Zmiany w zasadach uzyskiwania zaświadczenia A1

ZUS zapowiedział wdrożenie na PUE ZUS nowych rozwiązań, które ułatwią wydawanie zaświadczeń A1 potwierdzających podleganie m.in. przez osoby delegowane ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Zmiana rodzaju świadczeń z ZFŚS z powodu pandemii – czy jest to możliwe

Pytanie: W związku z sytuacją epidemiologiczną nasza firma zrezygnowała z zakupu karnetów na basen i do kina dla pracowników. Czy pieniądze, które nie zostały wydane na te aktywności, możemy przeznaczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia z ZFŚS dla pracowników zgodnie z kryteriami dochodowymi? Nie mamy w naszym regulaminie wpisanej takiej formy wypłaty pieniędzy – mamy wczasy pod gruszą i zapomogi. Nie ma innej formy wypłaty pieniędzy. Czy w tej sytuacji należy wpisać do regulaminu aneksem możliwość wypłaty dodatkowego świadczenia?

Wypadek przy pracy w pierwszym dniu zatrudnienia – jak obliczyć zasiłek chorobowy

Pytanie: Przed rozpoczęciem pracy pracownik został skierowany na badania lekarskie. W drodze do przychodni uległ wypadkowi komunikacyjnemu i stał się niezdolny do pracy do końca tego miesiąca, a samo zdarzenie uznane zostało za wypadek przy pracy. Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w takiej sytuacji oraz kwotę do wypłaty?

Wyczerpanie okresu zasiłkowego – co z prawem do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Bezpośrednio  po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie potwierdzające konieczność sprawowania opieki nad chorym 5-letnim synem. Czy z tego tytułu możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to jak go obliczyć w przedstawionej sytuacji?

Składka na PPK – w jakich sposób wykazywać ją w raportach do ZUS

Pytanie: Od listopada ubiegłego roku funkcjonuje u nas w firmie PPK. W raportach składanych za pracowników wykazywaliśmy składki, jakie są za nich opłacane zarówno przez pracodawcę, jaki i ze środków pracownika. Wiem, że nasze postępowanie było błędne, ponieważ powinna być tylko składka pracodawcy. W jaki sposób należy to poprawić i jak na bieżąco, tj. w którym miesiącu, wykazywać te składki?

Samochód służbowy do celów prywatnych – jak rozliczyć koszty paliwa, gdy trudno odróżnić jazdy służbowe od prywatnych

Pytanie: Część naszych pracowników korzysta z samochodów służbowych do celów prywatnych. Czy wiąże się to z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i podatku? W związku z tym, że czasami trudno odróżnić jazdy służbowe od jazd prywatnych, pracownicy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z paliwem. Czy pracownikom należy opodatkowywać wartość zużytego paliwa?

Rozliczanie ZFŚS w czasie epidemii – zwolnienia od podatku oraz zapomogi z powodu zachorowania na COVID-19

Na rozliczanie świadczeń z ZFŚS wpływ ma również panujący obecnie stan epidemii. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zwiększony limit świadczeń objętych przedmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego, ponieważ może rzutować na rozliczenia PIT-11 za 2020 rok. Jeżeli pracodawca zmieni rodzaj przyznawanych świadczeń, odpowiednie zapisy muszą się także znaleźć w regulaminie ZFŚS.

Rozliczanie składek za osoby na urlopie wychowawczym – wskazówki dla płatników składek

 Urlopu wychowawczego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownika, złożony na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza on skorzystać z urlopu. Urlop jest udzielany w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. W tym okresie pracownik pracy nie wykonuje, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Pracodawcy mają jednak obowiązki związane z rozliczaniem składek za takie osoby. I tutaj pojawiają się wątpliwości dotyczące samych rozliczeń.

Premie i nagrody w podstawie wymiaru zasiłków – 12 przykładów z praktyki

Często płatnicy składek mają problemy z tym, czy do podstawy wymiaru świadczeń wliczać wypłacane premie, czy też nagrody i jak to robić. Wątpliwości te są związane m.in. z brakiem jasnych regulacji w przepisach płacowych obowiązujących u danego pracodawcy.

Pracownik na chorobowym – jakie składki i druki

Pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim oznacza dla pracodawców obok konieczności zastąpienia pracownika wiele obowiązków w zakresie składek oraz druków ubezpieczeniowych. Należy przede wszystkim ustalić podstawę wymiaru składek za przepracowane w danym miesiącu dni, uwzględniając fakt, że od niektórych świadczeń chorobowych naliczane są składki zdrowotne. Okres pobierania świadczeń chorobowych trzeba też wykazać w określonych dokumentach ubezpieczeniowych, które w niektórych przypadkach mogą wymagać korekty.