Nowy wniosek o urlop rodzicielski – wzór z praktycznym komentarzem

Od 18 maja obowiązuje rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Określa ono: treść wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części, urlopu rodzicielskiego lub jego części i urlopu ojcowskiego lub jego części oraz dołączane do nich dokumenty, treść wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego i części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wraz z niezbędnymi dokumentami, treść wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu, treść wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub jego części oraz wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku, treść wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego oraz dokumenty, jakie należy dołączyć do tego wniosku.

Nowelizacja Kodeksu pracy – nowe wzory i regulacje zakładowe

Obowiązująca od 26 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy przyznaje pracownikom wiele nowych uprawnień związanych z czasem pracy (prawo do dodatkowych przerw w pracy), zwolnieniami od pracy (zwolnienie od pracy w związku siłą wyższą i urlop opiekuńczy) czy rodzicielstwem (elastyczna organizacja pracy). Z nowymi uprawnieniami pracowników powiązane są nowe obowiązki pracodawców – niektóre wymagają wprowadzenia odpowiednich zapisów w regulaminach zakładowych.

Koszty uzyskania przychodów w 2023 roku – 10 praktycznych przykładów

W 2023 roku płatnicy stosują pracownicze koszty uzyskania przychodów, jak i przed tym rokiem, w wysokości normy podstawowej oraz podwyższonej z uwagi na dojazdy, a także koszty związane z dysponowaniem prawami autorskimi. Można też złożyć płatnikowi wniosek o niepotrącanie kosztów uzyskania przychodów albo o niestosowanie kosztów autorskich. Taki wniosek można złożyć na formularzu PIT-2. Sprawdź, jak właściwie stosować koszty uzyskania przychodów w 2023 roku.

Świadczenie urlopowe w 2023 roku – zasady wypłaty i rozliczeń

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe. Wypłacanie pracownikom świadczenia urlopowego jest więc rozwiązaniem alternatywnym wobec tworzenia ZFŚS. Sprawdź, komu wypłaca się świadczenie urlopowe i czy świadczenie urlopowe to „wczasy pod gruszą”. Poznaj obowiązującą w 2023 roku wysokość świadczenia urlopowego. Przekonaj się, jak oskładkować i opodatkować świadczenie urlopowe.

Nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA od 1 maja 2023 r. – praktyczna instrukcja wypełniania

Na początku lutego 2023 r. ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA i ZUS RCA do wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmian w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub aplikacji e-płatnik. Możliwość wypełnienia obu dokumentów rozliczeniowych ZUS udostępni w dokumentach rozliczeniowych składanych za kwiecień 2023 roku. Dokumenty rozliczeniowe ZUD RCA i ZUS DRA zostały dostosowane do tego, aby przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (podatek według skali, podatek liniowy) mogli wykazać dane niezbędne do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej. Ponadto w nowych formularzach ZUS DRA i ZUS RCA dodano pola w zakresie informacji o zmianie formy opodatkowania.

ZUS ZSWA do końca marca – na co zwrócić uwagę

Druk zgłoszenia ZUS ZSWA muszą wypełnić płatnicy opłacający w okresie objętym zgłoszeniem składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za przynajmniej jedną osobę. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o pomostówkach składki te opłacane są za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu wspomnianej ustawy, dalej zwane pracą szczególną. W trakcie roku, za który składane jest to zgłoszenie, mogą wystąpić różnego rodzaju zmiany we wspomnianych danych, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w przekazywanym do ZUS dokumencie.

Praca zdalna

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. wprowadza pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Taka praca na odległość może być świadczona jako regularna praca zdalna, praca hybrydowa lub jako praca okazjonalna. Regularna praca zdalna i praca hybrydowa może być ustalona już od samego początku zatrudnienia (zatrudnienie od razu do pracy zdalnej), ale też można ją wprowadzić w trakcie już trwającego stosunku pracy. Nowe przepisy wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r.

Składki ZUS w kosztach podatkowych od 1 styznia 2023 r.

Składki ZUS od wynagrodzeń w kosztach podatkowych – nowe zasady w 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie. Nowe zasady zaliczania składek ZUS do kosztów stosuje się do składek z tytułu wynagrodzeń należnych od 2023 roku.Podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, mogą stosować nowe zasady dopiero od roku podatkowego, który rozpocznie się po zakończeniu ich obecnego roku podatkowego.

PIT-11 za 2022 rok – jak złożyć wniosek o zapłacenie należnego podatku za w ratach

PIT-11 za 2022 rok – jak złożyć wniosek o zapłacenie należnego podatku za w ratach

W przypadku gdy ze złożonego zeznania podatkowego wynika kwota do zapłaty, podatnik może zwrócić się do organu podatkowego o zastosowanie ulgi w zapłacie podatku. Jedną z nich jest rozłożenie na raty. Postępowanie w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku jest postępowaniem wnioskowym.