Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja przewiduje m.in zmiany w stosowaniu tzw. tablic trwania życia, ogłaszanych corocznie przez prezesa GUS. Ponadto dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. pobierających wcześniejsze emerytury wprowadzono możliwość ponownego obliczenia wysokości emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego zgodnie z nowymi zasadami (obowiązującymi od 1 stycznia 1999 r.). Wprowadzono również w określonych przypadkach zmiany w zasadach ustalania kapitału początkowego. 

Waloryzacja podstawy zasiłku chorobowego od kwietnia do czerwca

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowany w celu obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r. wynosi 105,4%.

Składniki do określonego terminu w podstawie wymiaru zasiłków

Pracownik otrzymuje niektóre składniki wynagrodzenia tylko przez pewien czas, np. przez okres zwiększonych obowiązków albo zastępowania nieobecnej osoby pełniącej funkcję kierowniczą. Zdarza się także, że pracodawca zmienia obowiązujące u niego zasady wynagradzania, likwidując niektóre składniki wynagrodzenia, zamieniając je na inne albo włączając w całości lub w części do innych składników. Z pracownikami zawierane są także umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które dla celów ubezpieczeń społecznych traktowane są jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Wszystkie te sytuacje mają wpływ na obliczanie podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków oraz wynagrodzenia za czas choroby.

Składki na FP i FGŚP należne od marca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zgodnie z aktualnie uzyskanym stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, płatnicy składek będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika zobowiązani są opłacać składki na Fundusz Pracy za osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych. Składki za wskazane osoby powinny być opłacane począwszy od składek za marzec 2015 r.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

W nowym roku składkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia 2015 r. i potrwa do 31 marca 2016 r., zmieniły się stopy procentowe składki ustalone dla niektórych grup działalności PKD. Zmniejszeniu uległa m.in. najwyższa stopa określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie składek wypadkowych, a tym samym wysokość składek obowiązująca małych płatników – zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób. Dla części płatników nową wysokość stopy procentowej składki wypadkowej ustali ZUS, przesyłając im stosowne zawiadomienie. Pozostali płatnicy muszą ustalić ją we własnym zakresie.

Praca za granicą – podróż służbowa czy oddelegowanie

Osoby wysyłane przez pracodawcę czasowo w ramach podróży służbowej do wykonywania pracy za granicę mogą w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w Polsce. W przypadku gdy płatnik wysyłał pracowników za granicę w ramach podróży służbowej, a ZUS taki sposób postępowania zakwestionował, to wypłacone ubezpieczonemu diety oraz inne należności związane z podróżą służbową, nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek i stanowią przychód, od którego należne są składki. W takiej sytuacji na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powinny być ustalone na takich zasadach jak za pracowników oddelegowanych. Jeżeli płatnik albo ubezpieczony nie zgodzi się ze stanowiskiem ZUS, to zostanie wydana decyzja, od której będzie przysługiwało prawo wniesienia odwołania do sądu.

PFRON nie odbierze refundacji spóźnionym z płatnością składek

Nieznaczne opóźnienie w opłaceniu składek na ubezpieczenia nie pozbawi osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą prawa do refundacji składek z PFRON. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2015 roku.

Konsekwencje składkowe przywrócenia do pracy lub wypłaty odszkodowania

Zwalniany pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy, który może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócić do pracy do pracy albo zasądzić wypłatę odszkodowanie. Rozwiązując umowę o pracę, trzeba się więc liczyć z konsekwencjami wyroku sądu. Nie każdy z wymienionych skutków postępowanie sądowego oznacza określone obowiązki pracodawcy jako płatnika składek wobec ZUS. Różnice dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania oraz przywrócenia do pracy i wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Do 20 kwietnia ZUS prześle niektórym płatnikom informację o wysokości stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe część płatników musi ustalić we własnym zakresie, innym zaś ustali ją ZUS i prześle im stosowne zawiadomienie. Ta grupa płatników powinna otrzymać z ZUS „Zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok składkowy” do  20 kwietnia.