Oświadczenie pracownika – za które dni wypłacić zasiłek

Pytanie: Pracownica otrzymująca stałe miesięczne wynagrodzenie złożyła wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 4 do 24 maja 2020 r., ale w oświadczeniu złożonym do wypłaty tego zasiłku wymieniła tylko dni robocze, tj. od 4 do 8 maja, od 11 do 15 maja i od 18 do 22 maja 2020 r. Jak w tym przypadku obliczyć dni, za które wypłacić zasiłek. Za ile dni wypłacić wynagrodzenie za pracę?

Decyzja sanepidu o kwarantannie – jakie świadczenie wypłacić pracownikom służby zdrowia

Pytanie: 30 marca wpłynęło do nas e-ZLA pracownika na okres od 30 marca do 5 kwietnia (jest to pracownik służby zdrowia). Tego samego dnia pracownik otrzymał decyzję z sanepidu o obowiązkowej kwarantannie od 30 marca do 9 kwietnia. Oświadczył on, że e-ZLA nie było związane z chorobą COVID-19-19. Co powinnam zrobić: czy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby 80%, czy zasiłek z ZUS 100%? Jest to pracownik służby zdrowia.

Zmniejszenie etatu o 20% i dodatkowe składniki wynagrodzenia – w jaki sposób ustalić podstawę zasiłkową

Pytanie: W naszej firmie z powodu kryzysu pracownicy mają od 1 kwietnia obniżone wynagrodzenia do 0,8 etatu. Jak obliczyć podstawę do chorobowego, jeżeli etat został obniżony z całego o 20% od 1 kwietnia 2020 r. w związku z panującą obecnie sytuacją, w następujących przypadkach:1. Pracownik korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8 w okresach 16–27 marca, 30 marca – 3 kwietnia, 6–10 kwietnia. Opieka jest wypisania z ww. datami na jednym wniosku. Pracownik pominął dni wolne z grafiku lub weekendy i wpisał tylko te, w które miał być w pracy.2. Choroba pracownika od 1 kwietnia 2020 r., która trwa dalej. 3. Choroba pracownika 30 marca – 10 kwietnia i ponownie opieka od 20 kwietnia.Pracownicy oprócz wynagrodzenia otrzymywali za poprzedni rok trzynastkę wypłaconą w lutym. Niektórzy z nich mieli premie kwartalne wypłacane w następnym kwartale. Czy te dodatkowe składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Jak ustalić podstawę wymiaru w podanych powyżej przypadkach?

Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń – co z osobami na zasiłkach

Pytanie: Nasza firma będzie ubiegała się o dofinansowanie do wynagrodzeń. Czy do wniosku o dofinansowania z tarczy antykryzysowej należy wpisać osoby na urlopach rodzicielskich, zasiłkach macierzyńskich i chorobowych? Czy też należy je wyłączyć w związku z tym że przy rozliczeniu DRA zasiłki odejmuje się od kwoty wpłaty?

Kwarantanna pracowników – jakie świadczenia przysługują

Pytanie: U jednego z naszych pracowników stwierdzono zakażenie COVID-19, co spowodowało kwarantannę dla 10 osób, które miały styczność z zakażonym pracownikiem. Jakie świadczenia przysługują osobom odbywającym kwarantannę i co jest podstawą do ich wypłaty?

Wyższe limity zwolnień podatkowych na świadczenia socjalne w 2020 roku

Na mocy specustawy - tzw. tarczy antykryzysowej z 31 marca 2020 r. czasowo zostały podwyższone limity zwolnień przedmiotowych z PIT dla niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Sprawdź, ich wysokość.

Zwolnienie od składek dla przedsiębiorców po zmianach wprowadzonych tarczą antykryzysową 2.0

Przedsiębiorcy, którzy w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o udzielenie im wsparcia. 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, a w kolejnych dniach kwietnia nowelizacja tej ustawy, określana mianem tarczy antykryzysowej 2.0

50-procentowe zwolnienie ze składek dla firm od 10 do 49 ubezpieczonych

Jednym z rozwiązań tarczy antykryzysowej 2.0, z których mogą korzystać przedsiębiorcy, aby zmniejszać ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa jest 50-procentowe zwolnienie ze składek dla firm 10-49. Rozwiązania to obowiązuje od 18 kwietnia.

Plakat: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze rozwiązania dla pracodawców

Sprawdź zmiany w odpoczynku dobowym i tygodniowym. Dowiedz się, czy możesz zastosować system równoważny. Sprawdź zmiany w przeprowadzaniu badań okresowych.