Zwolnienie na dorosłego w czasie urlopu wypoczynkowego – czy przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pytanie: Mam pytanie o wypłatę zasiłku opiekuńczego na dorosłego. Pracownica dostała zwolnienie lekarskie na opiekę dla męża. Zwolnienie na opiekę było od 28 kwietnia do 5 maja 2021 r. Pracownica pracuje w systemie pracy zmianowej i przed tym zwolnieniem lekarskim na dorosłego od 28 marca do 30 marca 2021 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym i do 5 maja nie świadczyła pracy, ponieważ nie miała zaplanowanej tej pracy w grafiku. W maju pierwszy dyżur (24 godz.) miała 10 maja 2021. Czy pracownica powinna dostać zasiłek opiekuńczy?

Zmiana wynagrodzenia z zasadniczego na akord – jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownik został zatrudniony na pełny etat od 16 października 2020 r. do 31 marca 2021 r. z wynagrodzeniem zasadniczym oraz premią regulaminową do 20% wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązuje go pełny etat z wynagrodzeniem akordowym oraz do 20% premii regulaminowej od wynagrodzenia akordowego. Pracownik chorował od 31 maja do 11 czerwca 2021 r. Z jakiego okresu przyjąć wynagrodzenia do podstawy wymiaru zasiłku? Czy zmiana wynagrodzenia z zasadniczego na akord ma znaczenie?

Umowa o dzieło z zagranicznym lekarzem – czy zgłosić ją na formularzu RUD

Pytanie: Zawieramy umowę o dzieło z zagranicznym lekarzem występującym na konferencji naukowej. Konferencja odbędzie się online. Lekarz nie mieszka w Polsce i nie ma działalności gospodarczej w Polsce. Moja firma jest płatnikiem składek za pracowników. Czy taką umowę zgłaszam do ZUS?

Śmierć pracownika z powodu COVID-19 – jakie druki przekazać do ZUS

Pytanie: Uzyskaliśmy informację, że z powodu COVID-19 zmarł jeden z pracowników, którego wynagrodzenie było określone stałą miesięczną stawką. Jak ustalić podstawę wymiaru składek ZUS za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć pracownika oraz jakie druki ZUS musimy złożyć w ZUS za ten miesiąc?

Premie kwartalne niewypłacane za czas choroby – jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie:   W 2020 roku wypłacaliśmy nagrody kwartalne, które przysługiwały za okres choroby i nie były wliczane w podstawie wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku. Od roku 2021 roku nagrody kwartalne nie są wypłacane za czas choroby i w związku z tym od roku 2021 muszą być wliczane w podstawy chorobowego. Jak w tej sytuacji powinny być wliczone nagrody kwartalne w podstawie wynagrodzenia za czas choroby czy zasiłku?

Powrót do dotychczasowego etatu w trakcie choroby – czy przeliczać pobierane świadczenie

Pytanie: Podczas pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim skończył się okres, w którym obowiązywał go zmniejszony wymiar czasu pracy wprowadzony na podstawie art. 15g specustawy. Czy będzie to wymagało przeliczenia podstawy wymiaru pobieranego świadczenia chorobowego?

Nieprawidłowe informacje podane przez zleceniobiorcę – jakie dokumenty przekazać do ZUS

Pytanie: Okazało się, że osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia na okres trzech miesięcy, podała nam nieprawidłowe dane dotyczące wysokości dochodów z innego zlecenia, w oparciu o które zgłosiliśmy ją tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Tymczasem powinna być objęta także ubezpieczeniami społecznymi. Jak skorygować ten błąd i co z zaległymi składkami, jeśli z osobą tą nie mamy kontaktu?

Limit podatkowy ZFŚS w 2021 roku – jak go stosować

Pytanie: Jak stosować przepis określający zwolnienie od podatku dla świadczeń finansowanych z ZFŚS do kwoty 2.000 zł, jeżeli w trakcie roku pracownik zmienia zakład pracy lub równocześnie pracuje w dwóch zakładach pracy? Czy zakład pracy będący kolejnym pracodawcą może żądać od pracownika podania danych o wysokości świadczeń pobranych u poprzedniego pracodawcy w ramach limitu zwolnienia?

Zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników oddelegowanych – czy oskładkować je

Pytanie: Pracownikom budowlanym oddelegowanym do pracy poza siedzibą firmy będziemy zapewniać bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz raz na 2 tygodnie zwracać koszty przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem. Czy tego rodzaju świadczenia należy objąć składkami ZUS?

Wyrównanie trzynastki – czy wpływa na pobrane już świadczenia chorobowe

Pytanie: Na podstawie wyroku sądowego musimy wyrównać jednemu z pracowników trzynastkę wypłaconą za ubiegły rok. Czy pociągnie to za sobą konieczność przeliczenia świadczeń chorobowych pobranych przez tę osobę?