WYDANIE ONLINE

Rozwiązania przyjęte w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, które miały w wielu aspektach wspomóc przedsiębiorców oraz zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, zawierały także pakiet pomocy realizowany w ramach wsparcia przez ZUS. Bardzo ważną częścią wsparcia określonego w tarczy są różnego rodzaju ulgi, ułatwienia, zwolnienia dotyczące wsparcia na gruncie ubezpieczeń społecznych. Warto już teraz sprawdzić, jak można uniknąć problemów związanych z kontrolą ZUS oraz organów skarbowych, w trakcie której weryfikowane będą składane przez przedsiębiorców wnioski i oświadczenia, w wyniku których uzyskano wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej oraz sposób wykorzystania przyznanych środków.

czytaj więcej »

Świadczenia na rzecz pracowników w większości korzystają ze zwolnienia podatkowego. Niektóre z nich stanowią przychód objęty przedmiotowym zwolnieniem od podatku, a w niektórych przypadkach pracownicy w ogóle nie uzyskują przychodu ze stosunku pracy. Powstaje wobec tego pytanie, jak wygląda kwestia oskładkowania tego typu świadczeń.

czytaj więcej »

W określonych sytuacjach pracodawcy mogą są zobowiązani do przygotowania na potrzeby ZUS dodatkowych zaświadczeń dotyczących wynagrodzeń niektórych pracowników. Są one niezbędne do prawidłowego ustalenia przez ten organ przysługującego danej osobie świadczenia chorobowego, świadczenia emerytalno-rentowego czy też rozliczenia pobieranej już emerytury albo renty. Dlatego są przedmiotem prawie każdej kompleksowej kontroli prowadzonej przez ZUS.

czytaj więcej »

Przestały już obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez osoby wykonujące zawód medyczny.

czytaj więcej »

Po raz kolejny wraca pomysł, żeby rozszerzyć zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które dotychczas nie płaciły składek ZUS od części swojego wynagrodzenia, zobowiązane będą do uiszczania tych należności.

czytaj więcej »

W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 rok znajdują się informacje dotyczące wysokości odpisu na ZFŚS w przyszłym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dodatek na start 1.000 zł dla nauczycieli płacony do 30 września wchodzi do: podstawy ubezpieczenia zdrowotnego, podstawy ubezpieczenia społecznego, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku macierzyńskiego/ojcowskiego, zasiłków chorobowych, opiekuńczych?

czytaj więcej »

Pytanie: Uczeń I klasy zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od 1 do 31 sierpnia 2020 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym wyznaczonym przez pracodawcę, u którego wykonuje praktyczną naukę zawodu. Czy możemy takiego ucznia w wieku 17 lat zatrudnić na podstawie umowy zlecenia bez zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (osoba ucząca się do 26. roku życia)? Czy jest podstawa prawna uniemożliwiająca zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia chętnego ucznia do pracy podczas jego przebywania na urlopie bezpłatnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Zastanawiamy się nad zawarciem umowy zlecenia z naszą pracownicą (zatrudnioną na stanowisku specjalisty ds. bhp i ochrony środowiska), która od 7 lipca 2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy umowę zlecenia w takiej sytuacji można zawrzeć w każdym dowolnym momencie na urlopie macierzyńskim (nawet w najbliższym czasie), czy musi upłynąć pewien okres urlopu (pobierania zasiłku) macierzyńskiego? Czy zawarta umowa zlecenia może dotyczyć czynności z zakresu ochrony środowiska (np. wypełnianie sprawozdań, raportowanie do odpowiednich instytucji, gospodarowanie odpadami)? Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nasza pracownica zawarła umowę zlecenia z innym pracodawcą, ale świadczyła usługi na naszą rzecz?

czytaj więcej »

Pytanie: Urząd gminy, realizując zadania zlecone przez GUS, związane z przeprowadzeniem narodowego spisu powszechnego, powołał własnych pracowników do gminnego biura spisowego. Oddelegowani pracownicy za czas wykonywania prac spisowych zachowują prawo do wynagrodzenia, a za prace spisowe otrzymają należności w formie dodatków spisowych i nagród spisowych. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy od wypłaconych dodatków i nagród spisowych należy potrącić składki na ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Zajmujemy się rozliczeniem składek za funkcjonariuszy policji. Z końcem października 2020 roku jeden z policjantów odchodzi ze służby. Służbę pełnił od 1 czerwca 2015 r. Wiem, że mamy za niego poskładać dokumenty rozliczeniowe i opłacić składki. Jak to zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Polska spółka zamierza zatrudnić osobę z Turcji, która będzie odpowiedzialna za jej rozwój na terenie Turcji. Zatem jej głównym miejscem pracy będzie Turcja. Jak w takim przypadku wygląda kwestia obowiązków pracodawcy w stosunku do tego pracownika? Kto i gdzie powinien odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego temu pracownikowi wynagrodzenia? Czy taka osoba musi przejść badania lekarskie w Polsce?

czytaj więcej »

Pytanie: Osoba fizyczna od 1 grudnia 2020 r. zgłosiła się do ubezpieczeń (obniżone składki). 31 sierpnia 2020 r. wystawiła fakturę na rzecz byłego pracodawcy. Zakres czynności przy wykonywaniu działalności gospodarczej jest taki sam jak na umowie o pracę. Usługa miała zostać wykonana od 1 do 31 sierpnia 2020 r. Przedsiębiorca nie wykonywał jej jednak w tym czasie. Równolegle przedsiębiorca wykonywał usługi także dla innych swoich kontrahentów. Jak w tej sytuacji określić wykonywanie pracy na rzecz byłego pracodawcy? Czy powinien zostać prowadzony „rejestr dni”? Czy ta osoba traci prawo do obniżonych składek jedynie w ww. okresie, czy za całe 24 miesiące?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie umowy zlecenia zatrudniamy zleceniobiorców. Z reguły zgłaszamy ich do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Zdarza się, że po pewnym czasie ZUS informuje nas, że dany zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na tej podstawie składamy korektę dokumentów rozliczeniowych. Po jakim czasie powinniśmy zwrócić zleceniobiorcy składki finansowane z jego środków? Czy kwestia rozliczeń między płatnikiem a zleceniobiorcą jest przedmiotem kontroli ZUS i PIP? Czy możemy zostać ukarani za to, że takie zwroty robimy z opóźnieniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie umowy spółki z o.o. wspólnicy zostali zobowiązani do świadczenia powtarzających się świadczeń na rzecz spółki. Czy od takich wypłat realizowanych przez spółkę dla wspólników powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Podczas kontroli wewnętrznej zauważono, że podstawa wymiaru zasiłku jednej z pracownic była nieprawidłowo ustalona. W konsekwencji doszło do zawyżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Od listopada osoba ta wraca do pracy. Czy możemy uznać, że wypłacony zasiłek jest nienależny i odzyskać nadpłacone kwoty? Czy ZUS może dochodzić zwrotu zawyżonych zasiłków od płatnika, czy ubezpieczonego? Czy pomyłką może być obciążona osoba naliczająca wynagrodzenia?

czytaj więcej »