Co nie może być przedmiotem nieoskładkowanej umowy o dzieło?

Prowadzenie powtarzalnych zajęć tematycznych (edukacyjnych) z dziećmi w wieku przedszkolnym z natury nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Stanowi zatem tytuł uzasadniający objęcie osoby prowadzącej takie zajęcia ubezpieczeniami społecznymi. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 3 października 2018 r., II UK 280/17.

Co z „ulgą na start” w przypadku gdy ta sama osoba reprezentuje byłego pracodawcę i nowego kontrahenta?

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność, który podejmuje współpracę z inną spółką niż ta, w której był zatrudniony, mimo że obie spółki łączy ta sama osoba (np. ta sama osoba jest członkiem zarządu w obu spółkach) spełnia warunki umożliwiające skorzystanie z tzw. ulgi na start. Oznacza to, że nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 8 stycznia 2019 r. (WPI/200000/43/1326/2018).

Rozliczenie zarobkujących emerytów i rencistów do 28 lutego 2019 r.

Obowiązki, które ciążą na pracodawcy lub zleceniodawcy zatrudniającym pracownika uprawnionego do emerytury lub renty można podzielić – z uwagi na okres wymagany do ich dopełnienia – na dwie grupy. Po pierwsze, pracodawca i zleceniodawca zobowiązali są niezwłocznie powiadomić ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty lub o zawarciu z nim innej umowy objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Po drugie, po zakończeniu roku kalendarzowego podmioty te mają obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w minionym roku przez zatrudnionego emeryta lub rencistę.

Jak skorygować błędnie ustaloną podstawę wymiaru zasiłku?

Jednym  z podstawowych obowiązków pracodawców uprawnionych do wypłaty świadczeń chorobowych jest prawidłowe ustalenie ich wysokości. Popełnienie błędu w tym zakresie skutkuje zawsze koniecznością przeprowadzenia stosownych korekt. Część z nich wiąże się z wystąpieniem dodatkowych obciążeń finansowych po stronie pracodawcy. Korekta wypłaconego już świadczenia musi także znaleźć odbicie w dokumentach rozliczeniowych.

Informacja roczna dla ubezpieczonych do 28 lutego

Do 28 lutego 2019 r. płatnicy składek zobowiązani są przekazać ubezpieczonym (np. pracownikom, zleceniobiorcom) informacje roczne za rok 2018, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Od 1 stycznia 2019 r obowiązują nowe wzory informacji rocznej i informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany, co one oznaczają w praktyce dla płatników składek oraz od kiedy należy je wykorzystywać.