Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego syna skreślonego z listy studentów

Pytanie: Syn przedsiębiorcy do maja 2016 roku był studentem (studia stacjonarne). Ma ukończone 23 lata i jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca. W maju zrezygnował ze studiów, nie podjął pracy ani nie zarejestrował się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Czy rodzic ma obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego? Jeżeli tak, to z jaką datą, jeżeli nie posiada jeszcze żadnego dokumentu z uczelni o skreśleniu go z listy studentów?

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego – 7 przykładów rozliczeń

W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego wynoszącego 1.000 zł miesięcznie. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, przez który miesięczna kwota tego zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego. Zdarza się jednak, że kwota zasiłku macierzyńskiego w trakcie jego wypłaty zmienia się. Może to następować albo na bieżąco, albo z okresem wstecznym. Podwyższenie lub obniżenie zasiłku oznaczają konieczność ponownego ustalania kwoty podwyższenia. Warto przeczytać opracowanie, w którym wyjaśniamy, jak sobie poradzić z taką sytuacją.

Od 1 lipca efekt zachęty także na „starego” pracownika niepełnosprawnego

Podstawowym warunkiem uzyskania refundacji pensji wypłaconej niepełnosprawnemu pracownikowi z PFRON jest spełnienie tzw. efektu zachęty. Od 1 lipca 2016 r. pracodawca będzie mógł uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego także wtedy, gdy jego niepełnosprawność powstała już w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

Jakie obowiązki ma płatnik składek, jeżeli ZUS nakaże przekwalifikowanie umowy o dzieło w zlecenie?

Pytanie: Jesteśmy firmą szkoleniową i zawieramy umowy o dzieło z wykładowcami prowadzącymi szkolenia. W ostatnim czasie mieliśmy kontrolę przeprowadzoną przez ZUS, która zakwestionowała te umowy. Jakie to oznacza dla nas konsekwencje i obowiązki?

Jakie konsekwencje poniesie pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał umowę zlecenia w innej firmie?

Pytanie: Niedawno dowiedzieliśmy się, że jeden z naszych pracowników w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał umowę zlecenia winnej firmie i był tam zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Na oświadczeniu, które złożył zleceniodawcy, podał naszą firmę. Czy w takiej sytuacji powinniśmy złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych, ponieważ świadczenie jest nienależne. Czy ZUS może od nas dochodzić zwrotu wypłaconego zasiłku?

Jakie dokumenty rozliczeniowe przekazać do ZUS za pracownika pracującego na pół etatu na urlopie rodzicielskim?

Pytanie: Pracownik ojciec dziecka złożył wniosek o urlop rodzicielski od 1 czerwca na okres 8 tygodni. W okresie przebywania na urlopie rodzicielskim chce on pracować na ½ etatu. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2.600 zł miesięcznie, a zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 60%. Jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba przekazać do ZUS? W jakiej wysokości będzie mu przysługiwał zasiłek?

Jakie dokumenty przekazać za własną pracownicę, która na urlopie wychowawczym wykonuje umowę o dzieło?

Pytanie: Na okres od 1 do 31 maja zawarliśmy umowę o dzieło z własną pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym. Od wypłaconego wynagrodzenia naliczyliśmy składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne i wykazaliśmy je w raporcie ZUS RCA z kodem 01 10 XX. Za ten miesiąc nie wykazaliśmy za nią składki z urlopu wychowawczego. Czy nasze postępowanie był prawidłowe?

Jaki wpływ na obowiązek ubezpieczeń mają powiązania kapitałowe między firmami?

Pytanie: Spółka z o.o. jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Spółka komandytowa ma podpisane umowy zlecenia z pracownikami spółki z o.o. Wynagrodzenie z umów o pracę jest wyższe od minimalnego. Czy spółka komandytowa z umów zlecenia osoby te zgłasza tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, czy też – ze względu na powiązania między firmami –  należy opłacać wszystkie składki?

Jak ustalać podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych oraz składki zdrowotnej z urlopu wychowawczego za część miesiąca?

Pytanie: Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym dnia 18 czerwca 2016 r. urodziła dziecko i będziemy jej wypłacali zasiłek macierzyński. Zasiłek za czerwiec wypłacimy w lipcu. Jakim ubezpieczeniom będzie ona podlegała i od jakiej podstawy powinniśmy wykazywać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak naliczyć składki z urlopu wychowawczego za czerwiec? Czy naliczamy je od pełnej podstawy?