Z jakim dniem sporządzić ZUS ZWUA i ZUS ZUA

Pytanie: Z jaką datą należy przygotować ZUS ZWUA i ponowne ZUS ZUA (zmiana kodu z 01 10 00 na 01 10 10), w przypadku gdy pracownik 19 października 2015 r. dostarczył decyzję o przyznaniu emerytury z dnia 2 września 2015 r.

Wniosek o zwrot nadpłaconych składek

Pytanie: Nadpłaciliśmy składki za dwoje pracowników. Wiemy, że możemy wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich zwrot. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Umowa zlecenia z przedsiębiorcą w 2016 roku  

Pytanie: Od września br. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę prowadzącą działalność gospodarczą (na podstawie przepisów o działalności gospodarczej), od której opłaca ona składki ZUS na preferencyjnych zasadach (prawo do „obniżonego” ZUS ma ona do lutego 2017 roku). Od wypłacanego wspomnianemu zleceniobiorcy wynagrodzenia opłacamy jedynie składkę zdrowotną. Czy w 2016 roku zmienią się reguły oskładkowania podpisanego z nami zlecenia?

Umowa zlecenia z odpłatnością określoną w sposób inny niż kwotowy

Pytanie: W styczniu 2016 roku zamierzamy na tydzień zatrudnić zleceniobiorcę, który w innej firmie wykonuje zawartą na okres od 1 września br. do 29 lutego 2016 r. umowę zlecenia, w której odpłatność ustalona jest w sposób inny niż kwotowy. Wskutek tego co miesiąc podstawą obowiązkowych składek społecznych w jej przypadku jest kwota na poziomie płacy minimalnej. Czy w tym przypadku ww. zlecenie realizowane w innym podmiocie spowoduje, iż od umowy zawartej przez nas w styczniu składki społeczne będą dobrowolne?

Umowa zlecenia na przełomie 2015 i 2016 roku

Pytanie: Od września 2015 roku zawarłem na okres 4 miesięcy umowę zlecenia z rencistą, który wykonuje od maja w innej firmie zlecenie, z racji którego podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu i za które otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w kwocie 1.000 zł brutto (zlecenie to będzie realizowane do lutego przyszłego roku). Czy od wypłacanego mu wynagrodzenia muszę w 2016 roku naliczać mu składki na ubezpieczenie społeczne?

Świadczenia z ZFŚS nie tylko z okazji świąt

Okres przedświąteczny jest czasem, w którym pracodawcy chętniej niż w pozostałych miesiącach roku podejmują decyzję o pomocy materialnej dla swoich pracowników i ich rodzin. Pomoc ta przejawia się w różnych formach. Najczęściej pracodawcy decydują się na zakup paczek świątecznych dla dzieci, bonów towarowych czy wypłacenie dodatkowych świadczeń pieniężnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przez cały rok kalendarzowy pracownicy również mogą korzystać ze świadczeń z ZFŚS w postaci dopłat do wypoczynku, zajęć sportowo-rekreacyjnych czy działalności kulturalno-oświatowej. Pracodawca, podejmując decyzję o przyznaniu świadczeń, powinien mieć świadomość ciążących na nim obowiązków w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników. Jest to istotne, ponieważ regulacje prawne w tym zakresie oraz stanowisko ZUS budzą liczne kontrowersje, a orzecznictwo sądowe nie jest jednolite.

Raporty za osobę przebywającą na urlopie rodzicielskim

Pytanie: Pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim do 2 września. Od 3 września była na urlopie wypoczynkowym. Wypłata wynagrodzenia następuje 10. za miesiąc poprzedni. Czy za wrzesień 2015 r. należy złożyć również raport ZUS RCA zerowy oprócz raportu  z kodem i kwotą zasiłku macierzyńskiego?

Ponowna choroba po powrocie do pracy ze świadczenia rehabilitacyjnego – czy wypłacać świadczenie chorobowe

Pytanie: Po półrocznym pobycie na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik odzyskał zdolność do pracy i wrócił do firmy. Po miesiącu świadczenia pracy ponownie zachorował. Czy przysługuje mu świadczenie chorobowe, a jeśli tak to jakie – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy?

Interaktywny Program Płatnik (IPP) – instrukcja dla płatników składek

ZUS sukcesywnie udostępnia płatnikom składek dane z ich kont oraz z kont ich ubezpieczonych. Rozpoczęcie pracy płatnika składek z Interaktywnym Płatnikiem Plus (IPP) to początek pracy w programie Płatnik z wykorzystaniem wielu funkcji programu i weryfikacji, z którymi w dotychczasowej pracy płatnik nie miał do czynienia.