308aebe5c8bbaaa682db31542af5f5387872e88b-small

Koniec roku w rozliczeniach z ZUS – 9 praktycznych przykładów

Końcówka roku dla płatników składek jest z reguły okresem wzmożonej pracy. To wtedy najczęściej ma miejsce przekroczenie rocznej kwoty granicznej, oznaczające konieczność przeliczenia podstaw wymiaru składek emerytalno-rentowych. Płatnicy muszą się przygotować do zmian, które nastąpią 1 stycznia kolejnego roku. Powinni też pamiętać, że tylko do końca bieżącego roku mogą złożyć korektę niektórych dokumentów rozliczeniowych, dlatego warto sprawdzić ich poprawność. Jeszcze inne obowiązki  spoczywają na płatnikach składek uprawnionych do wypłaty świadczeń chorobowych.

Do 1 stycznia 2024 r. korekta dokumentów rozliczeniowych – co to oznacza dla pracodawcy

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają możliwość składania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie możliwości dokonywania korekt w dokumentach rozliczeniowych za lata 1999–2021. Stan rozliczenia na koncie płatnika składek nie będzie podlegał już zmianie. W dalszym ciągu korekty będą mogły być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i to jedynie na koncie ubezpieczonego. Natomiast korekty w dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 2022 r. będzie można przekazać w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Przekroczenie progu podatkowego oraz 30-krotności składek ZUS w 2023 r. – jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika

W trakcie roku może u pracownika dojść do przekroczenia górnego przedziału skali i przejścia na wyższą stawkę podatku, choć przepisy przewidują tu pewną preferencję. Poza ewentualnością przekroczenia progu podatkowego może także wystąpić inne przekroczenie – tzw. limitu 30-krotności przy rozliczaniu składek na ZUS. W tej dziedzinie pracodawca jako płatnik musi w odpowiednim momencie zaprzestać naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Spory ZUS – korzystne zmiany dla ubezpieczonych i płatników składek

W przypadku gdy ZUS poweźmie wątpliwości dotyczące istnienia np. stosunku pracy lub zlecenia, to zanim wyda decyzję odnośnie skutków ubezpieczeniowych takiej umowy, będzie musiał wystąpić do sądu, aby rozpoznał on powództwo Zakładu odnośnie istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego. Projektowania zmiana ma zdecydowanie poprawić pozycję zatrudnionych i pracodawców w sporach z ZUS.

Wyższa wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r. – jak go ustalić

Za okres od 1 lipca 2023 r. podstawę odpisów i zwiększeń na ZFŚS stanowi – zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 r. – przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce z II półrocza 2021 r., tj. kwota 5.104,90 zł. Oznacza to wzrost odpisu całorocznego na 2023 r. Do końca września br. pracodawcy będą musieli przekazać na rachunek funduszu odpowiednio przeliczone kwoty.

Wynagrodzenie młodocianych

Pracownicy młodociani – nowe zasady ustalania wynagrodzenia od 1 września 2023 r.

Z dniem 1 września 2023 r. wzrosną minimalne stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Posiłki dla pracowników

Posiłki dla pracowników: wyższa kwota zwolniona ze składek ZUS

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nowelizacja rozporządzenia zakłada wzrost kwoty zwolnionej ze składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Rozszerza także przepis o wartość otrzymanych przez pracowników kuponów, talonów, bonów żywieniowych i kart przedpłaconych. Ponadto rozporządzenie ma usankcjonować stosowaną procedurę przeliczeń walutowych w zakresie składek przekazywanych przez inne podmioty niż płatnik składek.

Mały ZUS plus dłużej przez rok

Od 1 sierpnia „mały ZUS plus” przez dodatkowy rok

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z „małego ZUS plus” od 1 sierpnia 2023 r. mogą korzystać z dłuższego okresu niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z szacunków ZUS wynika, że z przedłużonego „małego ZUS plus” w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.

Nowe kody tytułu ubezpieczenia od 5 sierpnia

Nowe kody tytułów do ubezpieczenia od 5 sierpnia 2023 r.

Od 5 sierpnia należy stosować nowe kody tytułów do ubezpieczenia oraz nowe kody świadczenia/przerwy wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów składanych do ZUS należy stosować. W przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.

Przegląd najnowszych interpretacji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje przedsiębiorcom na wniosek pisemne interpretacje przepisów z zakresu ubezpieczeń w ich indywidualnych sprawach. Wniosek o wydanie interpretacji można wysłać pocztą, złożyć osobiście w ZUS lub przesłać przez ZUS PUE. Ta ostatnia opcja jest najszybsza i najłatwiejsza.  Wydanie decyzji powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.