Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którego rodzice pracują na zmiany

Pytanie: Pracownica pracuje w godzinach 7.00 – 15.00. Jej mąż podjął pracę w systemie pracy zmianowej i pracuje na dwie zmiany. W oświadczeniu dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego należy podać informację o systemie pracy zmianowej. Jakie to ma praktyczne znaczenie? Na co musimy zwrócić uwagę, wypłacając tej pracownicy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: 29 lutego upływa okres wypowiedzenia pracownika. Dnia 8 lutego dostarczył on zwolnienia lekarskie i poinformował, że jego niezdolność do pracy potrwa jeszcze kilka miesięcy w związku z długą rehabilitacją. Czy za okres od 1 marca pracownik będzie miał prawo do zasiłku?

Umowy zlecenia z własnym pracownikiem w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Pytanie: Pracownik wystąpił o wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 za lata 2000–2009. W okresie tym kilkakrotnie podpisywaliśmy z nim umowy zlecenia. Czy wynagrodzenie osiągnięte z tytułu tych umów powinniśmy uwzględnić w zaświadczeniu, a jeżeli tak, to gdzie je wpisać?

Trzynastka w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi z tytułu niezdolności do pracy trwającej od 20 lutego do 5 marca 2016 r. powinniśmy uwzględnić wypłaconą mu trzynastkę przysługującą za rok ubiegły?

Świadczenie rehabilitacyjne dla pracownika w dokumentach rozliczeniowych

Pytanie: Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Jakie raporty powinniśmy składać za tę osobę oraz jak je wypełnić?

Spółka jawna jako płatnik składek

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy spółka jawna może być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wspólników.

Renta rodzinna w drodze wyjątku

Pytanie: W styczniu zmarł 46-letni mąż naszej pracownicy. Złożyła ona w ZUS wniosek o rentę rodzinną na 15-letnią córkę. Dostała decyzję odmowną, ponieważ mąż w ostatnim 10-leciu przed śmiercią przepracował 4 lata 10 miesięcy i 25 dni, zamiast wymaganych 5 lat (przez kilka lat był bezrobotny). W sumie przepracował prawie 24 lata.  Czy istniej jakaś inna możliwość uzyskania świadczenia dla córki zmarłego?

Proporcjonalne ustalenie podstawy wymiaru składek w przypadku kilku umów zlecenia

Pytanie: Prosimy o wyjaśnienie sprawy związanej z wykonywaniem kilku umów zlecenia. W jakich sytuacjach będzie miał zastosowanie art. 18 ust. 9 i 10 ustawy systemowej dotyczący proporcjonalnego ustalenia podstawy wymiaru składek?

Pakiety medyczne dla pracowników na urlopach z tytułu rodzicielstwa

Pytanie: Pracownicy firmy objęci są opieką medyczną w formie pakietów medycznych. Nie ponoszą oni nawet częściowej odpłatności z tego tytułu. Pracodawca w całości finansuje opłatę za pakiety, ale tylko do określonego przez siebie limitu, tj. 150 zł miesięcznie. Jeżeli pracownicy chcą skorzystać z opieki medycznej w szerszym zakresie, tj. ponad limit określony przez pracodawcę, to różnicę między ceną pakietu finansowanego przez pracodawcę a ceną pakietu podwyższonego, muszą sami sfinansować. W przepisach płacowych brak jest jakichkolwiek zapisów na temat korzystania przez pracowników z pakietów medycznych. Decyzją pracodawcy świadczenia te otrzymują również pracownicy przebywający na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich oraz urlopach wychowawczych. Czy należy odprowadzać od nich składki na ubezpieczenia?

Jak skorygować liczbę ubezpieczonych podaną w deklaracji ZUS IWA?

Pytanie: W druku ZUS IWA uwzględniliśmy tylko osoby zatrudnione w roku ubiegłym na podstawie umów o pracę, pominęliśmy natomiast zleceniobiorców. W poradniku ZUS przeczytaliśmy, że prawdopodobnie popełniliśmy błąd. Czy postępowanie nasze było nieprawidłowe, a jeżeli tak, to jak skorygować ten błąd?