Zmiana zasad obliczania zaliczek na podatek od 8 stycznia 2022 r. – jak stosować nowe przepisy w praktyce

Z nowych przepisów wydanych przez Ministra Finansów wynika, że płatnicy obliczający zaliczki na podatek od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom w 2022 roku powinni to robić według zasad obowiązujących w 2021 roku, jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych.

Przerwa miedzy zwolnieniami lekarskimi – kiedy ustalić na nowo podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Od stycznia 2020 roku wprowadziliśmy premię kwartalną, którą uwzględniamy w podstawie chorobowego. Co zrobić z pracownikami, którzy ze względu na częste L4 (co miesiąc) od dwóch lat nie mieli zmienianej podstawy chorobowego i nie mają premii wliczonej do podstawy? Przerwa między L4 zawsze jest krótsza niż trzy miesiące. Czy powinniśmy po wprowadzeniu premii na nowo przeliczyć podstawę i wyrównać każde L4 po wprowadzeniu premii kwartalnej?

Wynagrodzenie akordowe i urlop wychowawczy – jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica otrzymująca wynagrodzenie akordowe zachorowała na okres od 14 do 31 stycznia 2022r. Wcześniej, do 13 stycznia, przebywała na ponadrocznym urlopie wychowawczym. Jak obliczyć jej wynagrodzenie chorobowe?

Ulga dla klasy średniej – 8 praktycznych przykładów

Ulga dla klasy średniej nadal budzi wiele wątpliwości, pojawiają się kolejne pytania i problemy. Wiele z nich sprowadza się do tego, kiedy warto z niej zrezygnować w trakcie roku, składając odpowiednie oświadczenie swojemu pracodawcy. Chodzi o to, aby uniknąć dopłaty podatku za 2022 roku w przypadkach gdy w trakcie roku pracownik straci prawo do tej preferencji. A pracodawca nie będzie o tym wiedział i nadal będzie ją stosował. Warto więc przyjrzeć się kilku sytuacjom z praktyki.

Rozliczenie pracowników za 2021 rok

Rozliczenie podatkowe pracowników za 2021 rok

Płatnicy zatrudniający pracowników, a także współpracujący z osobami na podstawie umów cywilnoprawnych sporządzają: deklaracje podatkowe: PIT-4R oraz PIT-8AR oraz informacje podatkowe: PIT-11 oraz IFT-1/IFT-1R. Płatnicy wystawiający informację PIT-11 przesyłają ją urzędowi skarbowemu do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli za 2021 rok – do 31 stycznia 2022 r. Podatnikowi (czyli pracownikowi lub zleceniobiorcy) przesyłają ją do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, czyli za 2021 rok – do 28 lutego 2022 r.

Przekazanie pracy na czas choroby podwykonawcy – co z zasiłkiem chorobowym dla zleceniobiorcy

Pytanie: W okresie 11-miesięcznej umowy zlecenia zleceniobiorca zachorował. W tym czasie zlecił wykonanie przedmiotu zlecenia innej osobie, który posiada kwalifikacji do wykonania tej pracy. Zleceniobiorca był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. Czy powierzenie wykonania zlecenia w czasie korzystania z L4 i otrzymanie wynagrodzenia za czas obejmujący m.in. okres korzystania ze zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako zachowanie skutkujące utratą prawa do zasiłku chorobowego? Prawdopodobnie w umowie był zapis, upoważniający do powierzenia zadań osobie trzeciej, posiadającej odpowiednie uprawnienia.

Ponowne zatrudnienie pracownika po uzyskaniu prawa do emerytury – jak rozliczyć składki

Pytanie:   Aby pracownikowi mogła być przyznana emerytura, rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę za porozumieniem stron. Po dwóch dniach ponownie go zatrudniliśmy. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?

Podwyżka wynagrodzenia – czy należy przeliczyć wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: W listopadzie 2021 roku (po naliczeniu wynagrodzenia za listopad) wypłaciliśmy wyrównanie wynagrodzenia po podwyżce wynagrodzenia zasadniczego od sierpnia 2021 roku. Czy w podstawie zasiłku chorobowego należy uwzględnić wyższe wynagrodzenie, jeżeli jest to wynagrodzenie za miesiąc, który przyjmujemy do podstawy zasiłku? Mamy pracownicę, której zwolnienie wpłynęło po wypłacie wynagrodzenia za październik 2021 roku. I uwzględniliśmy je w wypłacie listopadowej (przeliczone jeden miesiąc wstecz). Pracownica była także na zwolnieniu w listopadzie. Zdążyła podpisać aneks do umowy o pracę obowiązujący od 1 sierpnia 2021 r. z wyższym wynagrodzeniem. Pracownica będzie na dłuższym zwolnieniu z powodu ciąży. Rozumiem, że powinniśmy zrobić korektę wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Chodzi o przyjęte do podstawy poprzednie wynagrodzenie zasadnicze za sierpień i wrzesień 2021 roku. Co z ZUS DRA za październik? Czy zmiany w zasiłkach od 2022 roku obejmują osoby, które będą kontynuować zwolnienie na przełomie roku?