Zmiany w ubezpieczeniu chorobowym po wznowieniu działalności gospodarczej od 1 stycznia 2022 r.

Osoba wznawiająca działalność gospodarczej, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności, będzie miała 7 dni na przekazane zgłoszenia do ZUS i zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli w tym terminie przekaże zgłoszenie, to  objecie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu.

Zmiany w podatkach i składkach pracowników w 2022 roku

Jak w praktyce ma „działać” likwidacja od 2022 roku odliczania składki zdrowotnej od podatku? Na czym w praktyce ma polegać podwyższona kwota wolna oraz podwyższony próg podatkowy 32%?Jak ma funkcjonować tzw. ulga klasy średniej? Na czym mają polegać zmiany dotyczące zleceniobiorców? To tylko część z pytać, na które odpowiedzi można znaleźć w artykule. O ile nic w tym zakresie nie zmieni się na etapie prac parlamentarnych, to nowości od 2022 roku mają polegać w szczególności na: likwidacji możliwości odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku, podwyższeniu do 30.000 zł kwoty wolnej od podatku dla podatników obliczających należność podatkową według skali podatkowej, podwyższeniu do 120.000 zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie stawka podatku 32%, wprowadzeniu ulgi dla tzw. klasy średniej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku

Zmiany dotyczące nienależnie pobranych świadczeń od września

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, będzie obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami. Odsetki będą naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty. Oprócz tego doprecyzowano definicję świadczeń pobranych nienależnie.

Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w trakcie miesiąca – co z raportami oraz składkami

Pytanie: W trakcie miesiąca pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w związku z czym zgłosiliśmy zmianę kodu tytułu ubezpieczenia. Jak wypełnić dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za okresy z różnym kodem tytułu?

Zlecenie podczas urlopu bezpłatnego – jakie składki opłacać

Pytanie: Udzieliliśmy pracownikowi urlop bezpłatny na wykonywanie pracy u innego pracodawcy na okres roku, na podstawie art. 174 ¹ Kodeksu pracy. W okresie urlopu bezpłatnego wykonuje on pracę w innej firmie i tam jest zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik. W sierpniu i wrześniu w okresie trwającego w naszej firmie urlopu bezpłatnego będzie wykonywał u nas umowę zlecenia. Jak zgłosić go do ubezpieczeń i jakie składki za niego opłacać, tak jak za pracownika czy jak za zleceniobiorcę?

Wypadek przy pracy u drugiego pracodawcy w czasie urlopu bezpłatnego – co z zasiłkiem po zakończeniu urlopu

Pytanie: Pracownik, któremu udzieliliśmy urlopu bezpłatnego, uległ wypadkowi przy pracy w firmie, w której podjął zatrudnienie w czasie tego urlopu. Czy po jego zakończeniu będziemy musieli podjąć wypłatę zasiłku chorobowego, a jeśli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru?

Umowa zlecenia z obywatelem Ukrainy wykonującym pracę zdalnie – co z ubezpieczeniami i podatkiem

Pytanie: Planujemy zatrudnić pracownicę z Ukrainy, jednak będzie ona pracowała wyłącznie zdalnie. Jej praca będzie polegać na wyszukiwaniu zleceń. Pracownica nie przyjedzie do Polski i będzie cały czas na terytorium Ukrainy. Chcemy z nią zawrzeć umowę cywilnoprawną. W związku z tym mamy pytanie, czy tą umowę musimy opodatkować w Polsce i jak wygląda sprawa zgłoszenia do ZUS. Wydaje nam się, ze składek ZUS nie musimy naliczać, ponieważ osoba ta pracować będzie na terytorium Ukrainy. Jeżeli zaś chodzi o podatek, to sądzimy, że skoro jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Ukrainą, to podatek opłacany będzie  jedynie na Ukrainie. Czy mamy rację?

Ryczałty oraz deputaty w podstawie świadczeń chorobowych

Oprócz wynagrodzeń pracownicy bardzo często otrzymują różnego rodzaju ryczałty i deputaty. Część z nich wyłączona jest z podstawy wymiaru składek, a tym samym nie jest uwzględniana przy liczeniu świadczeń chorobowych. Część zaś objęta jest składkami, zwiększając podstawę świadczeń. W praktyce występują też sytuacje, że mimo objęcia danej wypłaty wyłączeniem zawartym w rozporządzeniu składkowym należy ją przyjąć – w ograniczonym zakresie – do podstawy świadczenia chorobowego. Dodatkowe wątpliwości pojawiają się, jeżeli w okresie branym pod uwagę przy obliczeniach danego świadczenia pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, zachowując prawo do całości lub części pobieranego ryczałtu albo deputatu.

Premia dla pracownicy na macierzyńskim – jakie raporty przekazać

Pytanie: Pracownicy przebywającej drugi miesiąc na urlopie macierzyńskim wypłacimy premię kwartalną. Jak wykazać taką wypłatę w dokumentach ubezpieczeniowych?

Status wspólnika oznacza konieczność płacenia składek do ZUS

Od 18 września status wspólnika oznacza konieczność płacenia składek do ZUS

 Obowiązek ubezpieczeń społecznych (oraz w konsekwencji ubezpieczenia zdrowotnego) został uzależniony od posiadania statusu wspólnika spółek.  Nie ma znaczenia, czy spółka już działa, osiąga przychody czy angażuje pracowników, czy tez nie. Chodzi tu o wspólników jednoosobowych wspólników spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich lub komandytowych.