W przypadku ustalania podstawy zasiłkowej znaczenie ma praktyka wypłaty składnika wynagrodzenia

Jeżeli premię czy nagrodę pracodawca wypłacana w niezmienionej wysokości mimo nieobecności pracownika z powodu choroby, to kwoty tej premii lub nagrody nie można wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 3 sierpnia 2016 r. (sygn. akt: I UK 178/16). Poniżej przedstawiamy praktyczny komentarz eksperta.

W jakich przypadkach karty żywieniowe są wolne od składek?

Karty żywieniowe przekazane pracownikom przez pracodawcę przeznaczone wyłącznie na zakup gotowych posiłków w punktach gastronomicznych, bez prawa do uzyskania przez zatrudnioną osobę  ekwiwalentu, są wyłączone  z oskładkowania (do wysokości nieprzekraczającej  miesięcznie 190 zł). Tak wynika z interpretacji ZUS z 21 czerwca 2016 r. W jakich przypadkach pracodawca będzie jednak musiał zapłacić składki?

Rekompensaty wzrostu kosztów utrzymania z tytułu podwyżek cen w ZUS Rp-7 – jak uwzględniać

Pytanie: Wystawione w 2001 roku zaświadczenie Rp-7 zawiera w pkt 3 (tabela dotycząca wynagrodzenia) wiersz 4 „Inne składniki” wartość rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych (....) zgodnie z zarządzeniem ministrów pracy, płac i spraw socjalnych oraz finansów z 28 sierpnia 1981 r. Mam wątpliwość, czy powinna tam być uwzględniona wyłącznie rekompensata dotycząca pracownika czy również rekompensata przysługująca członkom rodziny? Na liście płac z tego okresu jest zapis: rekompensata, kwota 2.560 zł, rok 1981.

Refundacja przez pracodawcę kosztów dojazdu do pracy pracowników – jakie składki opłacać?

Pytanie: W naszej firmie zamierzamy refundować pracownikom koszty dojazdu do pracy. Zastanawiamy się, jaką formę tej pomocy wybrać (np. zakup biletów, wypłata dodatku w formie ekwiwalentu pieniężnego czy też organizowanie dojazdu), żeby było to najbardziej korzystne dla nas i dla pracowników. Proszę o wyjaśnienie.

Przerwa między niezdolnościami do pracy trwająca 90 dni – czy podstawę wymiaru ustalać ponownie?

Pytanie: Pracownik (52 lata) chorował od 1 do 12 lipca 2016 r. Miał prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ w styczniu 2016 r., za okres od 6 do 19 stycznia, pobrał wynagrodzenie za czas choroby za 14 dni. W okresie od 21 marca do 1 kwietnia 2016 r. sprawował opiekę nad chorą żoną. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowiła ta sama podstawa wymiaru jak dla wynagrodzenia za czas choroby w styczniu, ponieważ nie było trzech miesięcy przerwy między tymi świadczeniami (wynosiła 61 dni). Pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie oraz premię miesięczną i kwartalną, do której nie zachowuje prawa za okresy pobierania zasiłków, pomniejszaną w sposób nieproporcjonalny do absencji. Między ostatnim dniem choroby w kwietniu 2016 r. a pierwszym dniem opieki w lipcu 2016 r. przerwa wynosi 3 miesiące (równo 90 dni). Czy w związku z tym podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się na nowo, czy będzie to ta sama podstawa co zasiłku opiekuńczego?

Pracownica przez kilka lat przebywała na zwolnieniach i urlopach macierzyńskich – jak ustalić podstawę wymiaru na wychowawczym?

Pytanie: Pracownica od 6 kwietnia 2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Do 5 kwietnia wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Urlop rodzicielski skończył się jej zaś 30 stycznia 2016 roku. Przez wcześniejsze cztery lata przebywała na przemian na zasiłku chorobowym, macierzyńskim i rodzicielskim, ponieważ w tym czasie urodziła troje dzieci. Jaką podstawę przyjąć do urlopu wychowawczego, który rozpoczął się 6 kwietnia?

Pracodawca zapłacił odszkodowanie byłej firmie swojego pracownika – co ze składkami

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika, który miał podpisaną umowę o zakazie konkurencji z poprzednim pracodawcą. Zapłaciliśmy tej firmie odszkodowanie, które był winien swojej poprzedniej firmie nasz nowy pracownik. Od tej kwoty naliczyliśmy podatek dochodowy i wykazaliśmy przychód pracownikowi. Czy powinniśmy opłacić składki ZUS?

Matka przedsiębiorcy wykonująca umowę o pracę – współpracownik czy pracownik

Przedsiębiorca, zatrudniając na umowę o pracę matkę, która nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa domowego, musi rozliczać ją po względem składkowym tak jak  pracownika, a nie jak osobę współpracującą. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 9 czerwca 2016 r. Szczegóły znajdziemy w poniższych wyjaśnieniach.

Jakie są zasady oskładkowania w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia?

Jeżeli podstawa wymiaru składek zleceniobiorcy w danym miesiącu z tytułu pierwszej  umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem nie będzie równa co najmniej kwocie ustawowej płacy minimalnej, to od przychodu osiągniętego z kolejnej umowy zlecenia mamy obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS potwierdził tę zasadę w interpretacji z 16  czerwca 2016 r. Sprawdźmy, czy znaczenie ma fakt, że pierwsza umowa zalecenia została zawarta jedynie na część  miesiąca.

Jak zweryfikować w ZUS stan rozliczeń na koncie płatnika?

Pytanie: Proszę o informację, jak płatnik składek będący wspólnikiem spółki jawnej, niezatrudnionym w spółce (zgłoszenie z kodem 05 43 00), za którego odprowadzane są składki w pełnej wysokości, może sprawdzić, czy nie powstała na jego koncie nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne?