WYDANIE ONLINE

Pracownik otrzymujący zwolnienie lekarskie od pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki powinien w okresie takiej przerwy od pracy przestrzegać zaleceń lekarskich, tj. „powinien leżeć”, „może chodzić” i przebywać w miejscu wskazanym w zaświadczeniu lekarskim. Płatnik zasiłku może bowiem w czasie zwolnienia lekarskiego przeprowadzić w stosunku do pracownika kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez niego zwolnienia lekarskiego. Kontrolę zwolnień lekarskich przeprowadzają upoważnieni pracownicy ZUS i nie są to inspektorzy kontroli ZUS (powołani ustawowo przez Głównego Inspektora Kontroli ZUS) albo osoby upoważnione przez pracodawcę będącego płatnikiem zasiłków.

czytaj więcej »

Kontrole prowadzone przez ZUS pokazują, że płatnicy bardzo często zawierają umowy cywilnoprawne (umowę zlecenie lub umowę o dzieło) w sytuacjach, w których spełnione są przesłanki warunkujące nawiązanie stosunku pracy, a więc podpisania umowy o pracę. Z uwagi na oszczędności w zakresie obciążeń składkowych zamiast umów zleceń zawierane są też często umowy o dzieło. Podważenie przez ZUS rodzaju zawartej umowy nakłada na płatników wiele obowiązków dotyczących, zarówno korekt złożonych już dokumentów ubezpieczeniowych, jak i uregulowania zaległych składek – często z odsetkami za zwłokę.

czytaj więcej »

Dokonując potrąceń, pracodawca musi zwracać szczególną uwagę na maksymalną wysokość potrącenia oraz kwotę wolną od potrąceń. Kwota ta od 1 marca 2022 r. uległa waloryzacji. Sprawdź, jak nie przekroczyć kwoty wolnej.

czytaj więcej »

Propozycje zmian w Polskim Ładzie w zakresie podatków i składek przedstawione przez resort finansów pod koniec marca zakładają odejście od ustalania zaliczek na podatek według zasad z 2021 roku i 2022 roku i od stosowania mechanizmy tzw. rolowania niepobranej części zaliczki do momentu, aż w całości zostanie pobrana przez płatnika.

czytaj więcej »

Osoba, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej może ubiegać się przyznanie jednorazowego odszkodowania. To samo dotyczy uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej spełniającego określone warunki. Kwoty tego świadczenia ustalane są na okres od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca następnego roku.

czytaj więcej »

Ułatwienia w zatrudnieniu osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy dotyczą także osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – w tym umów zlecenia. Realizacja umów następuje we wszystkich aspektach w takim sam sposób, jak w przypadku umów zawartych z obywatelami Polski. Dotyczy to także ubezpieczeń społecznych. 

czytaj więcej »

Od 1 sierpnia 2022 r. mają zacząć obowiązywać zmiany Kodeksu pracy wynikające z konieczności dostosowania jego przepisów do nowych dyrektyw unijnych. Wprowadzane zmiany wpłyną również na treść umów zawieranych z pracownikami.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy emeryt pracujący na umowę zlecenia, którego wynagrodzenie razem z emeryturą nie przekroczy rocznie 30.000 zł, może skorzystać w 2022 roku z niepotrącania mu zaliczki na podatek dochodowy? A jeśli tak, to w jakiej formie powinna być jego zgoda?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma zawarła z pracownikiem dwie odrębne umowy o pracę na różne stanowiska pracy. Jak prawidłowo liczyć wynagrodzenie i ulgę dla klasy średniej? Jak rozliczać zaliczkę na podatek dochodowy? Czy każdą z umów traktować oddzielnie i podatek liczyć oddzielnie, czy łączyć? Czy KUP stosować przez cały rok do obu umów o pracę? Czy ograniczać do kwoty 4.500 zł rocznie?

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie, w której pracuję, jest rada nadzorcza i kontrakt menedżerski. Czy w przypadku rady nadzorczej i kontraktu menedżerskiego mogę zastosować ulgę dla klasy średniej lub odroczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie kwestii, jak wyliczyć składkę zdrowotną, jeżeli przedsiębiorca opłaca podatek kwartalnie.

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniodawca deleguje pracownika do pracy za granicę. Część miesiąca pracuje on tam, a część w Polsce. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy oddelegowanego pracownika?  

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy osobę na zleceniu, która posiada ustalone prawo do emerytury decyzją Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA z 4 marca 2021 r. Wypłata świadczenia pozostaje zawieszona do 28 lutego 2022 r. z uwagi na pobieranie rocznego uposażenia wynikającego z art. 117 ustawy o Policji. Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić tego zleceniobiorcę i jakie składki opłacać?  

czytaj więcej »

Pytanie: Organem zarządzającym w spółdzielni mieszkaniowej jest zarząd składający się z prezesa zarządu, zastępcy prezesa i członka zarządu. Prezes zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Natomiast jego zastępca i członek zarządu (członek spółdzielni) zostali wybrani uchwałą rady nadzorczej w głosowaniu tajnym do pełnienia swoich funkcji. Otrzymują wynagrodzenie w wysokości 5% minimalnego wynagrodzenia od odbytego posiedzenia (wysokość wynagrodzenia uchwalona w statucie spółdzielni). Czy należy zgłosić ich do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 2250?

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie branym pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego pracownik przebywał na zwolnieniach lekarskich. W jednym miesiącu było to 10 dni, w drugim zaś 16 dni. Jak uzupełnić wynagrodzenie za te miesiące, jeśli otrzymuje on wynagrodzenie akordowe oraz stały miesięczny dodatek trudnościowy, który pomniejszany jest za okresy pobierania świadczeń chorobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: W wyniku popełnionego przez nas błędu pracownik otrzymał zaniżone wynagrodzenie chorobowe z tytułu niezdolności do pracy mającej miejsce w roku ubiegłym. Jak skorygować ten błąd oraz co z wyrównaniem świadczenia chorobowego, jeżeli osoba ta już u nas nie pracuje?

czytaj więcej »

Pytanie: Z uwagi na przejściowe kłopoty finansowane wynagrodzenia za luty pracownicy otrzymają w marcu razem z poborami za ten miesiąc. W marcu wypłacamy również premię roczną za 2021 r. Jak taką wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych, jeżeli część z tych osób odejdzie już z firmy?

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie wypłacane są premie kwartalne, które zgodnie z regulaminem premiowania nie są obniżane za okresy pobierania świadczeń chorobowych. W styczniu 2022 roku premię za IV kwartał 2021 roku otrzymał pracownik przebywający obecnie na zwolnieniu lekarskim. Jak ustalić podstawę przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego, jeśli 1 grudnia zmieniono mu wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 1/2? Jakie dokumenty złożyć za miesiąc, w którym pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe?

czytaj więcej »