Zwolnienie lekarskie w czasie pracy na urlopie rodzicielskim – czy przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Z naszą pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim podpisaliśmy umowę o pracę na 1/4 etatu. Obecnie otrzymała ona zwolnienie lekarskie z tytułu własnej choroby. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru oraz jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za ten miesiąc?

Zmiana etatu w trakcie miesiąca – jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc

Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego pracownikowi zmieniony został wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na 3/4 etatu. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stałego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego w wysokości 20% pensji zasadniczej oraz zmiennej premii miesięcznej, także naliczanej od wynagrodzenia zasadniczego?

Wypłata wynagrodzenia chorobowego za 34 zamiast za 33 dni – jak przygotować korektę

Pytanie: W wyniku naszego błędu pracownik otrzymał powypadkowe wynagrodzenie chorobowe za 34, a nie 33 dni. Jak skorygować ten błąd oraz czy będzie miało to wpływ na odprowadzone już składki?

Wyjazd wakacyjny pracownicy w ciąży na zwolnieniu lekarskim - co ze świadczeniami chorobowymi

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu jest zapis, że może chodzić) może wyjechać na wakacje za granicę lub na wakacje w kraju?

Wczasy pod gruszą wyższe od odpisu podstawowego na ZFŚS – co ze składkami ZUS

Pytanie: Od tego roku pracownikom wypłacamy tzw. wczasy pod gruszą w wysokości przekraczającej odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy od różnicy między dopłatą a kwotą odpisu powinniśmy naliczać składki?

Ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka – czy jest wystarczające

Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r., chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, iż matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku na urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawiła stosowne zaświadczenie w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała swój urlop rodzicielski?

Ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka – czy jest wystarczające

Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r. chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, że matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku o urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu urlopu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji, w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawił stosowne zaświadczenie, w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała ona urlop rodzicielski?

Szkolenia pracownika po godzinach pracy – jak je rozliczać na nowych zasadach

Pytanie: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Od czwartku do soboty uczestniczył w szkoleniu online, które trwało od godz. 8.00 do 17.00 każdego dnia. W sobotę pracownik loguje się z domu. Całkowity koszt szkolenia ponosi pracodawca, ponieważ nabyte przez pracownika umiejętności są niezbędne do prawidłowego wykonywania przez niego pracy. Czy godziny od 16.00–17.00 przypadające w czwartek i piątek oraz 8.00–17.00 w sobotę należy zaliczyć do czasu pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób prawidłowo rozliczyć powstałe nadgodziny? Pracownika obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

Okulary korekcyjne dla pracownika – w jakich przypadkach należy zapłacić składki

Pytanie: Pracownikowi księgowości, który pracuje przez część dnia przy komputerze, sfinansowaliśmy zakup okularów korekcyjnych. Kwotę tę wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek, co zakwestionowała aktualnie trwająca kontrola. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

Niepłatne zwolnienie od pracy – jak wykazywać w dokumentach ubezpieczeniowych

Pytanie: Pracownik otrzymał wezwanie z policji do stawienia się na przesłuchaniu jako świadek. Wiemy, że za okres zwolnienia nabędzie prawo do rekompensaty od organu wzywającego. Jak natomiast ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym zwolnienie to będzie miało miejsce? Czy tego rodzaju niepłatną nieobecność w pracy wykazywać w raporcie ZUS RSA?