Zasiłek opiekuńczy dla pracownika zatrudnionego w dwóch firmach

Pytanie: Jak prawidłowo wypłacić zasiłek opiekuńczy dla osoby zatrudnionej u dwóch płatników i pracującej u pracodawcy A we wtorki, a u pracodawcy B w środy i piątki. Pracownica dostarczyła do płatnika A i Płatnika B zwolnienia lekarskie na następujące okresy: 2–5 lutego 2016 r. oraz 09–12 lutego 2016 r. Są to po dwa zwolnienia lekarskie po 4 dni każde dla każdego z  pracodawców. Czy zasiłek opiekuńczy naliczam dla każdego płatnika po 8 dni i pozostanie jeszcze do wykorzystania 6 dni, czy ze zwolnień lekarskich „wyciągam” tylko dni pracy, których było w tym okresie 6. Wtedy do wykorzystania pozostanie jeszcze 8 dni przypadających na poszczególne dni robocze?

Wynagrodzenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy

Pytanie: Tydzień przed zakończeniem okresu wypowiedzenia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji do końca okresu wypowiedzenia wynagrodzenie chorobowe powinno być wypłacane przez nas, a po ustaniu stosunku pracy przez ZUS oraz co z ubezpieczeniem takiej osoby?

Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika wykonującego równocześnie umowę zlecenie

Pytanie: Pracownik, z którym jednocześnie od kilku miesięcy mamy podpisaną umowę zlecenie, otrzymał zwolnienie lekarskie. Jest to pierwsza choroba tej osoby w roku bieżącym. Czy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe tak jak pozostałym pracownikom oraz jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego w takiej sytuacji?

Przejazdy służbowe taksówką w ramach jednej miejscowości bez składek

Pytanie: W związku z tym, że nie dysponujemy samochodem służbowym, kierownicy działów mają zgodę na korzystanie z taksówek w przypadku konieczności pilnego dojazdu do oddziałów firmy znajdujących się w tej samej miejscowości co siedziba główna, będąca miejscem pracy tych osób. Czy takie świadczenie podlega oskładkowaniu?

Premia roczna dla byłych pracowników oraz wdowy w dokumentach

Pytanie: Premię roczną za rok ubiegły otrzymają także byli pracownicy, a w jednym przypadku – wdowa po pracowniku. Wiadomo, że podlega ona oskładkowaniu. Jak ją rozpisać w dokumentach rozliczeniowych?

Od 1 kwietnia dokumenty do ZUS tylko w programie Płatnik 10.01.001

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował na swoich stronach internetowych, że od kwietnia 2016 roku dokumenty przygotowane w wersji 9.01.001, 9.01.001A, 9.01.001B,  9.01.001C, 9.01.001D, 9.01.001E, 9.01.001F programu Płatnik nie będą przyjmowane do ZUS. Muszą być przygotowywane w wersji programu 10.01.001 z najnowszym pakietem aktualizacyjnym programu Płatnik.

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek

Pytanie: Pracownik w marcu otrzymał wynagrodzenie za 3 dni pracy, a za pozostałą część miesiąca będziemy mu wypłacali zasiłek chorobowy. Wypłacone mu wynagrodzenie za marzec wyniesie 400 zł, a kwota zasiłku chorobowego 2.000 zł. W jakiej wysokości naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Czy składka podlega obniżeniu do wysokości zaliczki czy też część składki na ubezpieczenie zdrowotne powinniśmy odliczyć od zaliczki na podatek należnej z zasiłku chorobowego?

Nowa stopa procentowa składki wypadkowej w programie Płatnik

1 kwietnia rozpoczyna się kolejny rok składkowy, w którym obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dotyczy on składek należnych za okres od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest niezbędna do poprawnego sporządzenia dokumentów rozliczeniowych, tzn. do wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Nienależnie wypłacony zasiłek w przypadku śmierci pracownika

Pytanie: W naszym zakładzie pracy wynagrodzenie wypłacane jest 26. dnia miesiąca za ten miesiąc. W styczniu pracownikowi wypłaciliśmy za cały ten miesiąc zasiłek chorobowy. Okazało się, że 26 stycznia pracownik ten zmarł, o czym w dniu wypłaty jeszcze nie wiedzieliśmy jeszcze. Co powinniśmy zrobić z nienależnie wypłaconym zasiłkiem za dni 27– 31 stycznia?

Kiedy zleceniodawca musi wystawić zaświadczenie dla emeryta, który nie podlegał ubezpieczeniom ze zlecenia

Pytanie: Ze względu na to, że emeryt wykonujący w naszej firmie pracę na podstawie umowy zlecenia, nie podlegał z tego tytułu ubezpieczeniom, nie przesłaliśmy do ZUS informacji o jego zarobkach za rok ubiegły. Zwrócił się on jednak do nas  z prośbą o wystawienie takiego zaświadczenia. Czy powinniśmy je przygotować, a jeśli tak, to jakie dochody w nim podać skoro składki za tego zleceniobiorcę nie były odprowadzane?