AUS 236

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2020 roku

W przyszłym roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian. Zacznijmy od tego, że z dniem 1 stycznia 2020 r. prawdopodobnie zmienione zostaną zasady korzystania z małego ZUS-u, w tym dotyczące sposobu ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zakresu informacji przekazywanych do ZUS. Z początkiem stycznia oraz początkiem lipca 2020 r. kolejna grupa płatników objęta zostanie przepisami ustawy o PPK, z czym wiązać się będą zupełnie nowe obowiązki. Zmiany obejmą także minimalne i maksymalne podstawy wymiaru składek niektórych ubezpieczonych, a ich skutkiem może być objęcie ubezpieczeniami lub ich ustanie w sytuacji gdy dana osoba posiada kilka tytułów do nich. Zmiany te pociągną za sobą konieczność zmodyfikowania dokumentów rozliczeniowych.

W jakich przypadkach dofinansowanie do szkoleń i studiów podyplomowych jest zwolnione ze składek?

Pytanie: Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania w zakresie zawieranych umów o podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracownika za zgodą pracodawcy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Czy dofinansowanie szkoleń oraz studiów podyplomowych na podstawie przedłożonych faktur stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy i powinno podlegać oskładkowaniu i opodatkowaniu? W jaki sposób należy dokonać rozliczenia przychodu powstałego w wyniku opłacenia za pracownika kosztów szkolenia/studiów podyplomowych?   

AUS 235

W jakich dokumentach przekazywanych do ZUS poinformować o zatrudnieniu emeryta?

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika będącego emerytem. Na jakim druku oraz w jakim terminie powinniśmy poinformować o tym ZUS?

Jak wysłać dokumenty do ZUS, gdy program Płatnik sygnalizuje błędy krytyczne 65003501 oraz 66004001?

Pytanie: Wysłałam do ZUS zestaw dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RPA, ZUS RZA, ZUS RSA) oznaczony identyfikatorem 01.08.2019. Zarówno zestaw dokumentów, jak i dokumenty mają status „odrzucony”. Dlatego też po raz drugi zrobiłam dokumenty o identyfikatorze 01.08.2019. Dodałam je do zestawu i zweryfikowałam zestaw. Program wyświetlił błąd krytyczny o numerze 65003501, który nie pozwala mi wysłać dokumentów. Po otrzymaniu takiego komunikatu zmieniłam numer dokumentów na 02.08.2019. Weryfikacja dokumentów ponownie wykazała błąd krytyczny, tym razem o numerze 66004001. Błąd ten również nie pozwala mi wysłać dokumentów. Proszę o wskazówki, co mam zrobić, aby wysłać dokumenty do ZUS. 

Jak ustalić podstawę wymiaru składek, gdy pracownik przez część miesiąca przebywa na urlopie bezpłatnym?

Pytanie: Przez kilkanaście dni pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym. Jak należy ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc oraz w jakich raportach wykazać tę osobę?

AUS 234

Rozliczanie składkowe posiłków finansowanych pracownikom z uwzględnieniem najnowszych interpretacji ZUS

W praktyce nierzadko zdarza się, że pracodawcy finansują swoim pracownikom posiłki i produkty spożywcze. Tego typu świadczenie generalnie stanowi dla zatrudnionego przychód, jednak w pewnych okolicznościach korzysta on ze zwolnienia z oskładkowania. Dotyczy to np. posiłków profilaktycznych przyznawanych w oparciu o przepisy bhp. Czasami  „pożywianie się” na koszt pracodawcy wcale nie stanowi przysporzenia majątkowego. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy nie ma możliwości ustalenia wartości świadczenia otrzymanego przez konkretną osobę. Sprawdźmy szczegółowe wyjaśnienia oraz najnowsze interpretacje ZUS.

Regulaminy wynagradzania i premiowania – jaki mają wpływ na podstawę wymiaru zasiłków

Regulaminy wynagradzania i premiowania oraz układy zbiorowe pracy określają rodzaje przysługujących pracownikom składników wynagrodzenia, okres, za który te składniki przysługują, zasady ich przyznawania, naliczania i wypłaty. Decydują więc o tym, czy składnik wynagrodzenia uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku, czy nie. Jeżeli uwzględniamy, to czy po uzupełnieniu, czy w faktycznej wysokości, bez uzupełniania, czy przez doliczenie do miesiąca, w którym składnik wynagrodzenia wypłaciliśmy, czy też w proporcji przewidzianej dla składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc.

Praca i inne aktywności na urlopie rodzicielskim – na co należy zwrócić uwagę

Powszechnie wiadomo, że urlop rodzicielski można łączyć z pracą u swojego pracodawcy w wymiarze nie większym niż pół etatu. Kwestia aktywności zawodowej i pozazawodowej na urlopie rodzicielskim wymaga jednak szerszego omówienia, ponieważ pojawia się to sporo wątpliwości dotyczących tego, co jest prawnie dozwolone, a nad jaką aktywnością należałoby się jednak zastanowić.

AUS 233

Ubezpieczenia społeczne obcokrajowców z uwzględnieniem najnowszych interpretacji ZUS

Naczelną zasadą jest, że cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom wtedy, gdy posiada na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jeden z tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń oraz wykonuje pracę w Polsce. W takich okolicznościach jedynie ratyfikowana umowa międzynarodowa, jako prawo nadrzędne, może wykluczyć konieczność objęcia obcokrajowca polskimi ubezpieczeniami. Sprawdźmy, jak w praktyce prowadzić rozliczenia z ZUS zatrudnionych obcokrajowców, i to zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać po chorobie zwrot tylko części składek

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą - w tym przedsiębiorcy - mogą otrzymać zwrot tylko części składek opłaconych za miesiące, w których byli niezdolni do pracy z powodu choroby i otrzymywali zasiłek chorobowy. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r., III UZP 1/19.

Przedsiębiorca po przekształceniu firmy opłaca składkę wypadkową w dotychczasowej wysokości

Przedsiębiorca, który przekształcił jednoosobową działalność w spółkę z o.o., ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości, jeżeli nie wystąpią okoliczności istotne z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego. Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 7 sierpnia 2019 r., WPI/200000/43/714/2019.

AUS 232

W jakiś sposób ustalić podstawę zasiłkową w przypadku zmiany zasad dotyczących wypłat dodatku stażowego?

Pytanie: W naszej firmie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadziliśmy zmiany w regulaminie placowym dotyczące dodatku stażowego. Od tej daty przysługuje on pracownikowi za dni, za które otrzymuje on wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu choroby, zasiłku, opieki nad dzieckiem. Do dnia wprowadzenia zmian dodatek wliczaliśmy do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Nasze pytanie dotyczy jednego z pracowników, który pierwsze zwolnienie dostarczył 13 marca 2019 r. Podstawę wymiaru liczyliśmy z okresu od marca 2018 r. do lutego 2019 r. Kolejne zwolnienie pracownik dostarczył 8 maja. Jak prawidłowo należało wyliczyć podstawę wymiaru? Czy należało wziąć pod uwagę okres od maja 2018 r. do kwietnia 2019 r. bez dodatku?

Problemy z wynagrodzeniem chorobowym – 30 praktycznych przykładów i 12 błędów

Wynagrodzenie chorobowe, w przeciwieństwie do zasiłków, wypłacane jest zawsze przez pracodawcę zatrudniającego chorującego pracownika. To na nim spoczywa więc obowiązek prawidłowego ustalenia uprawnień do tego wynagrodzenia, obliczenia jego wysokości oraz wykazania wypłaconych kwot w dokumentach rozliczeniowych. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy popełniają tu błędy wymagające późniejszych korekt. Sprawdźmy, czego dotyczą wątpliwości i jak sobie z nimi poradzić.

AUS 231

  W jaki sposób rozliczyć od 1 sierpnia studenta wykonującego umowę zlecenia?  

Pytanie: Od 1 do 16 sierpnia zatrudniamy osobę na umowę zlecenia (student, 22 lata) z kwotą brutto 1.750 zł. Jak rozliczyć tę osobę na liście płac oraz jakie dokumenty wysłać do ZUS i do urzędu skarbowego? Czy zgodnie z nowymi przepisami jesteśmy zwolnieni z opodatkowania tego wynagrodzenia?

  Świadczenia wakacyjne dla pracowników w 2019 roku – w jakich przypadkach będą zwolnione z oskładkowania

Pracownicy korzystający z urlopów otrzymują różnego rodzaju dofinansowania do wypoczynku. Niektóre z tych dopłat są całkowicie zwolnione ze składek, inne podlegają oskładkowaniu w części. Są też takie, które nie korzystają z wyłączeń składkowych w ogóle. Aby świadczenia były wolne od składek, muszą być spełnione określone warunki.

Zmiany w zakresie ubezpieczeń po przejściu z zasiłku macierzyńskiego na urlop wychowawczy – 26 praktycznych przykładów

Zmiana rodzaju urlopu, z którego korzysta pracownik – z macierzyńskiego lub rodzicielskiego na wychowawczy – skutkuje wieloma zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W jej wyniku nastąpi rozszerzenie zakresu ubezpieczeń, którymi objęta jest dana osoba, zmieni się tytuł do nich oraz podstawa wymiaru składek, a w niektórych sytuacjach – także płatnik składek. O wszystkich tych zmianach trzeba poinformować ZUS za pomocą imiennych raportów miesięcznych wypełnionych w odpowiedni sposób.

AUS 230

Raporty zerowe – 12 przykładów, w których należy je przekazać do ZUS

Płatnicy składek rozliczają składki za ubezpieczonych i wykazują je w raportach imiennych przekazywanych do ZUS, ale w określonych sytuacjach takie raporty składają z zerowymi podstawami wymiaru oraz zerowymi składkami na wszystkie albo tylko na niektóre z ubezpieczeń. Pamiętajmy, że wyzerowane raporty służą też do zgłoszenia korekt złożonych wcześniej dokumentów. Sprawdźmy szczegóły dotyczącego tego, w jakich sytuacjach należy przekazać do ZUS raporty zerowe.

Odpowiedzialność pracownika kadr lub biura rachunkowego wobec ZUS

To płatnik składek – pracodawca lub zleceniodawca – odpowiada za realizację zobowiązań związanych z podleganiem przez osoby zatrudnione ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepisy ustawy systemowej nakładają na płatników określone obowiązki, przewidując za ich niewykonanie sankcję w postaci grzywny do 5.000 zł. Odpowiedzialność karną może ponieść nie tylko płatnik składek. Dlatego warto sprawdzić, w jakim zakresie za błędy mogą odpowiadać pracownicy działów kadrowo-płacowych lub biur rachunkowych bądź innych firm świadczących usługi w zakresie realizacji zadań pracodawcy wobec ZUS.

Od jakiej podstawy liczyć składki, jeżeli pracownik ma obciążenia alimentacyjne?

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika, którego wynagrodzenie obciążone jest należnościami alimentacyjnymi. Jak powinniśmy ustalić podstawę wymiaru składek?

AUS 229

Na jakich zasadach i w jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego?

Pytanie: Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi podczas pracy. W dniu 25 czerwca 2019 r. zakończy on okres pobierania 182 dni zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Czy po wyczerpaniu tego okresu będzie miał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?

Czy świadczenia urlopowe trzeba przekazywać na wyodrębniony rachunek ZFŚS?

Pytanie: Nasza firma nie jest zobowiązana do tworzenia ZFŚS, w związku z tym tworzymy odpis i przelewamy na wyodrębniony rachunek środki pieniężne na wypłatę świadczeń urlopowych. Świadczenie urlopowe jest wypłacane po wykorzystaniu przez pracownika 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego w roku bieżącym. Czy podatek dochodowy od świadczenia urlopowego powinien obciążać rachunek bieżący pracodawcy, czy też rachunek wyodrębniony? Czy jeżeli na rachunku wyodrębnionym pozostały środki pieniężne z poprzednich lat (w związku z rotacją pracowników i niewykorzystaniem wymaganego wymiaru urlopu do wypłaty świadczenia), mogą one posłużyć na zorganizowanie imprezy integracyjnej pracowników?

Czy można skorzystać z wyłączenia składkowego w przypadku ryczałtu za korzystanie z energii elektrycznej i z własnego oprogramowania przy wykonywaniu zlecenia?

Pytanie: Firma zatrudnia na podstawie umowy zlecenia dwie osoby pracujące zdalnie ze swych domów. Przy wykonywaniu umówionych prac używają one oprogramowania, na korzystanie z którego posiadają wykupioną prywatnie licencję. Na tę okoliczność – a także tytułem zwrotu kosztów energii elektrycznej zużywanej na potrzeby realizacji zlecenia – oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej kwocie zleceniodawca zgodnie z zawartą umową wypłaca im miesięczny ryczałt. Czy tego typu świadczenie pieniężne podlega zwolnieniu z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia składkowego?

AUS 228

Wypłaty kwartalne, roczne i jednorazowe – jak rozliczać składki i przygotować dokumenty do ZUS

Wypłaty kwartalne, roczne lub jednorazowe budzą wiele wątpliwości co do zasad ich uwzględniania w podstawie wymiaru składek oraz sposobu wykazywania w dokumentach rozliczeniowych. Wypłaty takie mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku naliczenia określonych należności składkowych lub na jego ustanie. Mogą też skutkować koniecznością przygotowania dodatkowego raportu imiennego.

Najnowsze zmiany w pracowniczych planach kapitałowych

Rząd przyjął na początku maja projekt ustawy zmieniającej przepisy o pracowniczych planach kapitałowych, który przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat oraz uproszczenie systemu PPK.

AUS 227

Umowa zlecenia z pracownikiem na niepełnym etacie – co ze składką na Fundusz Pracy

Pytanie: Z pracownikiem zatrudnionym na niepełnym etacie z wynagrodzeniem poniżej płacy minimalnego chcemy podpisać na kilka miesięcy dodatkową umowę zlecenia. Czy będzie miało to wpływ na obowiązek naliczania za tę osobę składek na Fundusz Pracy?

Przyznanie pracownikowi stopnia niepełnosprawności – co z ubezpieczeniami oraz czy informować ZUS

Pytanie: Pracownik, z którym zawarliśmy jednocześnie umowę zlecenia, przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy będzie miało to wpływ na zakres ubezpieczeń oraz czy musimy o tym poinformować ZUS?

AUS 226

W jakich przypadkach przedsiębiorca wykonujący wolny zawód skorzysta z tzw. małego ZUS-u?

Osoba fizyczna świadcząca usługi tłumaczeniowe na podstawie wpisu do CEiDG jest osobą, prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Wobec tego ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 6 marca 2019 r. (WPI/200000/43/35/2019).

W jakich przypadkach nietrzeźwy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń wypadkowych?

Pytanie: Członek naszej spółdzielni uległ wypadkowi przy pracy, będąc po wpływem alkoholu. Z firmy zabrało go do szpitala pogotowie. Otrzymaliśmy zaświadczenie lekarskie ze szpitala, z którego nie wynika, że był on pod wpływem alkoholu. Jakie dokumenty oprócz zaświadczenia lekarskiego są potrzebne do wypłaty świadczenia chorobowego w takiej sytuacji? Czy jeżeli mamy samo zaświadczenie lekarskie, to trzeba sporządzić protokół powypadkowy? Czy członek spółdzielni otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% czy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80%?  Jak policzyć zwolnienie szpitalne – 100 czy 70%?

Urlop bezpłatny pracownika, który ma dodatkowe tytuły do ubezpieczeń – co z ubezpieczeniami

Pytanie: Zatrudniamy pracownika pełnoetatowego, który zamierza w niedługim czasie wystąpić do nas z wnioskiem o trzymiesięczny urlop bezpłatny. Oprócz zawartej z nami umowy o pracę posiada on inne źródła przychodu w postaci prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umowy zlecenia (wykonywanej na rzecz obcego podmiotu poza ww. działalnością). Czy udzielenie mu urlopu wpłynie na zmianę jego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych?

AUS 225

W jakich przypadkach nienależnie pobrany zasiłek pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika?

Pytanie: Jeden z naszych pracowników, składając wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na dziecko, oświadczył, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić mu opiekę. Po jakimś czasie okazało się, że to nie była prawda. Czy zasiłek jako świadczenie pobrane bezprawnie możemy potrącić z najbliższego wynagrodzenia?

Jak skorygować błąd w przypadku wypłata dwóch świadczeń urlopowych bez składek w jednym roku kalendarzowym?

Pytanie: W ubiegłym roku pracownik otrzymał dwa świadczenia urlopowe, od których – zgodnie z rozporządzeniem składkowym – nie odprowadziliśmy składek. Jedno świadczenie wypłaciliśmy w styczniu i przysługiwało z tytułu pobytu na zaległym urlopie wypoczynkowym za rok 2017. Drugie z tytułu urlopu bieżącego wypłaciliśmy w lipcu 2018 r. Okazało się jednak, że powinniśmy oskładkować jedno ze świadczeń. Dlaczego tak należy postąpić i jak sobie z tym poradzić?

Jak odzyskać zapłacone za zleceniobiorcę kwoty składek po stwierdzeniu przez ZUS obowiązku ubezpieczeń społecznych?

Pytanie: Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe w związku z koniecznością naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od umowy zlecenia. Przed korektą od tej umowy odprowadzaliśmy tylko składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Po korekcie opłaciliśmy składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy. Czy powinniśmy domagać się od zleceniobiorcy zwrotu składek na ubezpieczenia społeczne należnych od ubezpieczonego?  Jak przygotować korektę związaną z podatkiem dochodowym (rozliczenie PIT-11)?

AUS 224

Zlecenie z rencistą nieobjęte ubezpieczeniami społecznymi – czy informować ZUS o dochodzie rocznym

Pytanie: Przez kilka miesięcy 2018 r. mieliśmy podpisaną umowę zlecenia z osobą mającą przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z uwagi na to, że była ona zatrudniona u innego płatnika na pełnym etacie, nie opłacaliśmy za nią składek na ubezpieczenia społeczne. Czy mamy obowiązek złożenia w ZUS informacji o zarobkach, a jeżeli tak, to jaką kwotę w niej wykazać i jak taka informacja powinna wyglądać?

Zgłoszenie ZUS ZSWA do 1 kwietnia – na co zwrócić szczególną uwagę

W tym roku wyjątkowo do 1 kwietnia część pracodawców musi przygotować i złożyć w ZUS druk ZUS ZSWA zawierający informacje o pracownikach świadczących w 2018 r. prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy nadal popełniają wiele błędów przy wypełnianiu wspomnianego dokumentu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w trakcie roku objętego zgłoszeniem nastąpiły zmiany mające wpływ na sposób jego wypełnienia.

W jaki sposób przeliczyć trzynastkę po zmianie wymiaru etatu na potrzeby ustalenia podstawy zasiłkowej?

Pytanie: Zatrudniliśmy nauczyciela od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. na 5/18 etatu. W lutym 2018 r. wypłaciliśmy mu dodatkowe roczne wynagrodzenie za 4 miesiące 2017 roku. Od 1 września 2018 r. nauczyciel jest zatrudniony na 19/19. Stał się niezdolny do pracy i otrzymał zwolnienie chorobowe od 17 do 25 stycznia 2019 r. Obecnie trzynastka za 2018 r.jeszcze nie jest wypłacona, a jej wypłata planowana jest na luty br. Dodatkowe roczne wynagrodzenie wypłacone w 2018 r. to kwota 292,33 zł. Jak wliczyć trzynastkę po zmianie etatu do podstawy chorobowej?

AUS 223

Jakie dokumenty przekazać do ZUS po uznaniu przez ZUS umowy o dzieło za zlecenie?

Pytanie: W czasie kontroli ZUS uznał, że z jedną z osób zamiast umowy o dzieło powinniśmy podpisać umowę zlecenia i nakazał oskładkować wynagrodzenia dotychczas jej wypłacone. Jakie dokumenty powinniśmy w takiej sytuacji złożyć w ZUS i jak wykazać wspomniane wypłaty?

„Mały ZUS” – jak ustalić podstawę wymiaru składek przy działalności prowadzonej przez niecały rok

Pytanie: Spełniam warunki pozwalające na objęcie „małym ZUS-em”. Proszę o wyjaśnienie, jak ustalić obowiązującą mnie podstawę wymiaru składek, jeżeli działalność gospodarczą rozpoczęłam w marcu 2018 r., a przez dwa miesiące tego roku była ona zawieszona.

Kiedy były pracownik musi zwrócić pracodawcy zapłacone za niego składki na ubezpieczenia?

Pracownik – jako osoba bezpodstawnie wzbogacona – może zostać zobowiązany przez pracodawcę do zwrotu sum pieniężnych, które pracodawca pokrył zamiast pracownika („z własnej kieszeni”) tytułem składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tego pracownika. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 26 września 2018 r., II PK 151/17.

AUS 222

Współczynnik do wyliczenia składek „małego ZUS” od 1 stycznia

ZUS  opublikował kwotę współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób, które korzystają z tzw. małego ZUS. Na na 2019 rok wynosi 0,5083.

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem – jak prowadzić rozliczenia z ZUS

Osoba wykonująca umowę zlecenie na rzecz własnego pracodawcy dla celów ubezpieczeniowych nadal traktowana jest jako pracownik. Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki budzące wątpliwości płatników składek. Kontrole ZUS pokazują, że płatnicy popełniają błędy skutkujące koniecznością składania w późniejszym okresie odpowiednich korekt. Błędy te dotyczą nie tylko samych ubezpieczeń oraz należności składkowych, ale także świadczeń chorobowych przysługujących takim osobom.

Od 26 stycznia obowiązuje Płatnik 10.02.002

Zgodnie z komunikatem ZUS od 26 stycznia 2019 r. obowiązuje wyłącznie jedna wersja programu Płatnik, czyli 10.02.002. W terminie do 25 stycznia obowiązywały równolegle dwie wersje programu: 10.01.001 i 10.02.002. Od 26 stycznia pobranie aktualizacji wersji programu Płatnik 10.01.001 automatycznie spowoduje pobranie nowej wersji programu.

AUS 221

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2019 r.

W 2019 r. płatników składek czeka wiele dość istotnych zmian oraz nowości. Począwszy od składek należnych za styczeń 2019 r. część przedsiębiorców będzie mogła naliczać je od niższej niż dotychczas podstawy wymiaru, przy czym podstawę tę będą musieli ustalić we własnym zakresie, a sama ulga nie obejmie wszystkich składek. Od połowy roku niektórzy płatnicy będą objęci obowiązkiem naliczania, odprowadzania i częściowego finansowania zupełnie nowych składek. Z początkiem 2019 r. zostanie również rozszerzony zakres danych wykazywanych w części z istniejących dokumentów ubezpieczeniowych, a także wprowadzone zostaną nowe formularze. Zapoznajmy się z tym materiałem, żeby przygotować się do zmian.

Udostępnianie pracownikom i zleceniobiorcom miejsc parkingowych – co ze składkami

Pytanie: W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy i sukcesywnym zatrudnianiem nowych osób okazuje się, że załodze coraz bardziej doskwiera brak miejsc parkingowych (te, którymi dysponujemy obecnie, przeznaczane są wyłącznie dla aut służbowych). W związku z tym zamierzamy zawrzeć z zewnętrznym podmiotem umowę, której przedmiotem będzie najem kilkudziesięciu miejsc parkingowych na parkingu znajdującym się w pobliżu naszego zakładu. Wszystkie będą udostępniane pracownikom i zleceniobiorcom, którzy przyjeżdżają do pracy własnymi samochodami. Udostępnienie to będzie następować za symboliczną opłatą potrącaną z wynagrodzenia zatrudnionych na podstawie ich pisemnej zgody i zapisów regulaminu wynagradzania. Czy świadczenie takie może korzystać z wyłączenia z oskładkowania?