Jak rozliczać składki za zleceniobiorcę po zmianie rodzajów ubezpieczeń?

Korzystanie przez pracodawców przy prowadzonej działalności gospodarczej z umów zlecenia do pozyskiwania dodatkowych rąk do pracy wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zgodnego z przepisami rozliczania tych umów w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. To zadanie znacznie komplikują sytuacje, w których ulega zmianie status ubezpieczeniowy zleceniobiorcy i wskutek tego dochodzi do zmiany rodzajów ubezpieczeń, którymi podlega on z tytułu zawartej umowy (umów) zlecenia.

Czy od umowy licencyjnej odprowadza się składki na ubezpieczenia?

Osoba, z którą zostanie zawarta umowa licencyjna, nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Nie ma więc obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Takie wnioski wynikają z interpretacji ZUS z 13 marca 2019 r. (WPI/200000/43/41/2019).

Czy należy oskładkować zwrot za nocleg poniesiony przez pracownika?

Jeżeli wartość kosztów noclegów w części pokrywanych przez pracodawcę nie wynika z podróży służbowej, nie jest rozliczana jako delegacja oraz nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy w myśl ustawy o PIT, to nie włącza się jej do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli wartość noclegu poniesionego przez pracownika nie podlega składkom społecznym to analogicznie nie pobiera się składki zdrowotnej. Takie stanowisko zajął  ZUS w interpretacji z 25 stycznia 2019 r. (WPI/200000/43/1311/2018).

Co ze składkami od samoistnej umowy o dzieło, gdy dwie spółki łączą wspólnicy?

Samoistna umowa o dzieło nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia fakt, że spółkę będą pracodawcą i spółkę, która jest zlecającym wykonania umowy o dzieło łączą osoby wspólników. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 3 stycznia 2019 r. (DI/100000/43/1336/2018).