WYDANIE ONLINE

Dzięki przepisom kolejnych tarcz antykryzysowych przedsiębiorcy mogli skutecznie funkcjonować w trakcie pierwszych, najtrudniejszych jak dotąd miesięcy epidemii COVID-19. Otrzymane w ramach tego programu wsparcie uchroniło wiele zaś firm przed całkowitym upadkiem. Korzystanie z pomocy państwa wiąże się z określonymi obowiązkami. To, jak przedsiębiorcy się z nich wywiązują, jest i będzie przedmiotem zainteresowania organów państwa, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę wystąpił z wnioskiem o dofinansowane kosztów studiów podyplomowych. Chcemy mu dopłacić 50% do czesnego. Czy będzie to przychód ozusowany?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem, który przebywa u nas do końca września na urlopie bezpłatnym, zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia. Umowa ma trwać od 1 sierpnia do 15 października. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna w świetle przepisów prawa pracy? Jak to rozliczać i wykazać w dokumentach do ZUS-u?

czytaj więcej »

Pytanie: Dostaliśmy informację z ZUS, że za jednego z naszych zleceniobiorców, który był zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, powinna być opłacana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to okresu od czerwca do grudnia 2014 roku. Na tej podstawie złożyliśmy korektę dokumentów rozliczeniowych. Następnie wystąpiliśmy do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Otrzymaliśmy decyzję o odmowie zwrotu. Czy w takiej sytuacji nadpłaconą kwotę można odzyskać? Czy jako płatnik mamy zwrócić część składek ubezpieczonemu, mimo że ZUS nie zwróci tej nadpłaconej kwoty?

czytaj więcej »

Pytanie: Od września będą u nas odbywały się staże, a osoby je odbywające otrzymają stypendia stażowe. Wiem, że osoby te mają podlegać ubezpieczeniom społecznym, ale mam natomiast wątpliwości, czy powinny być za nie opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie umów zlecenia zatrudniamy obywateli Ukrainy. Zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń i opłacamy składki do ZUS. Dwie z tych osób poinformowały nas, że na Ukrainie są studentami. Czy gdy przedłożą nam stosowne zaświadczenie, będziemy mogli je wyrejestrować z ubezpieczeń z okresem wstecznym, czy też takie wyrejestrowanie będzie możliwe tylko na bieżąco? Prawdopodobnie część z zatrudnianych przez nas w poprzednich latach zleceniobiorców z Ukrainy była studentami. Czy możemy wystąpić do nich o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego, że w danych latach byli uczniami – studentami i na tej podstawie wyrejestrować ich w Polsce z ubezpieczeń?

czytaj więcej »

Pytanie: Jedna naszych pracownic wygrała w sądzie sprawę o wypłatę nadgodzin za ubiegły rok. Co ważne, przekroczyła wtedy kwotę graniczną, tzw. trzydziestokrotności. Czy powinniśmy naliczyć od nich składki oraz jak wykazać taką wypłatę w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w związku z przejściem na emeryturę z umowy o pracę 30 sierpnia 2019 r. otrzymał nową umowę o pracę 2 września 2019 r. Niezdolność do pracy tego pracownika to okres 25– 28 maja 2020 r. Do ustalenia podstawy wynagrodzenia chorobowego biorę okres od września 2020 roku do kwietnia 2020 roku (8 miesięcy). Moje pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki za 2019 rok, wypłaconej w lutym 2020 roku. Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego powinnam wyliczyć obliczoną hipotetycznie trzynastkę za wrzesień – grudzień 2019 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zasiłku chorobowym od 2 listopada 2018 r. do 2 maja 2019 r., a później na świadczeniu rehabilitacyjnym od 3 maja 2019 r. do 27 lutego 2020 r. z tytułu wypadku przy pracy. Następnie orzecznik ZUS nie znalazł podstaw dalszego przyznania świadczenia rehabilitacyjnego i wydał decyzję odmowną. Pracownik odwołał się od decyzji do komisji. Komisja ZUS nie przyznała dalszego świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik w okresie 28 lutego – 29 kwietnia 2020 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (zaległy), a następnie przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie (kontynuacja leczenia powypadkowego). Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Kto wypłaca zasiłek od 30 kwietnia 2020 r.? Dodam, że pracownik nie został wysłany do lekarza medycyny pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był na chorobowym w okresie 21 lutego – 5 marca 2020 r. (14 dni), 7 maja – 26 sierpnia 2020 r. (112 dni), co daje łącznie 126 dni chorobowego. Według mnie może jeszcze chorować do 21 października 2020 r. Czy powinnam liczyć od 7 maja 2020 r.? Między zwolnieniami były 62 dni przerwy.

czytaj więcej »

Pytanie: W połowie dwutygodniowego urlopu pracownik zadzwonił z informacją, że miał kontakt z chorym na COVID-19. Sanepid nałożył mu kwarantannę. Pracownik pyta, czy zamiast oświadczenia o kwarantannie (czyli zwolnienia lekarskiego) może pozostać do końca tygodnia na urlopie, a później do końca kwarantanny pracować zdalnie w domu. Czy jednak smusi mieć zwolnienie lekarskie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik pobierający rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy zachorował i otrzymał z tego tytułu kilkunastodniowe zwolnienie lekarskie. Czy przysługuje mu świadczenie chorobowe? Pytam, ponieważ dowiedziałam się, że rencistom nie przysługuje zasiłek chorobowy.

czytaj więcej »

Pytanie: Wypłacamy wynagrodzenia 28. dnia miesiąca. Całą pensję za lipiec 2020 roku pracownik otrzymał 28 lipca 2020 r. Po jej wypłacie i rozliczeniu składek dostarczył zwolnienie lekarskie od 28 do 30 lipca 2020 r., za które powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe. W dokumentach rozliczeniowych za lipiec 2020 roku, złożonych 5 sierpnia 2020 r., księgowa wykazała składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od pełnego przychodu, jaki został mu wypłacony w lipcu 2020 roku. Czy należy skorygować dokumenty za lipiec 2020 roku?

czytaj więcej »

Członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność i współpracujący przy prowadzeniu tej działalności podlegają ubezpieczeniom społecznym na specjalnych zasadach. W wielu przypadkach pojawiają się wątpliwości, czy zatrudnionego członka rodziny należy traktować jak współpracownika, czy jak pracownika albo zleceniobiorcę. Od odpowiedzi na to pytanie zależy sposób rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń i opłacania składek.

czytaj więcej »

Większość pracodawców wypłaca swoim pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego także inne składniki wynagrodzenia, np.  nagrody, premie czy dodatki. Paradoksalnie, najwięcej wątpliwości związanych z kwestią ich uwzględniania lub nie w podstawie zasiłkowej dotyczy tych składników, których zasady przyznawania i wypłaty pracodawcy sami określają w tworzonych przepisach płacowych. Pytania i najczęściej popełniane błędy występują nie na tle zmieniających się przepisów zasiłkowych, które zasadniczo nie zmieniły się od dłuższego czasu, lecz ich poszerzanych co pewien czas interpretacji wydawanych przez ZUS w uzgodnieniu z ministerstwem. Interpretacje wynikają natomiast z problemów i wątpliwości zgłaszanych na tle praktyki.  Warto więc zapoznać się z materiałem, w którym znajduje się praktyczne zestawienie tych wszystkich składników.

czytaj więcej »