Nowa umowa zlecenia – w jakim terminie należy zapisać zleceniobiorcę do PPK

Pytanie: 18 kwietnia 2021 r. zatrudniamy zleceniobiorcę, który wcześniej był zatrudniony przez cały 2020 rok. Zawrzemy z nim na pół roku kolejną umowę zlecenia. Kiedy powinniśmy zapisać tego zleceniobiorcę do PPK? Obie umowy zlecenia są ze składkami obowiązkowymi i dobrowolną składką chorobową.

Kiedy najmniejsze firmy zwolnione są z tworzenia PPK

Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Aby jednak tak się stało, muszą zaistnieć pewne warunki.

Pracownik rezygnuje z PPK – 5 nowych przypadków z praktyki

Zdarza się, że pracodawca nalicza już wpłatę na PPK, a nagle pracownik składa deklarację rezygnacji. W takiej sytuacji rodzi się wiele wątpliwości. Od kiedy należy przestać przekazywać wpłaty? I co zrobić, jeśli wszyscy pracownicy zrezygnowali z PPK, a potem pracodawca zatrudnia osobę, która jednak będzie oszczędzać w PPK?

Zaliczka na podatek z tytułu wpłaty do PPK – w jakim terminie przekazać

Pytanie: Umowa o prowadzenie PPK została podpisana 10 listopada 2020 r. Wynagrodzenie za listopad 2020 roku wypłaciliśmy 10 grudnia 2020 r. Na przekazanie wpłat do instytucji finansowej mamy czas od 11 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. W okresie od 11 do 31 grudnia 2020 r. nie ma u nas wypłat wynagrodzeń, a kolejna wypłata to 10 stycznia 2021 r. (za grudzień 2020 roku). Kiedy należy pobrać zaliczkę na podatek z tytułu dopłat pracodawcy do programu PPK z listy płac za listopad 2020 roku?

Stypendium doktoranckie – składki ZUS oraz PPK

Pytanie: Pracownik instytutu naukowego jest zarazem jego stypendystą, ponieważ otworzył przewód doktorski lub habilitację. Zachętą dla takiego pracownika jest stypendium na 6 miesięcy, wypłacane z puli stypendialnej, jaką instytut posiada, i z której dokonuje wypłat dla doktorantów niebędących pracownikami. Czy od tego stypendium pracownik stypendysta powinien mieć odprowadzane składki ZUS (emerytalna, rentowa i dobrowolna chorobowa)? Co z podatkiem od takiego stypendium? Osoby należą do PPK i w listopadzie zostało im PPK zastosowane na liście płac – czy właściwie? Co z podatkiem od PPK? Jak wygląda sprawa PIT-11 za 2020 rok? Stypendium nie jest opodatkowane, ale jest oskładkowanie i ma odprowadzane składki na PPK. Co z rozliczeniem rocznym?

Omyłkowe zapisanie pracownika do PPK – co musi zrobić pracodawca

Pytanie: W listopadzie, zawierając umowę o prowadzenie PPK przez pomyłkę na listę uczestników wpisałam osobę, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Co zrobić w takiej sytuacji? Lepiej, żebym odprowadziła wpłatę, czy nie dokonywać przelewu za taką osobę do instytucji finansowej?

Dokumentacja PPK – jakie są obowiązki pracodawcy

Pytanie: Ustawa o PPK w art. 107 w pkt 4 wprowadza pojęcie „dokumentacji związanej z  dokonywaniem wpłat do PPK”. Jakie dokumenty wchodzą w jej skład? W jaki sposób i w jakim miejscu mam je przechowywać? Czy deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK, o której mowa w art. 23 ust. 2 ustawy o PPK, mogę przechowywać w aktach osobowych?

Nowa płaca minimalna – w jaki sposób wpłynie na wpłaty do PPK

Od 1 stycznia 2021 r. wynagrodzenie minimalne wzrośnie do kwoty 2.800 zł brutto dla pełnego etatu. Zmiana tej wysokości w istotny sposób wpłynie na sytuację uczestników PPK – więcej osób będzie mogło obniżyć wpłatę podstawową. Jednocześnie na rachunki PPK osób najmniej zarabiających firmy wpłacą wyższe kwoty.

Składka na PPK – w jakich sposób wykazywać ją w raportach do ZUS

Pytanie: Od listopada ubiegłego roku funkcjonuje u nas w firmie PPK. W raportach składanych za pracowników wykazywaliśmy składki, jakie są za nich opłacane zarówno przez pracodawcę, jaki i ze środków pracownika. Wiem, że nasze postępowanie było błędne, ponieważ powinna być tylko składka pracodawcy. W jaki sposób należy to poprawić i jak na bieżąco, tj. w którym miesiącu, wykazywać te składki?