Jakie dokumenty przekazać do ZUS po uznaniu przez ZUS umowy o dzieło za zlecenie?

Pytanie: W czasie kontroli ZUS uznał, że z jedną z osób zamiast umowy o dzieło powinniśmy podpisać umowę zlecenia i nakazał oskładkować wynagrodzenia dotychczas jej wypłacone. Jakie dokumenty powinniśmy w takiej sytuacji złożyć w ZUS i jak wykazać wspomniane wypłaty?

„Mały ZUS” – jak ustalić podstawę wymiaru składek przy działalności prowadzonej przez niecały rok

Pytanie: Spełniam warunki pozwalające na objęcie „małym ZUS-em”. Proszę o wyjaśnienie, jak ustalić obowiązującą mnie podstawę wymiaru składek, jeżeli działalność gospodarczą rozpoczęłam w marcu 2018 r., a przez dwa miesiące tego roku była ona zawieszona.

Kiedy były pracownik musi zwrócić pracodawcy zapłacone za niego składki na ubezpieczenia?

Pracownik – jako osoba bezpodstawnie wzbogacona – może zostać zobowiązany przez pracodawcę do zwrotu sum pieniężnych, które pracodawca pokrył zamiast pracownika („z własnej kieszeni”) tytułem składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tego pracownika. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 26 września 2018 r., II PK 151/17.

Jakie są warunki oskładkowania ryczałtu za używanie prywatnego samochodu przez niepełnoetatowego pracownika?

Pytanie: Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu będzie użytkował własny samochód osobowy dla potrzeb naszego zakładu pracy w jazdach lokalnych. Czy przyznany mu z tego tytułu ryczałt pieniężny (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.) musimy zmniejszać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, aby jego wartość korzystała ze zwolnienia składkowego?

Jak ustalić rodzaj oraz podstawę świadczenia chorobowego w przypadku krótkotrwałych umów zlecenia z własnym pracownikiem?

Pytanie:  Otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie od naszego pracownika, która wykonywał u nas dodatkowo kilka umów zleceń zawieranych na okresy od kilkunastu dni do miesiąca. Jakie świadczenie chorobowe powinniśmy mu wypłacić oraz jak ustalić podstawę wymiaru? Jest to jego pierwsza choroba w bieżącym roku.

Czy zleceniobiorca może wybrać umowę, która ma stanowić tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi?

Pytanie:  Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą zatrudnioną już na podstawie takiej umowy w innej firmie. Czy zleceniobiorca może wybrać umowę, z tytułu której chce być objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi?

Czy wynagrodzenie pracownika zagranicznego zakładu oddelegowanego do pracy w Polsce podlega oskładkowaniu?

Pytanie: Firma z Rosji zatrudnia na podstawie stosunku pracy obywatela Polski, który od wielu lat mieszka w Moskwie. W styczniu 2019 r. oddelegowała go do pracy na rzecz polskiej spółki na okres 6 miesięcy. Pracownik ten pozostaje jednak zatrudniony wyłącznie przez podmiot rosyjski, który za cały okres oddelegowania będzie mu wypłacał co miesiąc należne wynagrodzenie. Ze wspomnianą spółką z Polski nie łączy i nie będzie go łączyć żaden stosunek prawny (żadna umowa). Czy w tych okolicznościach przysługujące mu należności za pracę na terenie Polski podlegać powinny oskładkowaniu?

Czy płacić składki na ubezpieczenia społeczne za obywateli Ukrainy?

Firma, która zatrudnia na terenie Polski obywateli Ukrainy czy to na umowę o pracę, czy umowę zlecenia, ma obowiązek odprowadzić za nich składki na ubezpieczenia społeczne. Wynika on z art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy systemowej oraz umowy między państwami obowiązującej od 1 stycznia 2014 r. Zasadę tę potwierdził ZUS w interpretacja z 12 grudnia 2018 r. (WPI/200000/43/1267/2018).

Czy przychody pracownika otrzymywane z racji napiwków podlegają oskładkowaniu?

Napiwki, które są deponowane u pracodawcy, a następnie wypłacane jego uprawnionym pracownikom, wprawdzie nie są wynagrodzeniem za pracę, ale w rozumieniu przepisów podatkowych stanowią rodzaj przychodu ze stosunku pracy. Dlatego należy od nich obliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach analogicznych jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Takie wnioski wynikają dla pracodawcy z wyroku Sądu Najwyższego z 13 września 2018 r., II UK 343/17.

Co ze składkami od świadczeń pozapłacowych wypłacanych pracownikom na urlopach bezpłatnych?

Pytanie:  W styczniu 2019 r. jeden z pracowników naszej spółki będzie przebywał cały miesiąc na urlopie bezpłatnym. W ramach programu bonusów pozapłacowych jest on uprawniony do pakietu medycznego, który w całości finansowany jest ze środków obrotowych spółki. Czy w związku z urlopem w styczniu od jego wartości należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?