WYDANIE ONLINE

Obowiązująca od 26 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy przyznaje pracownikom wiele nowych uprawnień związanych z czasem pracy (prawo do dodatkowych przerw w pracy), zwolnieniami od pracy (zwolnienie od pracy w związku siłą wyższą i urlop opiekuńczy) czy rodzicielstwem (elastyczna organizacja pracy). Z nowymi uprawnieniami pracowników powiązane są nowe obowiązki pracodawców – niektóre wymagają wprowadzenia odpowiednich zapisów w regulaminach zakładowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy w firmie taki przypadek: Dziecko urodzone 14 marca 2022 r. Matka korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 14 tygodni, od 14 marca do 19 czerwca 2022 r. Ojciec (nasz pracownik) korzystał z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni, od 20 czerwca do 31 lipca 2002 r. oraz urlopu rodzicielskiego od 1 sierpnia 2002 r. do 12 marca 2023 r. (32 tygodnie). Któremu z rodziców przysługuje dodatkowe 9 tygodniu urlopu rodzicielskiego po zmianach od 26 kwietnia 2023 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jakiej wysokości należy wypłacić pracownicy (matce dziecka) zasiłek macierzyński w okresie od 26 kwietnia 2023 r., jeżeli urlop rodzicielski rozpoczął się 20 listopada 2022 r. Dotychczasowa jego wysokość to 60%. Jakie są przepisy przejściowe w tym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy w naszej firmie taką sytuację: Dziecko urodzone 29 grudnia 2022 r. Matko po porodzie złożyła jeden długi wniosek o urlop macierzyński 20 tygodni i urlop rodzicielski bezpośrednio po macierzyńskim w jednej części na 32 tygodnie. W dniu wejścia nowych przepisów, tj. 26 kwietnia korzystała z urlopu macierzyńskiego. Dopiero od 18 maja zacznie korzystać z urlopu rodzicielskiego na tzw. długi wniosek. Jak powinien postąpić pracodawca w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku, gdy pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od dnia, w którym był w pracy? Zwolnienie od 28 kwietnia – pracownik był tego dnia w pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik (52 lata) pracuje w naszej firmie od 1 lutego 2023 r., a w kwietniu zachorował. W tym roku był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy i pobierał tam świadczenia z powodu choroby. Czy w naszym zakładzie pracy za okres zwolnienia lekarskiego w kwietniu należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Do 15 kwietnia 2023 r. pracownica była na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie przez 14 miesięcy. 12 kwietnia 2023 r. urodziła dziecko i złożyła wniosek o urlop macierzyński i bezpośrednio po nim urlop rodzicielski. Podstawa wymiaru dla wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego zawierała kwotę premii kwartalnej, która decyzją pracodawcy od II kwartału 2023 r. już nie przysługuje. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik sprawował opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat w okresie od 24 kwietnia do 5 maja 2023 r. Dziecko jest niepełnosprawne, a pracownik nie jest ojcem tego dziecka – jego matką jest żona pracownika. W złożonym wniosku o zasiłek Z-15A pracownik oświadczył, że razem z nim i żoną wspólnie zamieszkuje również matka pracownicy. W 2023 r. matka dziecka pobrała zasiłek opiekuńczy za 21 dni. Czy w tym przypadku pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, a jeżeli tak, to w jakim wymiarze?

czytaj więcej »

Pytanie: Z przedstawionego nam świadectwa pracy wynika, że nowo zatrudniony pracownik ma obciążenia komornicze. Prosiłabym o wyjaśnienie, jak ustalić podstawę wymiaru składek w takiej sytuacji.

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób wykazać w dokumentach podatkowych i składkowych wynagrodzenie, które zostało przesłane przez pracodawcę przelewem 31 marca, ale na koncie pracownika pojawiło się 1 kwietnia. Czy składki i podatek z tych wypłat mam w takiej sytuacji zaliczyć do marca – wypłata w marcu, czy do kwietnia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wrócił z urlopu rodzicielskiego 30 marca 2023 r. Jego wynagrodzenie miesięczne składa się ze stałej pensji 3.600 zł oraz dodatku stażowego w wysokości 360 zł. Świadczy pracę w wymiarze pełnego etatu, po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Od 31 marca pracownikowi udzielono urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z tym za 31 marca należy wypłacić pracownicy wynagrodzenie urlopowe i jak je obliczyć?

czytaj więcej »

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe. Wypłacanie pracownikom świadczenia urlopowego jest więc rozwiązaniem alternatywnym wobec tworzenia ZFŚS. Sprawdź, komu wypłaca się świadczenie urlopowe i czy świadczenie urlopowe to „wczasy pod gruszą”. Poznaj obowiązującą w 2023 roku wysokość świadczenia urlopowego. Przekonaj się, jak oskładkować i opodatkować świadczenie urlopowe.

czytaj więcej »

W 2023 roku płatnicy stosują pracownicze koszty uzyskania przychodów, jak i przed tym rokiem, w wysokości normy podstawowej oraz podwyższonej z uwagi na dojazdy, a także koszty związane z dysponowaniem prawami autorskimi. Można też złożyć płatnikowi wniosek o niepotrącanie kosztów uzyskania przychodów albo o niestosowanie kosztów autorskich. Taki wniosek można złożyć na formularzu PIT-2. Sprawdź, jak właściwie stosować koszty uzyskania przychodów w 2023 roku.

czytaj więcej »

Najwięcej umów o dzieło zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną oraz działalność w zakresie informacji i komunikacji. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. do ZUS złożono 1,17 mln formularzy RUD, które służą do przekazywania danych o umowach o dzieło. Dotyczyły one ponad 1,7 mln takich umów. Informacje przekazało 75,1 tys. podmiotów, z czego 72,8 tys. (ok. 97 proc.) to płatnicy składek. Natomiast liczba osób wykonujących umowy o dzieło wyniosła 342,6 tys. Tak wynika z informacji przekazanych w tym roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nadal zdarzają się płatnicy składek, którzy zawierają umowy o dzieło, aby uniknąć kosztów związanych z opłacaniem składek, mimo że wykonywana praca nie spełnia warunków umowy o dzieło. ZUS przeciwdziała temu, między innymi poprzez czynności kontrolne. I dlatego ZUS zajmuje się zawartymi przez płatnika składek umowami o dzieło, mimo że nie ma obowiązku opłacania składek od tych umów.

czytaj więcej »