W jakiś sposób ustalić podstawę zasiłkową w przypadku zmiany zasad dotyczących wypłat dodatku stażowego?

Pytanie: W naszej firmie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadziliśmy zmiany w regulaminie placowym dotyczące dodatku stażowego. Od tej daty przysługuje on pracownikowi za dni, za które otrzymuje on wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu choroby, zasiłku, opieki nad dzieckiem. Do dnia wprowadzenia zmian dodatek wliczaliśmy do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Nasze pytanie dotyczy jednego z pracowników, który pierwsze zwolnienie dostarczył 13 marca 2019 r. Podstawę wymiaru liczyliśmy z okresu od marca 2018 r. do lutego 2019 r. Kolejne zwolnienie pracownik dostarczył 8 maja. Jak prawidłowo należało wyliczyć podstawę wymiaru? Czy należało wziąć pod uwagę okres od maja 2018 r. do kwietnia 2019 r. bez dodatku?

Problemy z wynagrodzeniem chorobowym – 30 praktycznych przykładów i 12 błędów

Wynagrodzenie chorobowe, w przeciwieństwie do zasiłków, wypłacane jest zawsze przez pracodawcę zatrudniającego chorującego pracownika. To na nim spoczywa więc obowiązek prawidłowego ustalenia uprawnień do tego wynagrodzenia, obliczenia jego wysokości oraz wykazania wypłaconych kwot w dokumentach rozliczeniowych. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy popełniają tu błędy wymagające późniejszych korekt. Sprawdźmy, czego dotyczą wątpliwości i jak sobie z nimi poradzić.

PIT zerowy dla młodych – co ze składką zdrowotną

Obowiązujące od 1 sierpnia zmiany związane z wprowadzeniem zerowego podatku dla młodych, nie zmieniły zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nadal obowiązują dwie ważne zasady. Sprawdźmy, o jakich zasadach należy pamiętać.

Jakie świadczenia przysługują po ustaniu stosunku pracy po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy?

Pytanie: Zostałam zwolniona z pracy 11 lipca 2019 r. W dniu 14 lipca zarejestrowałam się w urzędzie pracy (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ pracodawca nie odprowadzał składek na Fundusz Pracy). W tym samym miesiącu zachorowałam. Czy jeżeli zwolnienie zostało wystawione 25 lipca 2019 r., to mogę otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS i ile on wynosi?

Jak sobie poradzić z błędem krytycznym przy wysyłce ZUS RCA dotyczącym powtarzającego się identyfikatora?

Pytanie: Nie mogę wysłać dokumentu korygującego ZUS RCA, ponieważ  występuje błąd krytyczny informujący o tym, że taki numer identyfikatora już występował, a jestem przekonana, że nie był on wcześniej wysyłany z tym numerem. Z czego wynikają te problemy i co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Jak przygotować raporty rozliczeniowe za pracownicę w ciąży na zwolnieniu lekarskim?

Pytanie: Nasza pracownica w ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim od 14 lutego 2019 r. do dnia porodu.  W deklaracji za kwiecień 2019 r. wykazaliśmy wypłacony zasiłek chorobowy za okres od 1 do 27 kwietnia. W imiennym raporcie ZUS RSA wykazaliśmy przerwy z kodami: 313 – za okres od 1 do 27 kwietnia, 311 – za okres od 28 do 30 kwietnia z kwotą „0”,  zakładając, że pracownica pójdzie na urlop macierzyński zaraz po zwolnieniu lekarskim (kwoty nie naliczyliśmy, ponieważ czekaliśmy na informacje i złożenie dokumentów). Pracownica poszła na zwolnienie lekarskie od 29 kwietnia do 2maja (pobyt w szpitalu). Dziecko urodziła 30 kwietnia. Prosimy o pomoc w prawidłowym zakwalifikowaniu i  rozliczeniu poniżej wykazanych przerw: 28 kwietnia (niedziela) – brak jakichkolwiek dokumentów (nie zakwalifikowaliśmy do wypłaty zasiłku ani wynagrodzenia), 29 kwietnia – zasiłek  chorobowy (płatny 100% – ciąża), 30 kwietnia – zasiłek macierzyński (płatny 80% przez cały rok – złożone odpowiednie dokumenty) Poniżej przedstawiamy naszą wersję.Korekta dokumentów złożonych dla danej pracownicy za kwiecień (02.04.2019) oraz ZUS DRA (02.04.2019):1)      ZUS RSA: Kod 313; 01.04.–27.04.2019; 27 dni; kwota, Kod 151; 28.04.2019; kwota „0”'; (czy może nie wykazywać?) Kod 313 ; 29.04.2019; kwota „0”, Kod 311; 30.04.2019; kwota „0”. Dokumenty do złożenia za maj dla danej pracownicy:1)      ZUS RSA: Kod 313; 01.05.–31.05.2019; 31 dni; kwota, Kod 317; 29.04.2019; 1 dzień; kwota, Kod 315; 30.04.2019; 1 dzień; kwota, Bardzo prosimy o wskazanie prawidłowego rozwiązania.

Jak przygotować pracowników do wprowadzenia PPK – praktyczne porady

Jednym z ustawowych obowiązków pracodawców związanym z wprowadzaniem pracowniczych planów kapitałowych (PPK) jest poinformowanie osób zatrudnionych o określonych uprawnieniach związanych z oszczędzaniem. Jeżeli chodzi o formę, częstotliwość oraz kanały komunikacji to decyzję podejmują sami pracodawcy. Sprawdźmy, o czym i w jakich terminach powinniśmy poinformować pracowników w związku z wprowadzaniem PPK.  

Jak go stosować zerowy PIT w przypadku środków z ZFŚS i świadczeń niepieniężnych?

Pytanie: Prosilibyśmy o wyjaśnienie, czy zerowym PIT-em dla młodych może być objęta wypłata świadczeń z ZFŚS oraz świadczenia niepieniężne, np. dofinansowanie do opieki medycznej, sportu, samochodów służbowych lub dopłaty do posiłków?

Do jakich ubezpieczeń europosła wykonującego umowę zlecenia?

Pytanie: Prosiłabym o udzielenie odpowiedzi na pytanie, do jakich ubezpieczeń należy zgłosić europosła pobierającego uposażenie, z którym podpisaliśmy umowę zlecenia? Osoba ta posiada ustalone prawo do emerytury.