WYDANIE ONLINE

Przepisy nie uzależniają prawa do trzynastki od zajmowanego stanowiska, wymiaru etatu oraz źródła finansowania wpłat. Sprawdźmy, jak obliczać podstawę trzynastki i jakie dokumenty wypełniać w związku z wypłatą, a tak-że w jaki sposób rozliczyć trzynastkę z ZUS i urzędem skarbowym. Przekonajmy się, jakie zasady obowiązują przy wypłacie trzynastki, jeśli pracownik w danym roku przebywał na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

czytaj więcej »

Wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego, zwolniona jest z opodatkowania i oskładkowania. Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT oraz § 2 ust. 29 rozporządzenia składkowego. Pamiętajmy, że o tym, czy możemy zastosować wyłączenie podatkowe i składkowe decyduje przede wszystkim to, z jakiej tematyki poszerza wiedzę pracownik oraz czy robi to z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

czytaj więcej »

Zapewnianie pracownikom przez pracodawcę bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów do pracy lub powrotu z niej zasadniczo generuje przychód ze stosunku pracy. Warto pamiętać, że po spełnieniu określonych warunków tego typu świadczenia mogą być zwolnione z oskładkowania.

czytaj więcej »

Do końca lutego płatnicy mają ustawowo czas na sporządzenie i przekazanie ubezpieczonym informacji rocznych za 2019 rok, w tym roku datą graniczną jest 2 marca, ponieważ ostatni dzień lutego wypada w sobotę. W informacji uwzględniamy wszystkie dane, które przekazano za ubezpieczonego do ZUS w imiennych raportach miesięcznych (ZUS RCA/ZUS RZA/ZUS RSA) oraz w raporcie ZUS RPA.  Powinna uwzględniać ona również wszystkie korekty danych przekazane w imiennych raportach miesięcznych korygujących za danego ubezpieczonego do ZUS. Dokument ten utworzymy w programie Płatnik.

czytaj więcej »

W związku z wprowadzeniem nowej ulgi składkowej, czyli tzw. małego ZUS plus pojawiały się zmiany w deklaracji ZUS DRA cz. II i raporcie rozliczeniowym ZUS RCA cz. II. Nadano także nowe brzmienie opisom dwóch kodów tytułu ubezpieczenia: 05 90 i 05 92.

czytaj więcej »

W związku ze zmianami rozporządzenia w sprawie druków w czerwcu pojawią się kolejne modyfikacje w dokumentach i kodach ubezpieczeniowych. Obejmują one informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa).

czytaj więcej »

 Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogą mieć świadczenia przeliczone na gorszych warunkach po osiągnięciu „standardowego” wieku emerytalnego, jeżeli przepisy ustawy nakazują przy ustalaniu podstawy wymiaru odliczyć pobrane wcześniejsze emerytury. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego  z 28 listopada 2019 r., sygn. akt III UZP 5/19).

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik pobierający ryczałt na jazdy lokalne przebywał w kilkudniowej delegacji, otrzymując z tego tytułu kilometrówkę. Które z tych świadczeń może być objęte wyłączeniem z podstawy wymiaru składek w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie chcielibyśmy zamiast posiłków regeneracyjnych wykupić pracownikom bony obiadowe. Czy tego rodzaju świadczenie będzie podlegało oskładkowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika, za którego w poprzednim zakładzie nie były opłacane składki na FP, FGŚP oraz SFWON, ponieważ wrócił on z urlopu wychowawczego. Czy zwolnienie to obowiązuje także w naszej firmie? Jeżeli tak, to jak ustalić okres nim objęty oraz na podstawie jakich dokumentów?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie kontroli ZUS okazało się, że dział płac wskutek błędu zaniżył w czerwcu 2019 roku podstawę wymiaru składek kilku nadal zatrudnionym u nas pracownikom. Po skorygowaniu dokumentacji rozliczeniowej nasza firma zapłaciła z własnych środków całość zaległych składek na ubezpieczenia. Czy kwoty składek w części, która powinna być potrącona z wynagrodzeń pracowników, stanowią ich przychód podlegający oskładkowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w roku ubiegłym osoba ta przekroczyła roczną kwotę graniczną?

czytaj więcej »

Pytanie: W dokumentach za październik omyłkowo wpisałam nieprawidłową (zaniżoną) stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe. Różnica między prawidłową a błędną stawką wynosi tylko 0,02%. Czy tego rodzaju błąd też muszę skorygować, a jeżeli tak, to jak to zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Okazało się, że pracownik, który był na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, w tym czasie wykonywał inną pracę zarobkową, o czym nie wiedzieliśmy. Otrzymał z ZUS decyzję o konieczności zwrotu wypłaconego przez nas zasiłku chorobowego. Czy w tym przypadku musimy dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych do ZUS (imiennego raportu miesięcznego i deklaracji rozliczeniowej)?

czytaj więcej »