AUS 300

Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku

Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku

Od 1 stycznia 2024 r. pracownicy nabywają prawo do nowego limitu dni, za które może być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. Płatnicy powinni również zwrócić szczególną uwagę na nowe limity w sytuacji wypłaty na przełomie roku zasiłku opiekuńczego.

Zmiana zasad dotyczących terminu wypłaty premii – jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków

Pytanie: W 2023 r. jesteśmy płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników i pojawił się problem z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla jednego z nich na skutek zmian wprowadzonych od 1 lipca 2023 r. do przepisów płacowych. Przed tą datą termin wypłaty wynagrodzenia i premii miesięcznych był określony do ostatniego dnia danego miesiąca. Po zmianach termin ten został zachowany w stosunku do wynagrodzenia, a premie wypłacamy do 10 dnia następnego miesiąca. Pracownik choruje od 6 do 15 listopada 2023 r. W jaki sposób ustalić dla niego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, uwzględniając te zmiany? Czy premię za lipiec wliczymy dwa razy? Zaznaczam, że zgodnie z regulaminem premiowania pracownik nie zachowuje prawa do premii miesięcznej.

Pracownik wystąpił o świadczenie rehabilitacyjne – jak rozliczyć okres oczekiwania na wydanie decyzji przez ZUS

Pytanie: Jeden z naszych pracowników choruje już od dłuższego czasu, a ostatnie zwolnienie lekarskie otrzymał na okres od 6 do 30 listopada 2023 r. Z naszych obliczeń wynika, że w dniu 14 listopada br. pracownik wyczerpie 182 dni wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownik poinformował nas, że złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i w dniu 8 listopada br. otrzymał pozytywne rozpatrzenie od lekarza orzecznika ZUS, ale nie otrzymaliśmy z ZUS żadnej decyzji w tej sprawie. Czy do czasu otrzymania tej decyzji powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy, a po jej otrzymaniu zrobić korektę jako świadczenia rehabilitacyjnego?

AUS 299

Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r.

Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r. – zmiany w rozliczeniach na przykładach liczbowych

Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy.  należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.

Praca w czasie urlopu macierzyńskiego – 9 przykładów, jak wykazywać w dokumentach rozliczeniowych

Pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego często podejmują w tym czasie pracę zarobkową – najczęściej na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Poza nielicznymi wyjątkami osoby te z tytułu dodatkowego zarobkowania muszą być zgłoszone do ubezpieczeń na odpowiednich drukach z odpowiednimi kodami. Ponadto, co miesiąc muszą być za nie składane dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Ich zakres oraz sposób  wypełnienia uzależniony jest od podstawy świadczenia pracy dodatkowej.

Druk ZUS ERP-7: jak prawidłowo go sporządzić

Zaświadczenie ZUS ERP-7 potwierdza okres zatrudnienia pracownika oraz osiągane przez niego zarobki w danym zakładzie pracy. Formularz ten wystawia pracodawca swoim aktualnym, a także byłym pracownikom. Zastąpił on druk RP-7 – Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. ERP-7 podobnie, jak RP-7, wystawia się na wniosek pracownika lub byłego pracownika, który potrzebuje tego druku do uzyskania w ZUS emerytury lub renty. Nowy druk w porównaniu do Rp-7 jest bardziej przejrzysty. Jednak w nim pracodawca musi podać więcej informacji niż wcześniej na druku Rp-7, np. o okresach zatrudnienia w niepełnym wymiarze pracy – w druku Rp-7 należało wykazać tylko ostatni wymiar czasu pracy.

AUS 298

Szczepienia przeciwko grypie dla pracowników – zwolnienie ze składek ZUS

Wielu pracodawców decyduje się sfinansować szczepienia przeciw grypie z własnych środków. Oferta jest skierowana do wszystkich pracowników. Powstaje pytanie, czy takie świadczenie powinno być w 2023 r. oskładkowane (i opodatkowane), zwłaszcza że w okresie epidemii było one zwolnione z opodatkowania i oskładkowania.

AUS 297

Składka zdrowotna przedsiębiorców – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Sposób naliczania składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą od ubiegłego roku bardzo się zmienił. Wysokość składki jest uzależniona głównie od formy opodatkowania. Mechanizm obliczania składki zdrowotnej nadal sprawia wiele problemów.

AUS 296

Kontrola ZUS – sprzeciw, zażalenie, zastrzeżenia do protokołu, odwołanie od decyzji

Każda firma prędzej czy później będzie skontrolowana przez inspektorów ZUS. Kontroli takiej można się spodziewać średnio w okresach pięcioletnich. Ale ponieważ w ostatnich 3 latach pomoc państwa dla przedsiębiorców m.in. z w zakresie opłacania składek do ZUS była dość znaczna, to  inspektorzy kontroli ZUS odwiedzają firmy częściej niż te statystyczne co 5 lat. Dotyczy to zwłaszcza tych korzystających z pomocy państwa. Ale nie tylko. Jak się przygotować do kontroli, a potem jak ewentualnie odwoła się od jej ustaleń – to jedne z ważniejszych pytań. Zadajemy je sobie tuż przed samą kontrolą. Warto wspomnieć, że w najbliższym czasie ZUS szykuje naprawdę dużą akcję kontrolowania firm, które korzystają z obniżonej stawki za gaz w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (piekarnie i cukiernie). Można się spodziewać, że to dopiero początek.  

AUS 295

ZUS Z-15A – w jakich przypadkach należy przekazać do ZUS

Pytanie: Pracownik złożył informację Z-15A pracodawcy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy pracodawca wysyła taki dokument do ZUS? Czy może wypłacić zasiłek od razu przy najbliższym wynagrodzeniu, czy musi czekać na odpowiedź z ZUS?

Zmiana naliczania odpisów na ZFŚS od 1 lipca 2023 r.

Pytanie: W związku ze zmianą naliczenia odpisu na fundusz świadczeń socjalnych od 1 lipca 2023 r. bardzo proszę o wyjaśnienie, czy należy naliczyć różnicę od etatów wykazanych w styczniu2023 r., a korekty dokonać w grudniu?

Zleceniobiorca zrezygnował ze zlecenia w trakcie miesiąca – co ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na umowę zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie wypłacaliśmy z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jednak w trakcie bieżącego miesiąca zrezygnował z niego. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia, czy też składki tej nie naliczać?

AUS 294

Zwrot pełnych kosztów wyżywienia w delegacji – co ze składkami

Pytanie: Na podstawie regulaminu wynagradzania pracownikom odbywającym krajową podróż służbową zwracamy pełne koszty wyżywienia na podstawie przedłożonych faktur. Czy kwoty te również objęte są wyłączeniem zawartym w rozporządzeniu składkowym?

Zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% – kiedy nie przysługuje

Pytanie:   Pracownica urodziła dziecko 17 lipca 2023 r. i złożyła wniosek o urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz urlop rodzicielski w wymiarze 24 tygodni. Jednocześnie złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy tych urlopów w wysokości 81,5%. Czy fakt, że wraz z wnioskiem o urlop macierzyński został jednocześnie złożony wniosek o urlop rodzicielski, uprawnia nas do wypłaty zasiłku w wysokości określonej przez pracownicę?

Zasiłek macierzyński na nowych zasadach – czy można wypłacić z wyrównaniem

Pytanie: Nasza pracownica przebywająca od 10 września 2023 r. na urlopie macierzyńskim przesłała do nas wniosek o wypłatę zasiłku w nowej wysokości. Wniosek ten przesłała do kadr. Wniosek wpłynął do nas 10 maja. Przez przeoczenie ten wniosek nie został przekazany do działu kadr i za okres od 26 kwietnia miała naliczany zasiłek w poprzednio obowiązującej wysokości. Na początku lipca pracownica przyszła do nas z prośbą o wyjaśnienie i wtedy zorientowaliśmy się, że jej wniosek nie został zrealizowany. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy możemy jej wypłacić wyrównanie?

AUS 293

Zwolnienie lekarskie w czasie pracy na urlopie rodzicielskim – czy przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Z naszą pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim podpisaliśmy umowę o pracę na 1/4 etatu. Obecnie otrzymała ona zwolnienie lekarskie z tytułu własnej choroby. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru oraz jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za ten miesiąc?

Zmiana etatu w trakcie miesiąca – jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc

Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego pracownikowi zmieniony został wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na 3/4 etatu. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stałego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego w wysokości 20% pensji zasadniczej oraz zmiennej premii miesięcznej, także naliczanej od wynagrodzenia zasadniczego?

Wypłata wynagrodzenia chorobowego za 34 zamiast za 33 dni – jak przygotować korektę

Pytanie: W wyniku naszego błędu pracownik otrzymał powypadkowe wynagrodzenie chorobowe za 34, a nie 33 dni. Jak skorygować ten błąd oraz czy będzie miało to wpływ na odprowadzone już składki?

AUS 292

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej – w jaki sposób uwzględniać je w podstawie zasiłkowej

Pytanie: Czy w związku z wprowadzeniem 2 dni dodatkowych wolnych od 26 kwietnia 2023 r. płatnych 50% wynagrodzenia z powodu zaistnienia siły wyższej kwota pomniejszona wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, czy przeliczamy ją do pełnego miesiąca?

Płatnik wyłączył z podstawy składek pełną premię kwartalną zamiast kwoty przysługującej za okres choroby – co należy zrobić

Pytanie: W związku z tym, że premie kwartalne nie są u nas obniżane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, z podstawy składek wyłączyłam pełną kwotę wypłaconą pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim. Obecnie trwająca kontrola zakwestionowała taki sposób postępowania. Czy słusznie i co w tej sytuacji powinnam zrobić?

Przyznanie renty członkowi rady nadzorczej – jakie dokumenty przekazać do ZUS

Pytanie: Członek rady nadzorczej poinformował nas, że od połowy miesiąca przyznana została mu renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy będzie miało to wpływ na zakres i rodzaj ubezpieczeń, którymi jest objęta ta osoba oraz czy wpłynie to na sposób wypełnienia raportów imiennych za ten miesiąc?

AUS 291

Zasiłek opiekuńczy na dziecko drugiego małżonka – w jakich sytuacjach przysługuje

Pytanie: Nasz pracownik sprawował opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat w okresie od 24 kwietnia do 5 maja 2023 r. Dziecko jest niepełnosprawne, a pracownik nie jest ojcem tego dziecka – jego matką jest żona pracownika. W złożonym wniosku o zasiłek Z-15A pracownik oświadczył, że razem z nim i żoną wspólnie zamieszkuje również matka pracownicy. W 2023 r. matka dziecka pobrała zasiłek opiekuńczy za 21 dni. Czy w tym przypadku pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, a jeżeli tak, to w jakim wymiarze?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, który rozpoczął się w ubiegłym roku – w jakiej wysokości wypłacić

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jakiej wysokości należy wypłacić pracownicy (matce dziecka) zasiłek macierzyński w okresie od 26 kwietnia 2023 r., jeżeli urlop rodzicielski rozpoczął się 20 listopada 2022 r. Dotychczasowa jego wysokość to 60%. Jakie są przepisy przejściowe w tym zakresie?

Zasiłek macierzyński po świadczeniu rehabilitacyjnym – w jaki sposób ustalić podstawę wymiaru (zawieszona premia kwartalna)

Pytanie: Do 15 kwietnia 2023 r. pracownica była na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie przez 14 miesięcy. 12 kwietnia 2023 r. urodziła dziecko i złożyła wniosek o urlop macierzyński i bezpośrednio po nim urlop rodzicielski. Podstawa wymiaru dla wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego zawierała kwotę premii kwartalnej, która decyzją pracodawcy od II kwartału 2023 r. już nie przysługuje. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

AUS 290

Zasiłek macierzyński po zmianach od 26 kwietnia 2023 r. – 22 praktyczne przykłady

Zarówno w urlopach związanych z opieką nad dzieckiem po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie, jak  oraz w zasiłkach macierzyńskich wprowadzono znaczące zmiany ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). Nowe przepisy obowiązują od 26 kwietnia  2023 r. Zmiany w Kodeksie pracy mające wpływ na zasiłek macierzyński dotyczą głównie zwiększenia wymiaru urlopu rodzicielskiego oraz zasad korzystania z tego okresu i jego części przez rodziców dziecka, możliwości wydłużonego okresu tego urlopu dla rodziców posiadających zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, czy skrócenia okresu, w którym ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego. Natomiast w ustawie zasiłkowej zmiany dotyczą głownie wysokości zasiłku macierzyńskiego.

AUS 289

Nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA od 1 maja 2023 r. – praktyczna instrukcja wypełniania

Na początku lutego 2023 r. ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA i ZUS RCA do wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmian w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub aplikacji e-płatnik. Możliwość wypełnienia obu dokumentów rozliczeniowych ZUS udostępni w dokumentach rozliczeniowych składanych za kwiecień 2023 roku. Dokumenty rozliczeniowe ZUD RCA i ZUS DRA zostały dostosowane do tego, aby przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (podatek według skali, podatek liniowy) mogli wykazać dane niezbędne do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej. Ponadto w nowych formularzach ZUS DRA i ZUS RCA dodano pola w zakresie informacji o zmianie formy opodatkowania.

AUS 288

ZUS ZSWA do końca marca – na co zwrócić uwagę

Druk zgłoszenia ZUS ZSWA muszą wypełnić płatnicy opłacający w okresie objętym zgłoszeniem składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za przynajmniej jedną osobę. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o pomostówkach składki te opłacane są za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu wspomnianej ustawy, dalej zwane pracą szczególną. W trakcie roku, za który składane jest to zgłoszenie, mogą wystąpić różnego rodzaju zmiany we wspomnianych danych, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w przekazywanym do ZUS dokumencie.

AUS 287

Zakwaterowanie zleceniobiorcy – czy jest wliczane do podstawy wymiaru składek

Pytanie: Zleceniobiorcy będą od lutego mieli możliwość korzystać z zakwaterowania. Czy świadczenie w naturze w postaci zakwaterowania zleceniobiorcy w lokalu mieszkalnym, który jest własnością płatnika, stanowi podstawę do naliczania składek ZUS?

Wynagrodzenie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za niepełny miesiąc pracy – jak je uwzględnić

Pytanie: Od 24 stycznia do 10 lutego 2023 r. nasza pracownica opiekowała się chorym dzieckiem. W okresie 12 miesięcy poprzedzających opiekę w każdym miesiącu pracownica nie przepracowała pełnego miesiąca z różnych powodów: choroby własnej, opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Wyjazd w celach zarobkowych za granicę w czasie zwolnienia lekarskiego – co powinien zrobić pracodawca

Pytanie: Od października 2022 r. wypłacamy pracownikowi zasiłek chorobowy. Obecnie dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w grudniu 2022 r. pracownik wyjechał za granicę w celach zarobkowych. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji? Czy należy nadal wypłacać mu zasiłek chorobowy, czy zaprzestać jego wypłaty i na jakiej podstawie? W zwolnieniu lekarskim zaznaczono, że pracownik może chodzić.

AUS 286

Nagrody roczne w podstawie wymiaru zasiłków – 11 zasad na 22 praktycznych przykładach

Początek roku kalendarzowego to termin, w którym część pracodawców przyznaje pracownikom  gratyfikacje  pieniężne za całoroczną pracę. Pracodawcy określają zasady przyznawania i wypłaty tych środków, zapisując je w regulaminach, uchwałach, zarządzeniach, zwanych przepisami płacowymi. Rozwiązania określone w tych dokumentach bywają w niektórych przypadkach bardzo szczegółowe, czasami dość ogólne, w innych są lakoniczne albo w ogóle ich brak. Są bardzo ważnym wskazaniem dla komórek płacowych, któremu pracownikowi i w jakiej wysokości takie gratyfikacje wypłacić. Nie mniej ważną rolę odgrywają w podjęciu decyzji, czy takie składniki wynagrodzenia uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Ważne zatem jest, aby przed podjęciem takiej decyzji szczegółowo przeanalizować te zapisy. Dzięki temu prawidłowo ustalimy prawo i wysokość przysługujących świadczeń chorobowych i macierzyńskich.

Jak rozłożyć należności z tytułu składek ZUS na raty?

Przedsiębiorca zalegający z płatnościami wobec ZUS może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek lub nawet o umorzenie tych należności. Rozłożenie należności na raty przyniesie przedsiębiorcom wiele korzyści. ZUS nie będzie prowadził egzekucji tych należności, a jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte, to ZUS zawiesi je po podpisaniu umowy. Od następnego dnia po dniu, w którym przedsiębiorca złoży wniosek o rozłożenie należności na raty, a jeżeli wniosek o rozłożenie na raty dotyczy należności przyszłych, to od dnia następnego po terminie płatności, przedsiębiorca nie zapłaci odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.

AUS 285

Zmniejszenie liczby ubezpieczonych – kto będzie wypłacał świadczenia od 1 stycznia 2023 r.

Pytanie: Pracownik choruje od 5 do 16 grudnia 2022 r. i ma prawo do zasiłku chorobowego. Prawdopodobnie pracownik będzie dalej chorował, nawet przez kilka miesięcy. Na 30 listopada 2021 r. zgłaszaliśmy do ubezpieczenia chorobowego 23 osoby, a na 30 listopada 2022 r. tylko 18 osób. Czy w związku z tym powinniśmy przekazać do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego pracownika, ponieważ liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego spadła poniżej 21 osób przed jego zachorowaniem w grudniu?

Zasiłek chorobowy po poronieniu – w jakiej wysokości wypłacać

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 31 października 2022 r. do 29 listopada 2022 r. Zwolnienie wystawione jest z kodem B (ciąża). 23 listopada pracownica podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że wraca do pracy po zakończeniu zwolnienia, ponieważ poroniła. Jak potraktować to zwolnienie? Czy wypłacić za cały okres 100% chorobowego na podstawie zwolnienia, czy żądać od pracownicy zaświadczenia o dacie poronienia i za okres po tym dniu wypłacić 80% chorobowego?