Zawieszona emerytura wypłacona w pełnej wysokości

Pytanie: ZUS ustalił prawo do emerytury 65-letniej pracownicy w lipcu 2015 r. Wypłata emerytury była jednak zawieszona, ponieważ pracownica nie rozwiązała stosunku pracy. Pracownica złożyła wypowiedzenie i zakończy pracę 23 grudnia. Czy za grudzień otrzyma emeryturę w pełnej miesięcznej wysokości?

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad konkubiną

Pytanie: Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, z którego wynika, że zostało ono wystawione z tytułu opieki nad kobietą, która nie jest żoną pracownika. Czy takie zaświadczenie stanowi podstawę do wypłacenia zasiłku opiekuńczego?

Zapomoga dla pracownika

Pytanie:  Ze względu na  pożar, który miał miejsce w mieszkaniu naszego pracownika, wypłaciliśmy mu zapomogę w wysokości 4 tys. zł. Czy powinniśmy ją oskładkować?

Wniosek o rehabilitację przedrentową i wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o rehabilitację przedrentową. Jeżeli jej wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to podczas tej rehabilitacji upłynie okres zasiłkowy. Czy złożenie wniosku o taką rehabilitację oznacza automatycznie wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Urlop rodzicielski dla ojca gdy matka dziecka wykonuje umowę zlecenia

Pytanie: Pracownik zwrócił się do nas z pytaniem, czy będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Matka dziecka pracuje dorywczo na podstawie umowy zlecenia i od 1 grudnia rozpoczyna kolejną pracę. Wtedy pracownik chciałby przejść na urlop. Mamy wątpliwości, czy ma do tego prawo.

Świadczenie rehabilitacyjne dla emeryta

Pytanie: Emeryt zatrudniony przez nas na podstawie umowy o pracę przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Zwrócił się do nas z prośbą o przygotowanie w jego imieniu wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy musimy przygotować taki wniosek?

Skrócenie okresu zwolnienia lekarskiego przez orzecznika ZUS – prawo do zasiłku z tytułu kolejnego zwolnienia

Pytanie: W wyniku kontroli przeprowadzonej przez lekarza orzecznika ZUS pracownikowi skrócono okres zwolnienia lekarskiego. Po kilku dniach przyniósł kolejne zwolnienie wystawione przez tego samego lekarza. Na druku wpisany jest kod A. Czy możemy podjąć wypłatę zasiłku chorobowego? Jak ustalić wykorzystany już przez pracownika okres zasiłkowy, czy uwzględnić w nim całe poprzednie zwolnienie, czy tylko dni, za które wypłacony był zasiłek?

Rezygnacja zleceniobiorcy z ubezpieczenia chorobowego

Pytanie: Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1 marca 2014 r. Aktualnie zgłosił, że chce zrezygnować z tego ubezpieczenia, począwszy od 1 stycznia 2015 r.  Czy istnieje taka możliwość, żeby wyrejestrować go  z ubezpieczenia chorobowego za okres wsteczny? Czy będzie mógł wówczas ubiegać się o zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie chorobowe?

Renta rodzinna – czy można z niej zrezygnować

Pytanie: W maju zmarł mąż pracownicy. Złożyła ona wniosek o rentę rodzinną na siebie i  troje dzieci w wieku 7, 10 i 13 lat. Wynagrodzenie pracownicy jest na tyle wysokie, że przypadająca na nią część renty podlega zawieszeniu. Czy pracownica może zrezygnować z renty, czy też renta może być przyznana wyłącznie wszystkim uprawnionym i rezygnacja spowodowałaby brak możliwości wypłaty tego świadczenia dzieciom?

Jak sprawdzić, czy w 2016 roku trzeba opłacać składki społeczne od umowy zlecenia  

Pytanie: W naszej firmie zatrudniamy kilkoro zleceniobiorców, którzy często wykonują równocześnie zlecenia na rzecz innych podmiotów. Jak w 2016 roku ustalać, czy dana umowa zlecenia powinna podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym? Czy wystarczą oświadczenia pobierane od zleceniobiorców?