Zwolnienie ze składek ZUS od umów zlecenia do 30 kwietnia 2021 r. – jakie obowiązki ma zleceniodawca

Zleceniobiorca, który zawarł umowę do 31 marca 2021 r. i jej przedmiot związany jest z działalnością twórczą, artystyczną, w zakresie architektury oraz usługi architektoniczne i na rzecz muzeów, może złożyć wniosek o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku naliczania za niego składek. Zleceniodawca może – na wniosek zleceniobiorcy – zostać zwolniony z obowiązku obliczania, potrącania z dochodu zleceniobiorcy i opłacania składek ZUS, należnych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Zmiana terminu wypłaty premii kwartalnej – w jaki sposób uwzględniać premię w podstawie zasiłkowej

Pytanie: W zakładzie pracy obowiązuje premia kwartalna wchodząca w podstawę chorobowego, która w 2020 roku była wypłacana na koniec kwartału, a od 2021 roku jest wypłacana za koniec miesiąca następującego po zakończonym kwartalne. Na przykład premia za IV kwartał 2020 roku została wypłacona 31 stycznia tego roku. Pracownica w marcu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Do postawy chorobowego przyjmujemy cztery kwartały z 2020 roku. Czy do IV kwartału 2020 roku wliczamy kwotę premii za IV kwartał 2020, która była wypłacona w styczniu 2021 roku?

Zdalna kontrola ZUS w czasie pandemii – kiedy płatnik składek może się jej spodziewać

Od marca ubiegłego roku ZUS zawiesił realizację jednego z powierzonych mu zadań, czyli wykonywania kontroli płatników składek. Wstrzymanie kontroli miało trwać kilka tygodni, ale sytuacja epidemiczna wpłynęła na to, że swego rodzaju „bezczynność” ZUS w tym zakresie trwała już ponad rok. W marcu tego roku ZUS rozpoczął przygotowania do powrotu działań kontrolnych, ale z zachowaniem środków ostrożności oraz odpowiedniego reżimu sanitarnego. Nowością w jest możliwość przeprowadzenia kontroli u płatnika składek, który jest przedsiębiorcą, w sposób zdalny. Jak może wyglądać taka kontrola, na czym będzie polegała, co się zmieni?

Zasiłki macierzyńskie w 2021 r. – tabele i 15 przykładów

Zasiłek macierzyński jest jednym ze świadczeń pieniężnych przysługujących w ramach ubezpieczenia chorobowego, przeznaczonym na opiekę nad dzieckiem/dziećmi bezpośrednio po porodzie i w kilku/kilkunastu następnych miesiącach. Jest to świadczenie, które nadal – mimo jakiś czas temu zapowiadanych zmian – przysługuje bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. To zaś oznacza, że do ustalenia prawa i wypłaty tego zasiłku nie stosuje się okresu wyczekiwania, który wymagany jest dla zasiłku chorobowego. W 2021 roku zasady ustalania prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie uległy zmianie, z wyjątkiem podstawy wymiaru związanej ze zmianą wymiaru czasu pracy w okresie epidemii COVID-19 oraz ułatwienia wprowadzone przez ZUS w pozyskiwaniu niektórych dokumentów do wypłaty zasiłku.

Zamiana premii miesięcznej na kwartalną – jak ustalić podstawę wymiaru

Pytanie: Do końca marca 2021 roku wypłacaliśmy pracownikom premie miesięczne pomniejszane za okres choroby. Pobieraliśmy od ich składki na ubezpieczenia społeczne i premie wliczaliśmy do podstawy wymiaru zasiłków. Od 1 kwietnia w miejsce zlikwidowanych premii miesięcznych wpłacać będziemy premie kwartalne do 10. dnia miesiąca po zakończeniu kwartału. Czyli pierwsza premia za II kwartał zostanie wypłacona w lipcu. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachoruje w maju, gdy jeszcze żadnej premii kwartalnej nie otrzyma? Czy premie miesięczne całkowicie pomijamy? Czy osobom, które przebywają na zasiłkach chorobowych i macierzyńskich, premie kwartalne odliczamy z podstawy wymiaru zasiłków?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika przejętego zakładu – jak je obliczyć

Pytanie: Jeden z pracowników firmy przejętej przez nas na podstawie art. 231 Kodeksu pracy stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w drugim miesiącu po przejęciu. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego?

Umowa zlecenia – co z korektą składek ZUS i PIT

Pytanie: Firma zatrudnia dwie osoby na umowę zlecenia. Są to osoby w wieku do 26 lat. Z chwilą zatrudnienia w 2020 roku nie zgłosiły, że są osobami uczącymi się w trybie zaocznym i zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. W marcu 2021 r. pisemnie oświadczyły, że uczęszczają zaocznie do szkoły. Czy należy skorygować ich wynagrodzenie za 2020 rok? Jak sporządzić korektę składek ZUS? Czy trzeba skorygować PIT-11?

Składki ZUS za byłego pracownika – jakie źródło przychodów

Jeżeli pracodawca sfinansował składki ZUS za byłego pracownika, w części finansowanej przez tę osobę, to uzyskuje ona przychód z innych źródeł. W dniu powstania przychodu osoba ta nie była bowiem pracownikiem. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 marca 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1054.2020.1.RR).

Pracownik pracuje równolegle u dwóch pracodawców – jak może zrezygnować z obu rachunków PPK

Pytanie: Uczestnik PPK równolegle pracuje w kilku miejscach (na podstawie umowy o pracę). W każdym posiada część etatu. Czy jeśli ta osoba zechce zrezygnować z PPK, to musi każdemu pracodawcy z osobna przekazać wypełnioną deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK o której mowa w art. 23 ustawy o PPK?

Pakiet medyczny – co ze zwolnieniem składkowym

W przypadku ustalenia w zakładowym układzie zbiorowym pracy uprawnienia pracowników do nabywania pakietów medycznych oraz wprowadzenia dla pracowników co najmniej nieznacznej odpłatności z tytułu korzystania ze świadczeń objętych tymi pakietami, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączona jest różnica pomiędzy kwotą wynagrodzenia płaconą przez pracodawcę podmiotowi świadczącemu usługi medyczne objęte pakietem, a kwotą płaconą pracodawcy przez pracowników z tytułu korzystania ze wspomnianych pakietów. Takie wnioski wynikają z interpretacji indywidualnej ZUS z 26 marca 2021 r. (decyzja nr 258/2021 z 26 marca 2021 r., w sprawie DI/200000/43/258/2021).