Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2019 r.

W 2019 r. płatników składek czeka wiele dość istotnych zmian oraz nowości. Począwszy od składek należnych za styczeń 2019 r. część przedsiębiorców będzie mogła naliczać je od niższej niż dotychczas podstawy wymiaru, przy czym podstawę tę będą musieli ustalić we własnym zakresie, a sama ulga nie obejmie wszystkich składek. Od połowy roku niektórzy płatnicy będą objęci obowiązkiem naliczania, odprowadzania i częściowego finansowania zupełnie nowych składek. Z początkiem 2019 r. zostanie również rozszerzony zakres danych wykazywanych w części z istniejących dokumentów ubezpieczeniowych, a także wprowadzone zostaną nowe formularze. Zapoznajmy się z tym materiałem, żeby przygotować się do zmian.

Udostępnianie pracownikom i zleceniobiorcom miejsc parkingowych – co ze składkami

Pytanie: W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy i sukcesywnym zatrudnianiem nowych osób okazuje się, że załodze coraz bardziej doskwiera brak miejsc parkingowych (te, którymi dysponujemy obecnie, przeznaczane są wyłącznie dla aut służbowych). W związku z tym zamierzamy zawrzeć z zewnętrznym podmiotem umowę, której przedmiotem będzie najem kilkudziesięciu miejsc parkingowych na parkingu znajdującym się w pobliżu naszego zakładu. Wszystkie będą udostępniane pracownikom i zleceniobiorcom, którzy przyjeżdżają do pracy własnymi samochodami. Udostępnienie to będzie następować za symboliczną opłatą potrącaną z wynagrodzenia zatrudnionych na podstawie ich pisemnej zgody i zapisów regulaminu wynagradzania. Czy świadczenie takie może korzystać z wyłączenia z oskładkowania?

Niewielka zaległość składkowa nie pozbawi dofinansowania z PFRON od 1 stycznia

Od nowego roku pojawiło się korzystne rozwiązanie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Po  1 stycznia opłacona z uchybieniem terminu niewielka kwota składek do ZUS nie będzie już stanowiła podstawy do tego, żeby pozbawić pracodawcę dofinansowania do wynagrodzenia z PFRON za te osoby.

Krótkotrwałe umowy zlecenia z własnym pracownikiem – jak ustalić rodzaj oraz podstawę świadczenia chorobowego

Pytanie: Pracownik, która wykonywał u nas dodatkowo kilka umów zlecenia, zawieranych na okresy od kilkunastu dni do miesiąca, zachorował i jest na zwolnieniu lekarskim. Jakie świadczenie chorobowe powinniśmy mu wypłacić oraz jak ustalić podstawę wymiaru? Jest to jego pierwsza choroba w roku bieżącym.

Jakie raporty imienne za pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego na przełomie dwóch miesięcy?

Pytanie: Pracownik przebywał na urlopie ojcowskim przypadającym na przełom dwóch miesięcy kalendarzowych. Jak wykazać taki urlop w dokumentach ubezpieczeniowych, jeżeli jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłku macierzyńskiego i wypłata ta będzie miała miejsce w drugim z tych miesięcy?

Jak wystąpić o nadpłacone składki po przekroczeniu 30-krotności?

Roczne ograniczenie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2018 r. wynosiło 133.290 zł. Ograniczenie to dotyczy wszystkich opłacających składki na te ubezpieczenia – bez względu na to, czy podlegają im obowiązkowo, czy dobrowolnie oraz z jakiego tytułu są nimi objęci. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2019 r. przewidziano na kwotę 4.765 zł. Oznacza to, że roczne ograniczenie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2019 r. wynosi 142.950 zł. Jeżeli pracownik zatrudniony był tylko w jednej firmie i nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń, to na płatniku spoczywa obowiązek bieżącej kontroli osiąganych przez niego przychodów. Kontrolę tę należy prowadzić na podstawie posiadanej dokumentacji płacowej. Sprawdźmy, jak prowadzić dokumentację i rozliczenia.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – zasady określone ustawowo oraz wyjaśnienia ZUS

Od 1 grudnia 2018 r. funkcjonują już wyłącznie zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej, czyli e-ZLA. Większość z pracodawców zdążyła się już do tego przyzwyczaić, ale – jak to zwykle bywa z nowymi przepisami – nie wyklucza to problemów i wątpliwości. Dlatego warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami wynikającymi nie tylko z rozwiązań ustawowych, ale także z wyjaśnień ZUS zawartych w komentarzu ZUS z 17 listopada 2017 r. do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czy umowy zlecenia wykonywane przez cudzoziemców wyłącznie za granicą podlegają oskładkowaniu?

Pytanie: Polska spółka akcyjna z branży informatycznej planuje rozszerzyć obszar swego działania na zagraniczne rynki. W pierwszej kolejności chce zaoferować swe usługi w Niemczech. W tym celu zamierza podjąć współpracę z kilkoma obywatelami Niemiec, zatrudniając ich w ramach umów zlecenia, które będą wykonywane wyłącznie poza Polską. Czy w tej sytuacji umowy te powinny podlegać oskładkowaniu?

Czy odprowadzać składki do ZUS za kontrahenta korzystającego z ulgi na start?

Pytanie: Nasza spółka zleca wiele prac zewnętrznym podmiotom. Ostatnio na podstawie umowy o świadczenie usług nawiązaliśmy współpracę z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą, która korzysta z ulgi na start. Umowa ta jest realizowana w ramach wspomnianej działalności. Czy w tym przypadku nasza spółka powinna odprowadzać składki na ubezpieczenia od zawartej umowy?