Zmniejszenie liczby ubezpieczonych – kto będzie wypłacał świadczenia od 1 stycznia 2023 r.

Pytanie: Pracownik choruje od 5 do 16 grudnia 2022 r. i ma prawo do zasiłku chorobowego. Prawdopodobnie pracownik będzie dalej chorował, nawet przez kilka miesięcy. Na 30 listopada 2021 r. zgłaszaliśmy do ubezpieczenia chorobowego 23 osoby, a na 30 listopada 2022 r. tylko 18 osób. Czy w związku z tym powinniśmy przekazać do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego pracownika, ponieważ liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego spadła poniżej 21 osób przed jego zachorowaniem w grudniu?

Zasiłek chorobowy po poronieniu – w jakiej wysokości wypłacać

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 31 października 2022 r. do 29 listopada 2022 r. Zwolnienie wystawione jest z kodem B (ciąża). 23 listopada pracownica podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że wraca do pracy po zakończeniu zwolnienia, ponieważ poroniła. Jak potraktować to zwolnienie? Czy wypłacić za cały okres 100% chorobowego na podstawie zwolnienia, czy żądać od pracownicy zaświadczenia o dacie poronienia i za okres po tym dniu wypłacić 80% chorobowego?

Wypadek przy pracy z winy pracownika – jakie świadczenia mu się należą

Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i otrzymał zwolnienie lekarskie od 8 do 30 grudnia 2022 r. W protokole wypadku pracodawca wykazał, że przyczyną tego wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia. Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a jeżeli nie to czy w ogóle coś mu się należy?

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie bezpłatnym – jak ustalić podstawę wymiaru

Pytanie: Pracownik przebywający na rocznym urlopie bezpłatnym do 30 listopada 2022 r. otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 28 listopada do 15 grudnia 2022 r. Czy w tym przypadku pracownikowi w ogóle przysługuje wynagrodzenie za czas choroby ze względu na to, że przez tak długi okres nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru, ponieważ w ostatnich 12 miesiącach nie miał przecież żadnego wynagrodzenia?

Współpraca z żoną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przy prowadzeniu działalności – co z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym

Pytanie: Mąż prowadzi działalność gospodarczą i na podstawie umowy o pracę zawarł umowę o pracę z żoną, która jest osobą niepełnosprawną i ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy w takiej sytuacji żona podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca? Czy składka na ubezpieczenie zdrowotne ulega obniżeniu do wysokości zaliczki na podatek?

Szczepienia pracowników nie tylko przeciw grypie – czy stanowią podstawę wymiaru składek

Pytanie: Jako pracodawca finansujemy pracownikom szczepienia: w okresie jesiennym przeciwko grypie, natomiast w innych miesiącach na dur brzuszny, tężec zgodnie z przepisami ws. zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników wykonujących czynności przy usuwaniu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych lub konserwacji urządzeń służących temu celowi. Czy takie świadczenia stanowią podstawę wymiaru składek ZUS?

Świadczenie rehabilitacyjne – jak obliczyć wysokość

Pytanie: Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 5 grudnia 2022 r. na okres 3 miesięcy. Jak obliczyć okres wypłaty, wysokość i podstawę wymiaru tego świadczenia i co należy rozumieć przez waloryzację podstawy wymiaru zasiłku dla celów świadczenia rehabilitacyjnego?

Przychody pracowników do 26. roku życia – jak wykazać je w informacji PIT-11

Pytanie: Czy osoba do 26. roku życia musi składać PIT-2? Czy pracownicy poniżej 26. roku życia muszą składać nowy PIT-2 w 2023 r.? Czy jeśli nic się nie zmieniło, to nie ma takiej potrzeby? Gdzie w PIT-11 należy ująć przychód takiego pracownika? Czy pracodawca przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego, czy jeśli te osoby są zwolnione z płacenia podatku, to nie trzeba?

Przekroczenie 30-krotności – jak ująć nadpłacone składki emerytalno-rentowe w PIT-11

Pytanie: U pracownika w sierpniu 2022 roku nastąpiło przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Informację taką otrzymał pracodawca z ZUS. Podstawa za 08/2022 przed korektą wynosiła 52.539,28 zł. Z informacji ZUS podstawa na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinna wynosić 25.224,32. Pracodawca sporządzi korektę deklaracji przekazanych do ZUS za miesiąc/miesiące, za które wykazano zawyżoną podstawę wymiaru składek. 1. Jak powinny zostać ujęte nadpłacone składki emerytalno-rentowe w PIT-11? 2. Jak powinna być sporządzona lista do zwrotu nadpłaty składek ZUS dla pracownika? 3. Jak wymienione rozliczenie ująć w księgowaniu korekty deklaracji 08/2022 oraz listy zwrotu nadpłaty składek emerytalno-rentowych pracownikowi?