Wyższe kwoty z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych – czy są oskładkowane

Pytanie: Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie używają samochodów prywatnych do celów służbowych. Czy od zwracanych im z tego tytułu kosztów powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Czy jeżeli kwota zwracana pracownikowi w danym miesiącu jest wyższa niż kwota limitu ustalona na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury, to od nadwyżki powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Umowa zlecenia z osobą, która otrzymuje od byłego pracodawcy odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji – czy należy ją oskładkować

Pytanie: Od 1 października zatrudnimy zleceniobiorcę, który po ustaniu zatrudnienia będzie przez 6 miesięcy otrzymywał od byłego pracodawcy odszkodowanie z uwagi na zawartą umowę o zakazie konkurencji. Odszkodowanie to będzie wyższe od minimalnego wynagrodzenia. Czy w tym okresie ze zlecenia będzie podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Umowa zlecenia z absolwentem szkoły średniej, który czeka na rozstrzygnięcie rekrutacji – co ze składkami

Pytanie: Zatrudniam na zlecenie absolwenta szkoły średniej, który złożył dokumenty do szkoły wyższej. Z uczelni otrzymałam zaświadczenie, że proces rekrutacyjny zakończy się w połowie września. Zaznaczono też, że nauka w szkole wyższej rozpocznie się w październiku. Czy to znaczy, że jeśli w październiku otrzyma swoją pierwszą wypłatę, nie będę musiała odprowadzać składek, ponieważ już będzie studentem? Czy powinien być zgłoszony do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego od dnia zawarcia umowy?

Umowa o praktyki absolwenckie – co z podleganiem ubezpieczeniom

Pytanie: Czy za osoby, które są w firmie zatrudnione na podstawie umowy o praktykę absolwencką, należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Niektóre z zatrudnionych osób otrzymują wynagrodzenie, ale część nie. Czy ewentualnie te osoby same mogą zgłosić się do ubezpieczeń?

Umowa o pracę na część etatu z prowadzącym działalność – jakie składki z działalności

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na 3/4 etatu z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 2.500 zł i premią uznaniową do 10% tego wynagrodzenia. Premia nie jest wypłacana w każdym miesiącu. Osoba ta od 5 lat prowadzi działalność gospodarczą. Jakie składki powinna opłacać z działalności gospodarczej?

Szczepienia ochronne dla pracowników – czy są ich przychodem ze stosunku pracy

Pytanie: Finansujemy szczepienia przeciwko grypie w związku z jesienno-zimowym okresem sprzyjającym zachorowaniom. Czy takie świadczenie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy?

Świadczenia szkolne dla dzieci pracowników – jaki limit zwolnienia podatkowego zastosować

Pytanie: Jeden z naszych pracowników znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodu poważnej choroby w rodzinie. Chcielibyśmy dofinansować mu wyprawkę szkolną dla dzieci ze środków ZFŚS. Jaki limit zwolnienia od podatku dochodowego można tu zastosować?

Spis rolny – co z oskładkowaniem

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, jak wygląda sprawa oskładkowania kwot otrzymywanych w związku z przeprowadzaniem spisu rolnego.

Przejście z zasiłku chorobowego na świadczenie rehabilitacyjne – jak je wykazywać w dokumentach rozliczeniowych

Pytanie: Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownikowi przyznane zostało świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Jakie raporty powinniśmy złożyć za miesiąc, w trakcie którego nastąpi zmiana rodzaju pobieranego świadczenia chorobowego?