Jak przygotować zaświadczenie o dochodach pracujących emerytów i rencistów do 28 lutego – 6 praktycznych przykładów z praktyki

Do 28 lutego część płatników składek musi poinformować ZUS o dochodach osiągniętych w roku ubiegłym przez zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Przed przygotowaniem zaświadczenia warto poznać zasady wykazywania w nim poszczególnych wypłat, tym bardziej, że różnią się one od tych obowiązujących przy wypełnianiu druku ZUS ERP-7. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że w informacji rocznej, z jednej strony wykazuje się część wypłat nie objętych składkami emerytalno-rentowymi, a z drugiej – nie podaje się niektórych wypłat, od których składki te były naliczane.

Umowa zlecenia do 200 zł – jak rozliczać w 2023 roku

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, jak prawidłowo powinnam rozliczyć umowę zlecenia na kwotę 200 zł. Czy od tej kwoty powinnam pobrać składkę zdrowotną oraz inne składki?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od kwoty zaliczki na PIT – czy należy ją obniżyć w 2023 roku

Pytanie: Czy w 2023 roku nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą trzeba porównać kwotę zaliczki na PIT ustaloną na 31 grudnia 2021 r. z obliczoną składką zdrowotną w wysokości 9%? Czy jeżeli składka zdrowotna jest wyższa niż kwota tej zaliczki, to trzeba obniżyć składkę do wysokości tej zaliczki?

Rozliczenia podatkowo-składkowe umowy zlecenia w 2023 r.

Jak rozliczać w 2023 roku wynagrodzenie zleceniobiorcy?

Od tego roku sporo nowości dotyczy obliczania zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Poprzez złożenie odpowiednich oświadczeń i wniosków podatnik może kształtować wysokość zaliczek pobieranych przez płatnika zarówno podwyższając je, jak i obniżając. Zleceniobiorcy zyskali prawo do korzystania z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu nie muszą czekać do rozliczenia rocznego.

Od 1 lutego zmiany w uprawnieniach rodzicielskich przy adopcji

Od 1 lutego zmiany w uprawnieniach rodzicielskich przy adopcji

Nowelizacja przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych.

Rozliczenia z ZUS na przełomie 2022 i 2023 roku – 10 przykładów z codziennej praktyki

Na przełomie dwóch lat kalendarzowych płatników składek czeka wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Z dniem 1 stycznia 2023 r. zmienią się również minimalne podstawy składek w przypadku niektórych grup ubezpieczonych. Do 30 grudnia 2022 r. płatnicy zwolnieni dotychczas z tego obowiązku muszą założyć profil informacyjny na PUE ZUS. Zmiany obejmą też świadczenia chorobowe wypłacane na przełomie roku.

Oświadczenie PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. – nowe zasady i odpowiedzi na 5 ważnych pytań

Tylko jednemu płatnikowi obecnie pracownik może złożyć oświadczenie PIT-2 w sprawie stosowania miesięcznie kwoty zmniejszającej podatek. Oświadczenia nie składa ani zleceniobiorca, ani pracownik z własną działalnością gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Od 1 stycznia 2023 r. to się zmieni. Będzie obowiązywał bowiem nowy wzór oświadczenia, który nie będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwoty zmniejszającej podatek. Ponadto, wieloetatowiec będzie mógł korzystać z kwoty zmniejszającej u kilku płatników.

Żona przedsiębiorcy ubezpieczona w KRUS pracująca w jego firmie – składki ZUS jak za pracownika, czy jak za współpracownika

Pytanie: Żona przedsiębiorcy (ubezpieczona w KRUS z związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego) ma zamiar zatrudnić się w firmie męża. Jakie składki ZUS trzeba będzie za nią naliczać? Czy składki społeczne i zdrowotne tak jak za osobę współpracującą, czy tak jak za pracownika? Czy będzie to wliczane do stażu emerytalnego?

Zasiłek chorobowy pracowników pod koniec 2022 roku – praktyczne instrukcje i przykłady wyliczeń

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, niezdolnemu do pracy z powodu choroby, po wykorzystaniu przez niego 14 lub 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Może przysługiwać zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i z wypadkowego. Zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, jeśli na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W przeciwnym przypadku zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Stan na 30 listopada tego roku będzie decydował o tym, czy pracodawca będzie płatnikiem zasiłków chorobowych dla swoich ubezpieczonych w 2023 roku.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku – 6 praktycznych przykładów obliczeń

Nowy rok kalendarzowy oznacza zmianę płacy minimalnej, a w przyszłym roku nastąpi to dwukrotnie: od 1 stycznia oraz od 1 lipca. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów 13 września rozporządzenia. Już teraz warto sprawdzić praktyczne wyliczenia od brutto do netto dla różnych grup pracowników otrzymujących płacę minimalną.