Zakwaterowanie zleceniobiorcy – czy jest wliczane do podstawy wymiaru składek

Pytanie: Zleceniobiorcy będą od lutego mieli możliwość korzystać z zakwaterowania. Czy świadczenie w naturze w postaci zakwaterowania zleceniobiorcy w lokalu mieszkalnym, który jest własnością płatnika, stanowi podstawę do naliczania składek ZUS?

Wynagrodzenie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za niepełny miesiąc pracy – jak je uwzględnić

Pytanie: Od 24 stycznia do 10 lutego 2023 r. nasza pracownica opiekowała się chorym dzieckiem. W okresie 12 miesięcy poprzedzających opiekę w każdym miesiącu pracownica nie przepracowała pełnego miesiąca z różnych powodów: choroby własnej, opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Wyjazd w celach zarobkowych za granicę w czasie zwolnienia lekarskiego – co powinien zrobić pracodawca

Pytanie: Od października 2022 r. wypłacamy pracownikowi zasiłek chorobowy. Obecnie dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w grudniu 2022 r. pracownik wyjechał za granicę w celach zarobkowych. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji? Czy należy nadal wypłacać mu zasiłek chorobowy, czy zaprzestać jego wypłaty i na jakiej podstawie? W zwolnieniu lekarskim zaznaczono, że pracownik może chodzić.

Powtórna deklaracja o dodatkowej wpłacie do PPK – czy w 2023 roku jest konieczna

Pytanie: Mam pytanie odnośnie PPK i przypadku opłacania składki w podwyższonej wysokości przez pracownika. Czy w związku z mijającym terminem 4-letnim, tj. do końca lutego 2023 r., pracownik, który opłacał składkę PPK w zwiększonej wysokości, ponownie ma zadeklarować podwyższenie składki na nowy okres? Czy jeśli nie złoży deklaracji, to składkę obniżamy do wysokości podstawowej?

Paczki przekazane pracownikom po ostatniej ubiegłorocznej wypłacie – do jakiego miesiąca doliczyć

Pytanie: Wynagrodzenia w naszej firmie są wypłacane 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wynagrodzenie za listopad 2022 r. wypłaciliśmy 9 grudnia. Po wypłacie wynagrodzenia zapadła decyzja, aby wszyscy pracownicy otrzymali paczki świąteczne. Wartość tych paczek wynosiła 420 zł. W grudniu pracownicy nie otrzymali już żadnego wynagrodzenia. Czy wartość paczki możemy przypisać do stycznia, czy też powinniśmy ją  uwzględnić jako przychód 2022 r.? Jak naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – jak uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków

Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 31 sierpnia 2022 r., a następnie ponownie go zatrudniliśmy od 1 września 2022 r. Z tytułu umowy o pracę zakończonej 31 sierpnia 2022 r. pracownikowi wypłaciliśmy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pracownik choruje w lutym 2023 r. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy ustalić tylko z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia od 1 września 2022 r., czy także z poprzedniego zatrudnienia? Jeżeli tak, to czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i ewentualnych przyszłych zasiłków?

Zasiłek chorobowy w 2023 roku – 23 przykładów z codziennej praktyki

Osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Jednym z nich jest zasiłek chorobowy. Trzeba pamiętać, że nie każda osoba zgłoszona do ubezpieczeń już od pierwszego dnia ma prawo do pobierania zasiłku. Czym jest okres wyczekiwania? Czy zasiłek chorobowy może przysługiwać po ustaniu ubezpieczenia chorobowego? Ile można otrzymać z ZUS za czas niezdolności do pracy? Odpowiedzi nie tylko na te pytania wraz z przykładami aktualnymi na rok 2023 czytelnik znajdzie w artykule.

Praca zdalna

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. wprowadza pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Taka praca na odległość może być świadczona jako regularna praca zdalna, praca hybrydowa lub jako praca okazjonalna. Regularna praca zdalna i praca hybrydowa może być ustalona już od samego początku zatrudnienia (zatrudnienie od razu do pracy zdalnej), ale też można ją wprowadzić w trakcie już trwającego stosunku pracy. Nowe przepisy wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r.

Składki ZUS w kosztach podatkowych od 1 styznia 2023 r.

Składki ZUS od wynagrodzeń w kosztach podatkowych – nowe zasady w 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie. Nowe zasady zaliczania składek ZUS do kosztów stosuje się do składek z tytułu wynagrodzeń należnych od 2023 roku.Podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, mogą stosować nowe zasady dopiero od roku podatkowego, który rozpocznie się po zakończeniu ich obecnego roku podatkowego.