Ubezpieczenia społeczne obcokrajowców z uwzględnieniem najnowszych interpretacji ZUS

Naczelną zasadą jest, że cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom wtedy, gdy posiada na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jeden z tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń oraz wykonuje pracę w Polsce. W takich okolicznościach jedynie ratyfikowana umowa międzynarodowa, jako prawo nadrzędne, może wykluczyć konieczność objęcia obcokrajowca polskimi ubezpieczeniami. Sprawdźmy, jak w praktyce prowadzić rozliczenia z ZUS zatrudnionych obcokrajowców, i to zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać po chorobie zwrot tylko części składek

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą - w tym przedsiębiorcy - mogą otrzymać zwrot tylko części składek opłaconych za miesiące, w których byli niezdolni do pracy z powodu choroby i otrzymywali zasiłek chorobowy. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r., III UZP 1/19.

Przedsiębiorca po przekształceniu firmy opłaca składkę wypadkową w dotychczasowej wysokości

Przedsiębiorca, który przekształcił jednoosobową działalność w spółkę z o.o., ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości, jeżeli nie wystąpią okoliczności istotne z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego. Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 7 sierpnia 2019 r., WPI/200000/43/714/2019.

Na wznowienie sprawy w ZUS musi się zgodzić druga strona

Wznowienie postępowania przez ZUS wymaga nie tylko istnienia interesu społecznego, ale też zgody drugiej strony, zgodnie z art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego. Brak zgody powoduje wadliwość postępowania od samego początku, a decyzje podjęte w jego trakcie podlegają uchyleniu. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 3 lipca 2019 r., sygn. II UK 35/18.

Mandat posła lub senatora to praca w szczególnych warunkach

Okres sprawowania mandatu posła lub senatora zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, w tym do pracy równorzędnej pracom górniczym, określonym w ustawie emerytalnej, a dającym prawo do wcześniejsze emerytury lub emerytury pomostowej, albo emerytury przyznawanej na szczególnych warunkach – w tym wypadku emerytury górniczej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 17 lipca 2019 r., sygn. I UK 104/18.

Kilka kolejnych umów zleceń – jak ustalić podstawę zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Osoba zatrudniona u nas na podstawie kilku następujących po sobie umów zleceń wystąpiła o przyznanie zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Czy świadczenie to przysługuje zleceniobiorcom, a jeśli tak, to czy jego podstawę powinniśmy ustalić w oparciu o zsumowane wynagrodzenia z wszystkich tych umów, czy wziąć pod uwagę dochód tylko z ostatniej umowy?

Jak wykazywać dokumentach do ZUS składki na PPK?

Pytanie: Prosimy o wyjaśnienie, jak w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS wykazywać składki na pracownicze plany kapitałowe (PPK)?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik miał wypadek przy pracy w drugim miesiącu zatrudnienia?

Pytanie: Jeden z naszych pracowników, który otrzymuje wynagrodzenie akordowe, uległ wypadkowi przy pracy w drugim miesiąca zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oraz sam zasiłek?

Jak rozliczyć się z ZUS, jeżeli pracownik przedstawił błędne oświadczenie o przekroczeniu 30-krotności?

Pracownicy, którzy pracują w kilku firmach jednocześnie bądź ich wynagrodzenie za pracę jest wyższe niż przeciętne, w trakcie roku najprawdopodobniej przekroczą kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W 2019 roku kwota ta wynosi 142.950,00 zł. Ograniczenie to nie dotyczy pozostałych składek, tj.: składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.