Czy wypłacać zasiłek opiekuńczy za dni wolne od pracy?

Pytanie: Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 2.000 zł brutto, w sierpniu przepracowała wszystkie zaplanowane dni. W sierpniu otrzymała też zwolnienie na dziecko na 3 dni, w których nie miała obowiązku wykonywania pracy. Czy sierpniu wypłacam jej wynagrodzenie plus zasiłek chorobowy na dziecko? Czy zasiłek ten przysługuje jej, a jeżeli tak, to jak wyliczyć jego kwotę?

Czy przeliczać zasiłek w przypadku wypłata dodatku za wychowawstwo w czasie choroby?

Pytanie: Jedna z nauczycielek zatrudnionych w naszej szkole zachorowała 18 września 2018 r. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęłam okres od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. We wrześniu 2018 r., w którym wystąpiła choroba, nauczycielka otrzymała nowy dodatek za wychowawstwo, wcześniej takiego dodatku nie dostawała. Czy powinnam przeliczyć na nowo podstawę chorobowego i wliczyć ten dodatek?

Czy odszkodowanie wypłacone wiceprezesom spółki należy oskładkować?

Wartość odszkodowania wypłaconego z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Takie wnioski wynikają z interpretacji ZUS z 2 lipca 2019 r., WPI/200000/43/555/2019.

Czy należy opłacić składki na ZUS od dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu stosunku pracy?

Katalog świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek zawartych w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma co prawda charakter otwarty, jednak nie można jednoznacznie przyjąć, że każde świadczenie wypłacone w związku z rozwiązaniem stosunku pracy będzie wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Takie wnioski wynikają z interpretacji ZUS z 3 lipca 2019 r., WPI/200000/43/577/2019.

Czy nagrody uznaniowe należy uwzględniać podstawie wymiaru zasiłków?

Pytanie: W zakładzie pracy pracownikom przysługują nagrody, które otrzymują oni, w zależności od posiadanych przez nas środków, raz lub dwa razy w roku zgodnie z następującym regulaminem: „Nagrody1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia tworzy się na dany rok kalendarzowy fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości 3% planowanego funduszu płac.2. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje dyrektor po zasięgnięciu opinii bezpośredniego przełożonego pracownika. 3. Ustala się następujące kryteria przyznawania nagród pracownikom: wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, różnorodność i złożoność realizowanych zadań, wykazywanie inicjatywy w pracy, angażowanie się w działalność zakładu i jego prawidłowe funkcjonowanie, troszczenie się o dobro zakładu, przestrzeganie przepisów bhp i ppoż., stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, inne mające wpływ na pozytywną ocenę pracownika. Czy nagrody te uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłków?

Czy można korzystać ze zwolnienie ze składek na FP, FS i FGŚP za byłego bezrobotnego 50+ w przypadku kolejnej umowy?

Pytanie: W naszej firmie 1 lutego 2019 r. zatrudniliśmy na pełny etat na podstawie umowy o pracę na czas określony 53-letniego bezrobotnego. Z tego tytułu korzystamy ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP. Od 1 lipca zawarliśmy z pracownikiem kolejną bezterminową umowę o pracę. Czy z uwagi na ciągłość zatrudnienia (między ww. umowami nie było ani dnia przerwy) możemy korzystać ze zwolnienia ze składek aż wyczerpania 12-miesięcznego okresu zwolnienia?

Czy do podstawy wymiaru zasiłku wliczać honoraria autorskie otrzymywane przez pracowników?

Pytanie: Redaktorzy pracujący w naszym wydawnictwie w umowach o pracę i regulaminie wynagradzania mają określone tylko wynagrodzenie zasadnicze, bez dopisku o prawie do honorariów autorskich. Za artykuły i zdjęcia dostają honoraria autorskie, które są oskładkowane. Czy wysokość tych honorariów (po potrąceniu składek) podlega wliczeniu do podstawy wyliczenia świadczeń chorobowych? Honoraria autorskie są wypłacane niezależnie od absencji chorobowej. Redaktorzy mają również prawo do premii kwartalnej (uznaniowej) i nagrody z zysku (również uznaniowej), które nie są pomniejszane za okresy choroby. Pracownik zachowuje do nich prawo za okresy pobierania zasiłków. Czy te składniki należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków?

Limity okresów wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego

Okresy wypłaty zasiłków i ich zliczanie często sprawiają problemy i dlatego warto zapoznać się z opracowaniem, w którym przedstawiamy wszystkie rodzaje świadczeń związanych z chorobą, macierzyństwem i koniecznością sprawowania osobistej opieki przez ubezpieczonych oraz maksymalne okresy ich wypłaty oraz sposoby ich zliczania. Przekroczenie limitu wypłaty danego świadczenia przez pracodawcę z jego winy jest traktowane jak wypłata bezpodstawna i skutkuje koniecznością dokonania zwrotu do ZUS bezpodstawnie wypłaconej kwoty wraz z odsetkami w formie dopłaty składek.

Jak go rozliczyć student wykonującego umowę zlecenia, który ukończył 26 lat w trakcie miesiąca?

Pytanie: 25-letni student ma zawartą umowę zlecenia od 1 lipca do 1 listopada 2019 r. z kwotą 2.300 zł za miesiąc. Jak rozliczyć go za lipiec, sierpień, wrzesień i październik? Sytuację komplikuje fakt, że 10 września kończy 26 lat, a 1 października rozpoczyna studia magisterskie (studia licencjackie ukończył 20 czerwca). Jak rozliczyć go z ZUS i urzędem skarbowym (zerowy PIT)?