ZUS Z-15A – w jakich przypadkach należy przekazać do ZUS

Pytanie: Pracownik złożył informację Z-15A pracodawcy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy pracodawca wysyła taki dokument do ZUS? Czy może wypłacić zasiłek od razu przy najbliższym wynagrodzeniu, czy musi czekać na odpowiedź z ZUS?

Zmiana naliczania odpisów na ZFŚS od 1 lipca 2023 r.

Pytanie: W związku ze zmianą naliczenia odpisu na fundusz świadczeń socjalnych od 1 lipca 2023 r. bardzo proszę o wyjaśnienie, czy należy naliczyć różnicę od etatów wykazanych w styczniu2023 r., a korekty dokonać w grudniu?

Zleceniobiorca zrezygnował ze zlecenia w trakcie miesiąca – co ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na umowę zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie wypłacaliśmy z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jednak w trakcie bieżącego miesiąca zrezygnował z niego. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia, czy też składki tej nie naliczać?

Zgłoszenie żony jako pracownika – jak skorygować błąd oraz czy zmienić podstawę zatrudnienia

Pytanie: Od kilku lat prowadzę niewielką działalność gospodarczą, zatrudniając dwoje pracowników. Od stycznia zatrudniłem na podstawie umowy o pracę na 3/4 etatu swoją żonę. Zgłosiłem ją do ubezpieczeń z kodem pracowniczym i składki były rozliczane według zasad obowiązujących pracowników. Teraz zorientowałem się, że powinienem jednak zgłosić ją jako osobę współpracującą. Jak skorygować ten błąd oraz czy muszę zmienić podstawę zatrudnienia?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – na jakich zasadach uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku

Pytanie: Mamy problem z wliczaniem do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy dla pracownika, który sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem w okresie od 17 do 28 lipca 2023 r. W okresie, z którego wynagrodzenie zostanie uwzględnione w podstawie wymiaru, pracownik miał urlop wypoczynkowy: w sierpniu 2022 r. 14 dni i w czerwcu 2023 r. 5 dni. Czy i jak należy je uwzględnić, naliczając zasiłek opiekuńczy?

Urlop opiekuńczy – jakie dokumenty rozliczeniowe

Pytanie: Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie trzech dni urlopu opiekuńczego. Jak taki urlop wykazać w dokumentach rozliczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym pracownik będzie z niego korzystał?

Pożyczka z ZFŚS – w jakich przypadkach nie można potrącić jej bezpośrednio z wynagrodzenia za pracę

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który chciałby wziąć pożyczkę z ZFŚS. Pracownik ma wynagrodzenie liczone od najniższej krajowej. Czy raty pożyczki można potrącać bezpośrednio z wypłaty, a jeśli tak, to do jakiej wysokości można potrącać raty?

Nadgodziny prezesa – czy mu przysługują

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy należy zapłacić za nadgodziny prezesowi, który pracował w sobotę? Czy w ogóle należy mu się wynagrodzenia za nadgodziny, skoro jest prezesem?

Korekta okresów pracy szczególnej w zgłoszeniu ZUS ZSWA – za kogo należy ją przygotować

Pytanie: W zgłoszeniu ZUS ZSWA za rok ubiegły nie wykazałam dwóch dni opieki, jednego dnia urlopu okolicznościowego oraz dwóch jednodniowych urlopów bezpłatnych. Jak skorygować te błędy?

Kierowca podróżujący do kilku krajów w ciągu miesiąca – jak go rozliczyć

Pytanie: Kierowca samochodu ciężarowego w ciągu miesiąca jeździł głównie po Polsce. Kurs za granicę (Litwa, Łotwa) trwał 3 dni. Czy takiego kierowcę rozliczamy według pakietu mobilności? Jego wynagrodzenie brutto jest niższe niż podstawa do ZUS.