W jakiej wysokości uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku nagrodę roczną w przypadku zmiana wymiaru etatu?

Pytanie: Do 31 października 2019 r. pracownik był zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy (1/2), a od 1 listopada 2019 r. w pełnym wymiarze. Za 2019 rok jesteśmy zobowiązani wypłacić pracownikowi nagrodę roczną, do której nie zachowuje prawa za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków i jest ona pomniejszana proporcjonalnie za te okresy. W lutym 2020 roku pracownik sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem i ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Czy do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego nagrodę roczną wliczamy tylko za dwa miesiące, od kiedy pracuje na pełny etat, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

W jaki sposób należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Pytanie: W naszej firmie pracownicy często wykonują pracę w godzinach nadliczbowych. Czy powinniśmy je uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa?

Na jakich zasadach należy uwzględnić w podstawie wymiaru dodatek stażowy włączony do wynagrodzenia zasadniczego?

Pytanie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3.200 zł. Oprócz wynagrodzenia do 31 grudnia 2019 r. pracownik miał także prawo do dodatku stażowego, który zgodnie z zasadami wynagradzania obowiązującymi w naszej firmie był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków. Od 1 stycznia 2020 r. dodatek ten włączono do wynagrodzenia zasadniczego. W lutym 2020 roku pracownik był nieobecny w pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad chorym dzieckiem. Czy w podstawie wymiaru przysługującego mu zasiłku opiekuńczego należy uwzględnić dodatek stażowy wypłacany w miesiącach stanowiących podstawę wymiaru, jeżeli od 1 stycznia 2020 r. dodatek już nie przysługuje?

Jaki wpływ na podstawę wymiaru zasiłku w przypadku kolejnej niezdolność do pracy po okresie krótszym niż 3 miesiące ma zmiana płacy minimalnej?

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, dla którego określono wynagrodzenie w kwocie minimalnej. Pracownik chorował we wrześniu 2019 roku i podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone od września 2018 roku do sierpnia 2019 roku podwyższone do kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2019 roku. Ponownie pracownik chorował od 12 do 20 grudnia 2019 roku. Od 3 do 14 lutego 2020 r. miał zwolnienie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem.  Nie zmieniliśmy mu podstawy wymiaru zasiłku od 12 do 20 grudnia 2019 r., ponieważ przerwa między ostatnio pobieranym zasiłkiem we wrześniu 2019 roku a tym, do którego prawo powstało w grudniu 2019 roku, nie przekraczała 3 miesięcy kalendarzowych. Czy taką samą zasadę powinniśmy zastosować do zasiłku opiekuńczego od 3 do 14 lutego?

Jak skorygować zauważony błąd w przypadku nadpłaty wynagrodzenia chorobowego?

Pytanie: Źle ustaliliśmy 33 dni, przez które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, w związku z czym zostało ono wypłacone za dwa dni dłużej niż powinno. Jak skorygować ten błąd? Jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Jak skorygować zasiłek i dokumentację rozliczeniową, jeżeli zamiast zasiłku z ubezpieczenia chorobowego wypłacono zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Pytanie: Jednemu z naszych pracowników, który uległ wypadkowi w drodze do pracy, wypłaciliśmy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Teraz zorientowaliśmy się, że za ten okres powinno być wypłacone wynagrodzenie chorobowe. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem, a jeśli tak, to jak skorygować ten błąd?

Czy studenci wykonujący umowę zlecenia wpływają na stan zatrudnienia na potrzeby PPK?

Pytanie: 31 grudnia 2018 r. pracodawca zatrudniał 333 osoby. Z tej liczby tylko 82 osoby były zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Pozostali to studenci zatrudnieni na zlecenie. Kiedy powstanie obowiązek tworzenia PPK, biorąc pod uwagę, że 30 czerwca 2019 r. w zatrudnieniu pozostało 48 osób na podstawie umowy o pracę i 121 studentów świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia?

Co należy zrobić w przypadku omyłkowego niezgłoszenia pracownika do PPK?

Pytanie: Pracodawca, zgłaszając pracowników do programu PPK omyłkowo pominął jednego z nich. Pracownik nie złożył deklaracji rezygnacji i chce być uczestnikiem programu PPK. Ustawa nie przewiduje dokonywania zaległych wpłat. Powstałą szkodę rekompensuje się na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Co to oznacza? Czy możemy za zgodą pracownika potrącić mu zaległe składki PPK w bieżącym miesiącu? Jak należy uregulować niepobrane wpłaty?

Czy zapomoga przyznana z powodu choroby korzysta ze zwolnienia podatkowego i składkowego?

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy należy odprowadzić podatek i składki do ZUS od zapomogi przyznanej pracownikowi z powodu choroby.

Zmiany w emeryturach i rentach od 1 marca 2020 r.

Jak co roku, z dniem 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe objęte zostaną waloryzacją, przy czym dotyczy ona nie tylko emerytur i rent przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od wysokości pobieranego świadczenia waloryzacja będzie kwotowa lub procentowa. Zmianie ulegną także kwoty dodatków do emerytur i rent, a także kwota maksymalnego zmniejszenia świadczenia wypłacanego zarobkującym emerytom lub rencistom.