy pełnią funkcję inspektora kontroli Zakładu. Pierwszym obowiązkiem, jaki ma ZUS wobec kontrolowanej firmy, jest konieczność powiadomienia płatnika składek o zamiarze przeprowadzenia kontroli. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym w praktyce polega zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, kiedy może mieć formę ustną, np. zawiadomienie telefoniczne, a kiedy bezwzględnie wymagana jest forma pisemna. Sprawdzimy, kiedy jako płatnicy składek możemy odmówić poddania się takiej kontroli oraz na co zwrócić uwagę, sprawdzając zawiadomienie, które dotarło do firmy oraz wszystkie dokumenty, którymi legitymuje się inspektor kontroli ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne – wypłata świadczenia i ochrona pracownika

Okres zasiłkowy, przez który pracownik może pobierać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy nie zawsze jest wystarczający, aby pracownik odzyskał w pełni zdolność do pracy. W takim przypadku ZUS może mu przyznać na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy, świadczenie rehabilitacyjne. Największe problemy dla pracodawcy pojawiają się wówczas, gdy mimo zakończenia okresu zasiłkowego pracownik nie wraca do pracy, ponieważ czeka na decyzję ZUS w sprawie przyznania świadczenia. Co wówczas zrobić? Zwolnić czy czekać? A jeśli czekać – to jak zakwalifikować nieobecność pracownika? Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnimy zasady przyznawania prawa i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Przedstawimy również orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących rozwiązywaniem stosunku pracy z pracownikiem w czasie świadczenia rehabilitacyjnego czy też powrotu pracownika do pracy po zakończeniu pobierania tego świadczenia. 

Składniki miesięczne, kwartalne i roczne – jak uwzględniać je w podstawie wymiaru

Oprócz wynagrodzenia podstawowego (zasadniczego) pracownicy otrzymują często również inne składniki wynagrodzenia w formie premii, nagród, dodatków, bonusów itp., do których zgodnie z zasadami płacowymi określonymi przez pracodawców nie zachowują prawa za okresy pobieranych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Tym samym należy je uwzględniać w podstawie wymiaru tych świadczeń. Składniki te wypłacane są za różne okresy – miesięczne, kwartalne, roczne i inne. W przypadku każdego z tych składników obowiązują odrębne zasady. Aby nie popełnić błędu i wypłacić świadczenia w należnej wysokości, warto przeczytać ten artykuł.

AUS 185

Umowa zlecenia (umowa o dzieło) na rzecz własnego pracodawcy – wskazówki, jak uniknąć zagrożeń

Naliczając składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne płatnicy składek muszą pamiętać o definicji pracownika, która obowiązuje w zakresie opłacania składek. I właśnie konieczność stosowania tej szerszej definicji powoduje powstawanie problemów w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych, które pracownicy wykonują na rzecz własnego pracodawcy. Podpowiemy, jak uniknąć zastrzeżeń ze strony ZUS, jakie zapisy zawierać w umowach z firmami zewnętrznymi oraz co zrobić – krok po korku – gdy ZUS stwierdzi, że umowa cywilnoprawna była wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Płatnik sfinansował składki za ubezpieczonego – jak może je odzyskać

Za nieodprowadzenie składek do ZUS zawsze odpowiada płatnik składek bez względu na to, z jakiego powodu doszło do takiej sytuacji. Oznacza to, że ZUS będzie dochodził składek od płatnika i nie ma tu znaczenia przyczyna, z powodu której powstało zadłużenie. Nie będzie natomiast dochodził składek od ubezpieczonego. Jest tylko jeden przypadek, gdy ZUS zwróci się do niego,  a nie do płatnika. Warto przeczytać, w jakich przypadkach płatnik będzie zobowiązany do tego, żeby zapłacić składki także w tej części, która jest należna od ubezpieczonego. Podpowiemy, jak potem je odzyskać od pracownika albo np. zleceniobiorcy. Wyjaśnimy również, o czym powinien pamiętać płatnik, który nie będzie chciał dochodzić tych roszczeń od pracownika – szczególnie ważne są tu konsekwencje podatkowe.

AUS 184

W przypadku ustalania podstawy zasiłkowej znaczenie ma praktyka wypłaty składnika wynagrodzenia

Jeżeli premię czy nagrodę pracodawca wypłacana w niezmienionej wysokości mimo nieobecności pracownika z powodu choroby, to kwoty tej premii lub nagrody nie można wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 3 sierpnia 2016 r. (sygn. akt: I UK 178/16). Poniżej przedstawiamy praktyczny komentarz eksperta.

W jakich przypadkach karty żywieniowe są wolne od składek?

Karty żywieniowe przekazane pracownikom przez pracodawcę przeznaczone wyłącznie na zakup gotowych posiłków w punktach gastronomicznych, bez prawa do uzyskania przez zatrudnioną osobę  ekwiwalentu, są wyłączone  z oskładkowania (do wysokości nieprzekraczającej  miesięcznie 190 zł). Tak wynika z interpretacji ZUS z 21 czerwca 2016 r. W jakich przypadkach pracodawca będzie jednak musiał zapłacić składki?

Rekompensaty wzrostu kosztów utrzymania z tytułu podwyżek cen w ZUS Rp-7 – jak uwzględniać

Pytanie: Wystawione w 2001 roku zaświadczenie Rp-7 zawiera w pkt 3 (tabela dotycząca wynagrodzenia) wiersz 4 „Inne składniki” wartość rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych (....) zgodnie z zarządzeniem ministrów pracy, płac i spraw socjalnych oraz finansów z 28 sierpnia 1981 r. Mam wątpliwość, czy powinna tam być uwzględniona wyłącznie rekompensata dotycząca pracownika czy również rekompensata przysługująca członkom rodziny? Na liście płac z tego okresu jest zapis: rekompensata, kwota 2.560 zł, rok 1981.

AUS 183

Z jakimi danymi identyfikacyjnymi zgłosić do ubezpieczeń osobę posiadającą Kartę Polaka?

Pytanie:   Planujemy zatrudnić na umowę o pracę Białorusina, który posiada Kartę Polaka i mieszka w Polsce. Nie posiada on numeru PESEL. Jak zgłosić go do ubezpieczenia w ZUS?

Wyrejestrowanie członka rodziny po ukończeniu technikum

Pytanie: Pracownica zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swojego syna. Ukończył on technikum. Kiedy w takim przypadku należy wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego?

Użyczenie pracownikowi służbowego samochodu – co ze składkami

Pytanie: Pracownik zwrócił się do nas z prośbą, aby umożliwić mu skorzystanie z samochodu służbowego w celu przewiezienia chorego ojca do kliniki położonej kilkaset kilometrów od naszej siedziby i miejsca zamieszkania pracownika. Czy tego rodzaju świadczenie będzie oskładkowane? Pracownik będzie sam kierował pojazdem i poza zwrotem kosztów paliwa nie będzie ponosił żadnych opłat na naszą rzecz.

AUS 182

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego syna skreślonego z listy studentów

Pytanie: Syn przedsiębiorcy do maja 2016 roku był studentem (studia stacjonarne). Ma ukończone 23 lata i jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca. W maju zrezygnował ze studiów, nie podjął pracy ani nie zarejestrował się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Czy rodzic ma obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego? Jeżeli tak, to z jaką datą, jeżeli nie posiada jeszcze żadnego dokumentu z uczelni o skreśleniu go z listy studentów?

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego – 7 przykładów rozliczeń

W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego wynoszącego 1.000 zł miesięcznie. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, przez który miesięczna kwota tego zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego. Zdarza się jednak, że kwota zasiłku macierzyńskiego w trakcie jego wypłaty zmienia się. Może to następować albo na bieżąco, albo z okresem wstecznym. Podwyższenie lub obniżenie zasiłku oznaczają konieczność ponownego ustalania kwoty podwyższenia. Warto przeczytać opracowanie, w którym wyjaśniamy, jak sobie poradzić z taką sytuacją.

Od 1 lipca efekt zachęty także na „starego” pracownika niepełnosprawnego

Podstawowym warunkiem uzyskania refundacji pensji wypłaconej niepełnosprawnemu pracownikowi z PFRON jest spełnienie tzw. efektu zachęty. Od 1 lipca 2016 r. pracodawca będzie mógł uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego także wtedy, gdy jego niepełnosprawność powstała już w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

AUS 181

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego w związku z wykonywaniem pracy na 1/4 etatu

Pytanie: Pracownica urodziła  jedno dziecko 14 marca 2016 r. Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim skorzysta z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni (1 sierpnia 2016 r. – 12 marca 2017 r.) i będzie go łączyć z pracą na 1/4 etatu.  Jak liczyć długość urlopu rodzicielskiego? Według mnie w tej sytuacji urlop rodzicielski wydłuża się o 8 tygodni (32 X 1/4 etatu), czyli do 7 maja 2017 r.

Przez jaki okres przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli dziecko kończy 14 lat w danym roku?

Pytanie: W bieżącym roku dziecko pracownika skończy 14 lat. Czy w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje w tym roku przez 60, czy też przez 14 dni?

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego – 11 przykładów wyliczeń

Od tego roku w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (tzw. kwota netto zasiłku) jest niższa niż świadczenie rodzicielskie wynoszące 1.000 zł, należy ją podwyższyć do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest płatnik składek wypłacający zasiłek macierzyński. W przypadku gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a wypłaty zasiłku z obu tytułów dokonują płatnicy składek, osoba pobierająca zasiłek wybiera płatnika składek, który będzie zobowiązany do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego. 

AUS 180

Zasiłek opiekuńczy w trakcie urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Dostałam zwolnienie lekarskie (zasiłek opiekuńczy) wystawione na dziecko w trakcie pobierania przez matkę urlopu rodzicielskiego. Czy takie zwolnienie uprawnia do przerwania urlopu rodzicielskiego na okres zasiłku opiekuńczego i tym samym odpowiednio (tzn. o okres pobierania zasiłku) wydłuża urlop rodzicielski? Czy w związku z tym muszę korygować dokumenty (wniosek o urlop rodzicielski), który zostały złożony przez pracownicę?

Zasiłek dla zleceniobiorcy, który uległ wypadkowi przy pracy

Pytanie: Dnia 1 marca 2016 r. zawarłem umowę zlecenie ze zleceniobiorcą. 4 marca miał on wypadek w pracy. Czy przysługują mu takie świadczenia jakie przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy? Nie zgłosiłem go do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy zleceniobiorca musi mieć orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy oraz odbyć szkolenie bhp – tak jak to jest w przypadku pracowników?

Wcześniejsza emerytura tylko dla pracujących

Pytanie: Na jakich zasadach (starych czy nowych) ZUS wyliczy emeryturę mężczyźnie urodzonemu w kwietniu 1956 roku? Ma on prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat, ponieważ ma ustalony kapitał początkowy, w którym okres składkowy i nieskładkowy na dzień 31 grudnia 1998 r. to 25 lat, w tym 15 lat pracy w warunkach szkodliwych. W latach 1980 – 1987, 1988 – 2008 pracował w warunkach szkodliwych (według Wykazu A Dział IV poz. 23 – produkcja leków). Nie należał do OFE. Nadal jest zatrudniony na pełen etat.

AUS 179

Zaprzestanie opłacania składek w wyniku błędnego oświadczenia pracownika – kto pokrywa powstałą niedopłatę

Pytanie: Na podstawie oświadczenia otrzymanego od pracownika zaniechaliśmy poboru składek emerytalno-rentowych ze względu na przekroczenie przez niego rocznej podstawy ich wymiaru. Teraz okazuje się, że pracownik pomylił się i składki te należało opłacać jeszcze przez dwa miesiące. Kto powinien uregulować w takiej sytuacji powstałą niedopłatę i czy musimy naliczyć odsetki, jeżeli powstała ona nie z naszej winy?

Umowa zlecenie ze studiującą pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim

Pytanie: Chcemy podpisać miesięczną umowę zlecenie z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie macierzyńskim i studiuje zaocznie. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała i jak taką umowę wykazać w drukach dla ZUS?

Roczne i kwartalne premie w podstawie wymiaru zasiłków – 19 przykładów

W przypadku gdy pracownikowi przysługują składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc – np. premie roczne czy kwartalne – i nie zachowuje on do nich prawa za czas pobierania zasiłków, to należy uwzględnić się je w podstawie wymiaru zasiłków. Co ważne, kwot tych składników nie można doliczać się do wynagrodzenia za miesiąc, w którym składnik wypłacono. Obliczając podstawę wymiaru zasiłku, uwzględnia się składniki miesięczne i z oblicza się przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Następnie do tego wynagrodzenia trzeba doliczyć składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc.

AUS 178 kwiecień

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika zatrudnionego w dwóch firmach

Pytanie: Jak prawidłowo wypłacić zasiłek opiekuńczy dla osoby zatrudnionej u dwóch płatników i pracującej u pracodawcy A we wtorki, a u pracodawcy B w środy i piątki. Pracownica dostarczyła do płatnika A i Płatnika B zwolnienia lekarskie na następujące okresy: 2–5 lutego 2016 r. oraz 09–12 lutego 2016 r. Są to po dwa zwolnienia lekarskie po 4 dni każde dla każdego z  pracodawców. Czy zasiłek opiekuńczy naliczam dla każdego płatnika po 8 dni i pozostanie jeszcze do wykorzystania 6 dni, czy ze zwolnień lekarskich „wyciągam” tylko dni pracy, których było w tym okresie 6. Wtedy do wykorzystania pozostanie jeszcze 8 dni przypadających na poszczególne dni robocze?

Wynagrodzenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy

Pytanie: Tydzień przed zakończeniem okresu wypowiedzenia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji do końca okresu wypowiedzenia wynagrodzenie chorobowe powinno być wypłacane przez nas, a po ustaniu stosunku pracy przez ZUS oraz co z ubezpieczeniem takiej osoby?

Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika wykonującego równocześnie umowę zlecenie

Pytanie: Pracownik, z którym jednocześnie od kilku miesięcy mamy podpisaną umowę zlecenie, otrzymał zwolnienie lekarskie. Jest to pierwsza choroba tej osoby w roku bieżącym. Czy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe tak jak pozostałym pracownikom oraz jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego w takiej sytuacji?

AUS 177 Marzec

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którego rodzice pracują na zmiany

Pytanie: Pracownica pracuje w godzinach 7.00 – 15.00. Jej mąż podjął pracę w systemie pracy zmianowej i pracuje na dwie zmiany. W oświadczeniu dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego należy podać informację o systemie pracy zmianowej. Jakie to ma praktyczne znaczenie? Na co musimy zwrócić uwagę, wypłacając tej pracownicy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: 29 lutego upływa okres wypowiedzenia pracownika. Dnia 8 lutego dostarczył on zwolnienia lekarskie i poinformował, że jego niezdolność do pracy potrwa jeszcze kilka miesięcy w związku z długą rehabilitacją. Czy za okres od 1 marca pracownik będzie miał prawo do zasiłku?

Umowy zlecenia z własnym pracownikiem w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Pytanie: Pracownik wystąpił o wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 za lata 2000–2009. W okresie tym kilkakrotnie podpisywaliśmy z nim umowy zlecenia. Czy wynagrodzenie osiągnięte z tytułu tych umów powinniśmy uwzględnić w zaświadczeniu, a jeżeli tak, to gdzie je wpisać?

AUS 176 luty

Zmiany w zasadach dokumentowania uprawnień do zasiłku chorobowego i opiekuńczego

 Od początku tego roku zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane przez lekarzy w formie dokumentu elektronicznego. Ta możliwość wynika z przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenie społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). Elektroniczne zwolnienie lekarskie nie zastąpi całkowicie dotychczasowych zwolnień wystawianych na „zielonych” drukach ZUS ZLA, ponieważ jeszcze przez dwa lata, tj. do końca 2017 roku będą funkcjonowały obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich. Po tym okresie przejściowym od 1 stycznia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej. Nowe formy orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby albo konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny spowodowały także zmiany w zasadach dokumentowania uprawnień do zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku

Zlikwidowanie dodatkowych urlopów macierzyńskich i modyfikacje w zasadach przyznawania urlopów rodzicielskich to jedne ze zmian w zasiłkach macierzyńskich, które obowiązują od 2 stycznia 2016 r. Zmieniły się również zasady udzielania urlopów ojcowskich, nastąpiły zmiany w urlopach macierzyńskich i urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego. W większym niż dotychczas stopniu rodzice mają możliwość dzielenia się uprawnieniami rodzicielskimi przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem. Wszystkie te zmiany wprowadziła od 2 stycznia 2016 r. ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Wykonywanie prac szczególnych przez kilka miesięcy – czy naliczać składki na FEP od wypłaconej trzynastki

Pytanie: Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015 rok otrzyma także pracownik, za którego w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2015 r. opłacane były składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Czy w związku z tym, że pracownik nie wykonuje już prac szczególnych, od wypłaconej w roku bieżącym trzynastki należy opłacać składkę na FEP?

AUS 175_styczeń

Zleceniobiorca prowadzący działalność gospodarczą

Pytanie: Od 1 marca zawrzemy umowę zlecenia z osobą, która od 6 miesięcy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu składki w obniżonej wysokości. Czy zawarcie umowy zlecenia spowoduje konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy też wyłącznie opłacana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Wypłata renty opiekunowi prawnemu

Pytanie: Pracownica na mocy decyzji sądu rodzinnego została ustanowiona opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionego męża. Czy może pobierać rentę małżonka?

Ustalenie wysokości emerytury tylko po złożeniu wniosku o to świadczenie

Pytanie: Nauczycielka wystąpiła do ZUS z prośbą o ustalenie wysokości emerytury. Jej zdaniem spełnia warunki do uzyskania emerytury nauczycielskiej na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, ponieważ na dzień 31 grudnia 2008 r. legitymowała się wymaganym stażem pracy. ZUS nie udzielił informacji o wysokości emerytury, twierdząc, że obliczy ją po otrzymaniu formalnego wniosku w tej sprawie. Czy ZUS nie ma obowiązku informowania o wysokości przyszłego świadczenia?